RU  UK  EN
Статьи  >  Відвідай  >  Гватемала: привіт від духів майя

Гватемала: привіт від духів майя

Країна, де у древніх містах туристів більше, ніж у сучасних. Містична Центральноамериканська місцевість, відома як батьківщина цивілізації майя – Гватемала. Прогуляємося по одному з її стародавніх поселень, загубленому в непрохідних джунглях – Тікалі. Якщо уважно прислухатись, тут можна почути голос духів...

Вершники на чолі з гватемальським полковником Модесто Мендесом пробиралися крізь зарості, болота, попри спрагу, з єдиною метою – знайти старе місто, про яке керівникові експедиції розповіли індіанці. Майже втративши надію, віру в успіх і втомившись від тривалої подорожі, Модесто хотів було згорнути всі пошуки і повернути назад, аж раптом перед ним постала величезна піраміда зі сходами, які здіймаються в небеса. Потім з'явилася друга – трохи менша, далі третя, четверта... Так 1848 року було виявлено Тікаль.

Назву знахідці дав сам полковник. Перекладається вона як «місце, де можна почути шепіт». За індіанським переказом, астральні тіла померлих майя можуть повертатися з потойбічного світу, щоб погостювати на землі живих і розповісти лише обраним щось таємниче. Навідують переважно руїни храмів, площі та стародавні палаци.

Виплила з туману цивілізація майя декілька тисячоліть тому, і її місцевим головним центром став саме Тікаль. За тодішніми мірками це був справжній густонаселений мегаполіс з усією належною інфраструктурою з пірамідами, жертовними вівтарями, в'язницею і навіть стадіонами для гри в м'яча, що мала ритуальний характер. Стіни будівель оздоблені малюнками, які, немов історичний комікс, оповідають про різні періоди і головні міські події.tikal-guatemala-shutterstock_1123389143-1024x683.jpgФото roadaffair.com

Нині лише деякі «квартали» поселення вивільнили з непрохідних джунглів і виставили на огляд туристів. Утім, крім витріщак відвідувачів, можна іноді зустріти і практичних індіанців з ближніх сучасних міст. Останні, оцінивши силу стародавнього місця, досі проводять тут свої фруктово-овочеві жертвопринесення.

Читайте також: Під захистом ЮНЕСКО: тут захоплює подих

«За життя» вівтарі з кам'яних плит були залиті справжнісінькою кров’ю, адже на них богам приносили людські жертви... Робили це двічі на рік з особливою жорстокістю. Того, кого призначали як дар богам, підводили до жерця, який спеціальним ритуальним ножем вирізав тремтяче серце бідолахи.Guatemala-2019-107_new.jpgФото timetravelturtle.com

Вибирали жертву за допомогою гри в каучуковий м'яч на тих самих стадіонах. Претендентами на неї були зазвичай ув'язнені місцевої тюрми. Кілька примусових «добровольців» перед усіма жителями міста розігрували ритуальний матч, правила якого до нас не дійшли (крім інформації про подальше майбутнє, а точніше, кінець того, хто програвав).

Найчастіше такі «кардіо-подарунки» підносили господарям-богам нижчого світу. Будучи у страху перед їхньою могутньою силою, індіанці не шкодували сил на спорудження їм величезних храмових комплексів на знак пошани і з натяком не приходити у світ живих. Добрі «всевишні» жили, як і в більшості культур, на небі, у вищому світі. Спускатися в середній, земний, вони могли, тільки «встрибнувши» в тіло вождя або шамана.Guatemala-2019-83_new.jpgФото timetravelturtle.com

Самих вождів як посланців вищих, шанували, зводячи на їхню честь набагато величніші поховання. Як і єгипетських фараонів, на них чекали збудовані ще за життя піраміди й усипальниці, які здіймалися в небо – символ зв'язку правителя з божественним началом. Дорогоцінних саркофагів, перснів та інших коштовних прикрас, вартість яких нині обраховують цифрами зі значною кількістю нулів (до речі, число «нуль» першими стали застосовувати саме майя), як у єгипетських вельмож, знайдено не було. Тіла померлих правителів обкладали ягуаровими шкурами, нефритом, обсидіаном та цінними в цих краях морськими мушлями, які вважалися неабиякою розкішшю.

Безлюдний Тікаль, попри зникнення його корінних жителів понад тисячу років тому, продовжує зберігати дух загадкової цивілізації. Здається, могутній вождь, прикрашений пір'ям, пірсингом та амулетами, ось-ось велично випливе з якоїсь споруди і, глянувши скоса ( що вважалося тоді гарним і досягалося наполегливими тренуваннями), нашепче всі таємниці майя...

Головне фото insidehook.com

Вам это будет интересно:
Кордони не перешкода: найбільш відомі анклави світу
Сьогодні OUTLOOK подорожує по найцікавішим з точки зору географії та адміністративного управління містам і країнам, які є анклавами, повністю розташовуючись на територіях інших держав.
Якщо у тебе 10 доларів і ти в Стамбулі
Серед туристів, особливо з Європи, складно знайти людей, котрі хоча б раз не насолоджувалися відпочинком у сонячній і гостинній Туреччині. А от що чекає тих, хто обрав «іншу Туреччину» і вирушив оглядати чудовий Стамбул, ми розповідаємо на прикладі 10 доларів.
Під Південним Хрестом. Квінстаун
Жителі Квінстауна, як і всі новозеландці, одні з перших на планеті зустрічають світанок. Тут немає дитячих домів, бездомних тварин. Люди стійкі до холоду та так, що за нуля градусів ходять у футболках. На кожного з них припадає в середньому по дев’ять овець, а у природі практично відсутні такі небезпеки, як комарі і змії.
Незбагненний Нан-Мадол: місто над безоднею
Краще за незаселений острів може бути тільки покинутий штучний архіпелаг зі слідами зниклих цивілізацій! Мирний плескіт весел, що бентежать блакитні сни Тихого океану, утихомирює барабанний дріб екстазу у скронях, готуючи волю і розум до побачення з головною загадкою Мікронезії. Нан-Мадол пустує не одну сотню років...
У ритмі серця. Японські барабани тайко
Його звуки проникають у саме серце, зупиняють потік думок і змушують кров рухатися в якомусь магічному ритмі. Це гуркіт грому. Це мурашки по шкірі. Це – тайко. Японські барабани на їхній батьківщині зведені у ранг культу. Без них не обходиться жоден офіційний захід, їхня гра тішить слух під час радості і допомагає пережити печаль.
Синя Перлина Монголії
6 мільйонів років тому в далекій Монголії глибокий кратер згаслого вулкана поступово був вщерть заповнений водою, утворивши дивовижне озеро. Вода хвилювалася під поривами вітру та виблискувала під сонячними променями, наче коштовна прикраса, тож не дивно, що поряд з офіційною назвою Хубсугул з’явилася ще й більш поетична – Синя Перлина.
Departure: Дакар
Сенегальська столиця Дакар – це не тільки найважливіше місто всієї Західної Африки, але й досить контрастне місце, найкраще для подорожі у форматі «познайомитися з Чорним континентом, але м'яко і плавно». Крім багатьох цивілізаційних і звичних сучасній людині атрибутів тутешнього життя, відчуття, що Африка з усією її романтикою, незвіданим і проблемами зовсім близько, не покидає тебе ані на мить.
Камбоджа: поліція на плаву, дельфіни в ріках та Ангкор-Ват
Королівство Камбоджа – саме так звучить сьогодні офіційна назва країни на південному сході Азії (півострів Індокитай). І вона чудова туристична альтернатива іншому, більш прославленому азіатському королівству – Таїланду. Тут краще. Хоча б тому, що це не мейнстрім. Щоправда, королівство це не зовсім казкове, хоч і дуже цікаве…
Прибалтика музейна
Прибалтика – гарне місце для недорогого туризму в Європі. Вона відома, крім усього, і своєю мінливою погодою. Води і вітри Балтики дають про себе знати несподіваними опадами, та це не привід сидіти в номері: довкола безліч дивовижних музеїв, а об’їхати всі три країни за кілька днів не така вже й велика проблема.
Ми там були: Сопот
Балтійське узбережжя Європи не може похвалитися теплими водами і довгим пляжним сезоном, однак це не заважає йому бути популярною курортною зоною. Безліч прибережних і затишних містечок приваблює туристів передусім свіжим і цілющим повітрям, а також можливістю «полікувати очі», дивлячись на холодне море та неймовірні пейзажі.
Алжир – яскравий птах Магрибу
Оригінальний пам’ятник королеві Африки і французький шарм, підвісні пішохідні мости над безоднею і пустеля Сахара, джерела з киплячою мінеральною водою і руїни часів Візантії – все це може бути зібране разом тільки в одній країні світу, і ця країна – Алжир. Арабське прислів’я твердить: Магриб – це птах, тіло котрого Алжир, праве крило – Туніс, а ліве – Марокко.
Майянські мегаліти: Сонце третьої епохи
Майянські мегаліти в Паленке ховаються від цікавих очей у мексиканських джунглях. Храм написів, Гробниця червоної королеви, Піраміда черепів – археологам ці назви нагадають похоронний культ. А деякі вірять, що серед уламків цивілізації майя сховали еліксир безсмертя.
Джайпур. Рожеве місто
Хтось порівнює Джайпур з ажурною скатертиною. Інші – з коробкою рожевого зефіру. Треті твердять – це вулик, щільно заселений бджолами. Однак всі сходяться в одному – тут дивовижне повітря, сповнене якоюсь свободою, котру не зустрінеш у Європі. Вона заповнює легені, і вже через вдих мандрівник втрачає лік годинам і навіть століттям.
Каламата. Героїчне минуле та оливкове сьогодення
Стародавня Греція починалася з Мікен і Криту, а нова історія країни писалася з Каламати. Саме в цьому місті було вперше скинуто турецькі кайдани, звільнивши шлях для здобуття незалежності. Каламата – місце з характером. Менш ніж за 200 років його двічі відбудовували заново, і воно знову відроджувалось.
Листівки з Батумі
Молодий український письменник Павло Хоменский побував в місті, що втопає в зелені і блищить яскравими вогням - Батумі, яке самі місцеві жителі називають містом любові. Тут пальми, кипариси, магнолії, олеандри, бамбук, лавр, апельсинові дерева, туя і самшит пахнуть на кожному кроці і так і кличуть поспостерігати за романтичною картиною відплиття кораблів з гаваней. І сьогодні автор ділиться з вами своїми листівками з цього дивного міста, пронизаного шумом моря і смаком ароматного вина.
Коста-Рика: причини щастя
У пошуках ідеального пункту призначення можна користатися різними критеріями. Керуючись бажанням пізнати, як живуть люди, що випромінюють світло від насолоди, вирушайте в Коста-Рику. Ця країна – лідер за показником Всесвітнього індексу щастя (The Happy Planet Index).
Африканські красоти. Ботсвана
Усіма своїми гранями горять алмази Ботсвани. Але крім коштовних каменів, тут є й інші скарби. Сьогодні відкриємо цю країну зовсім по-іншому.
Берлін з родзинками
Місцеві одразу впізнають туристів за головами, які постійно крутяться навсібіч. І таки є місця, де це справді варто робити! Одне з них – Берлін, місто, яке з кожним днем змінюється, нові покоління приносять щось своє, і по камінчику зникають не лише залишки Берлінського муру, а й решта стін. Німецька столиця стає іншою. І її слід розглядати, придивляючись до кожної дрібниці, адже, окрім архітектурних «корон» і невичерпного арту на стінах, можна виявити непримітні «родимки» міста.
Стелленбош: не лише винна столиця Африки
OUTLOOK продовжує знайомити вас із найбільш мальовничими та оригінальними містами нашої планети. Сьогодні ми розповімо про передмістя південноафриканського Кейптауна, Стелленбош, який справедливо вважають провідним центром виноробства всього континенту.
Підземеллями Європи: Париж, Берлін, Прага
Блукаючи мальовничими вуличками старої Європи, ми роздивляємося на всі боки і навіть не підозрюємо, скільки цікавого лежить у нас під ногами. Якщо вам набридли стандартні туристичні тури з черговим марафонським забігом до музеїв та пам'ятників, пропонуємо поглянути на бабусю Європу з іншого ракурсу. Точніше – зазирнути їй «під ноги».
Закрыть
Outlook facebook page