Departure: Балчик

Прогулюючись крутими і звивистими вулицями Балчика, важко повірити, що вони розміняли третє тисячоліття. Немов старіюча примадонна, місто приховує свій поважний вік за макіяжем сучасних будиночків і вбранням курортної інфраструктури. Лише експонати місцевого музею видають з головою нестримну кокетку. 2007 року при зведенні житлового дому було несподівано розкопано храм, присвячений матері богів Кібелі. Дане відкриття дозволило написати пролог, якого бракувало, до біографії Балчика: знайдені монети і статуї датовано ще III століттям до н.е.
Відтоді грецьке поселення змінило низку назв і поколінь жителів, поки не утвердилося в сучасному вигляді. Що означає «Балчик», важко відповісти навіть місцевим краєзнавцям. Версій безліч: від болгарського боярина Балика, який правив тут у Середні віки, до «маленького міста» і «солодкого села». Останній варіант нібито свідчив про високу якість меду в цих краях.Фото lonelyplanet.com
Візитною карткою Балчика є палац Марії Единбурзької, королеви Румунії (північ Болгарії раніше тимчасово відходила сусідам за результатами Першої світової війни). Онука російського імператора Олександра II збудувала тут резиденцію на свій смак, назвавши її «Тихим гніздом». Протягом 15 років на чорноморському узбережжі з'явилися милі архітектурні споруди з триповерховим замком на чолі, увінчаним мінаретом. При цьому поряд стояла каплиця святої Марії, яку по камінцю розібрали в Криті і звели заново в Балчику. Таке сусідство вівтарів різних релігій відображало незвичайні погляди королеви. Вона, як і решта послідовників учення багаї, вважала, що всі віри ведуть до одного Бога.
Читайте також: До Болгарії: Надкусити країну з усіх боків
Навколо «Тихого гнізда» розкинувся парк, який повторював хитросплетіння критського лабіринту. Жорнами млина спускається вода, перетворюючи хвойні алеї на канали. Тераси, прикрашені марокканськими глечиками, з'єднують десяток вілл у літній резиденції. А багатюща колекція рослин робить цей парк одним з найповажніших ботанічних садів Європи. Понад 200 тисяч туристів приїздять сюди щороку, аби на власні очі побачити п'ятиметрові кактуси, екзотичних представників флори і просто вдихнути п'янкі пахощі мільйонів квітів. Якщо вірити екскурсоводам, то в розарії гості королеви втрачали голову не тільки від природних красот, але і від опіуму. Цим наркотиком їх пригощала сама господиня. Потім, ховаючись за спинами розслаблених артистів, художників і світських людей, вона підслуховувала їхні цікаві одкровення.Фото i.pinimg.com
Треба визнати, що повірити в цю легенду не так і складно. Румунська королева була вельми оригінальна для свого титулу. Від інших перших леді Європи вона відрізнялася тим, що курила і носила коротке волосся. Також Марія їздила верхи так хвацько, що могла втерти носа багатьом військовим, писала вірші під псевдонімом Кармен Сілва і навіть колекціонувала надгробки. З останнім захопленням вінценосної особи можна ознайомитися в її резиденції. Вражає і кам'яний трон, з якого королева стежила за заходом сонця на морі. А про її любов до «Тихого гнізда» промовисто свідчить заповіт: поховати серце в каплиці палацу.
Тепер у літній резиденції відбуваються культурні заходи, зокрема фестиваль короткометражок і документального кіно «In The Palace». У цьому самому палаці знімали фільм Френсіса Форда Копполи «Молодість без молодості». Творця «Хрещеного батька» так надихнуло «Тихе гніздо», що він приділив йому 11 знімальних днів.
Читайте також: Departure: Амстердам
Що стосується курортного відпочинку, то Балчик не може похвалитися великими пляжами і нескінченною низкою ресторанів. Зате тутешні ціни вигідно відрізняються від популярніших місць: Албени, Золотих Пісків, Несебра. Тут можна зібратись з думками, забути про натовпи туристів і спокійно походжати міською набережною. І як не піддатися поклику розміреного відпочинку, коли поруч яхт- і гольф-клуби, а в закладі «The Beds» можна прилягти на ліжку біля басейну, натанцювавшись удосталь?
«Біле місто», – вигукнув Овідій, пропливаючи повз Балчик. Поетові було несила відвести очі від виступаючих гірських порід, між якими в кілька ярусів примостилися білосніжні будинки з червоними дахами. Через тисячоліття захват античного класика підтримала румунська королева, котра знайшла тут і спокій, і натхнення. А яке враження від Балчика складеться у вас?
Головне фото seeplaces.com