RU  UK  EN
Статьи  >  Відвідай  >  Гватемала: привіт від духів майя

Гватемала: привіт від духів майя

Країна, де у древніх містах туристів більше, ніж у сучасних. Містична Центральноамериканська місцевість, відома як батьківщина цивілізації майя – Гватемала. Прогуляємося по одному з її стародавніх поселень, загубленому в непрохідних джунглях – Тікалі. Якщо уважно прислухатись, тут можна почути голос духів...

Вершники на чолі з гватемальським полковником Модесто Мендесом пробиралися крізь зарості, болота, попри спрагу, з єдиною метою – знайти старе місто, про яке керівникові експедиції розповіли індіанці. Майже втративши надію, віру в успіх і втомившись від тривалої подорожі, Модесто хотів було згорнути всі пошуки і повернути назад, аж раптом перед ним постала величезна піраміда зі сходами, які здіймаються в небеса. Потім з'явилася друга – трохи менша, далі третя, четверта... Так 1848 року було виявлено Тікаль.

Назву знахідці дав сам полковник. Перекладається вона як «місце, де можна почути шепіт». За індіанським переказом, астральні тіла померлих майя можуть повертатися з потойбічного світу, щоб погостювати на землі живих і розповісти лише обраним щось таємниче. Навідують переважно руїни храмів, площі та стародавні палаци.

Виплила з туману цивілізація майя декілька тисячоліть тому, і її місцевим головним центром став саме Тікаль. За тодішніми мірками це був справжній густонаселений мегаполіс з усією належною інфраструктурою з пірамідами, жертовними вівтарями, в'язницею і навіть стадіонами для гри в м'яча, що мала ритуальний характер. Стіни будівель оздоблені малюнками, які, немов історичний комікс, оповідають про різні періоди і головні міські події.tikal-guatemala-shutterstock_1123389143-1024x683.jpgФото roadaffair.com

Нині лише деякі «квартали» поселення вивільнили з непрохідних джунглів і виставили на огляд туристів. Утім, крім витріщак відвідувачів, можна іноді зустріти і практичних індіанців з ближніх сучасних міст. Останні, оцінивши силу стародавнього місця, досі проводять тут свої фруктово-овочеві жертвопринесення.

Читайте також: Під захистом ЮНЕСКО: тут захоплює подих

«За життя» вівтарі з кам'яних плит були залиті справжнісінькою кров’ю, адже на них богам приносили людські жертви... Робили це двічі на рік з особливою жорстокістю. Того, кого призначали як дар богам, підводили до жерця, який спеціальним ритуальним ножем вирізав тремтяче серце бідолахи.Guatemala-2019-107_new.jpgФото timetravelturtle.com

Вибирали жертву за допомогою гри в каучуковий м'яч на тих самих стадіонах. Претендентами на неї були зазвичай ув'язнені місцевої тюрми. Кілька примусових «добровольців» перед усіма жителями міста розігрували ритуальний матч, правила якого до нас не дійшли (крім інформації про подальше майбутнє, а точніше, кінець того, хто програвав).

Найчастіше такі «кардіо-подарунки» підносили господарям-богам нижчого світу. Будучи у страху перед їхньою могутньою силою, індіанці не шкодували сил на спорудження їм величезних храмових комплексів на знак пошани і з натяком не приходити у світ живих. Добрі «всевишні» жили, як і в більшості культур, на небі, у вищому світі. Спускатися в середній, земний, вони могли, тільки «встрибнувши» в тіло вождя або шамана.Guatemala-2019-83_new.jpgФото timetravelturtle.com

Самих вождів як посланців вищих, шанували, зводячи на їхню честь набагато величніші поховання. Як і єгипетських фараонів, на них чекали збудовані ще за життя піраміди й усипальниці, які здіймалися в небо – символ зв'язку правителя з божественним началом. Дорогоцінних саркофагів, перснів та інших коштовних прикрас, вартість яких нині обраховують цифрами зі значною кількістю нулів (до речі, число «нуль» першими стали застосовувати саме майя), як у єгипетських вельмож, знайдено не було. Тіла померлих правителів обкладали ягуаровими шкурами, нефритом, обсидіаном та цінними в цих краях морськими мушлями, які вважалися неабиякою розкішшю.

Безлюдний Тікаль, попри зникнення його корінних жителів понад тисячу років тому, продовжує зберігати дух загадкової цивілізації. Здається, могутній вождь, прикрашений пір'ям, пірсингом та амулетами, ось-ось велично випливе з якоїсь споруди і, глянувши скоса ( що вважалося тоді гарним і досягалося наполегливими тренуваннями), нашепче всі таємниці майя...

Головне фото insidehook.com

Вам это будет интересно:
Фарбарні Феса: райдужна палітра Сходу
Стара медина Феса міцно тримає час у тенетах вузьких звивистих вулиць і мальовничих крамниць. Середньовічне місто майстрів не визнає сучасні технології, однак прослідкувати життєвий цикл вподобаної сумки з тисненою в’яззю не справить клопотів. Шкіру для сувенірів вичиняють тут же, у внутрішніх двориках...
Departure: Киргизстан
Киргизстан прозвали Швейцарією Середньої Азії. Гори, річки, водоспади, печери, перевали і зелені луки – нітрохи не поступаються за естетикою європейським. Тотальне освоєння території гостями держави тільки починається. І поряд зі стрімким будівництвом готелів, для проживання все ще пропонуються звичайні юрти, які підкреслюють тутешній природний і ментальний колорит.
Синя Перлина Монголії
6 мільйонів років тому в далекій Монголії глибокий кратер згаслого вулкана поступово був вщерть заповнений водою, утворивши дивовижне озеро. Вода хвилювалася під поривами вітру та виблискувала під сонячними променями, наче коштовна прикраса, тож не дивно, що поряд з офіційною назвою Хубсугул з’явилася ще й більш поетична – Синя Перлина.
Гірокастра: «албанський Рим»
Конвенція про охорону всесвітнього культурного і природного спадку ЮНЕСКО зобов’язує з року в рік невтомно працювати над вивченням об’єктів, що мають неминущу цінність і унікальних за походженням. Під номером 569 великого списку організації розмістилося місто Гірокастра, що на півдні Албанії, котре ми сьогодні вивчимо вздовж і впоперек.
Бельгія очима Марини Орлової: Як живуть бельгійці
Марина Орлова – проектний менеджер у культурно-громадській організації. На одному з міжнародних проектів вона зустріла своє кохання – Віма, хлопця з Бельгії. Поїхати в його країну їй вдалося тільки тоді, коли Україна отримала безвіз і саме про те, як живуть бельгійці, що вони їдять на сніданок і як у них заведено відпочивати, Марина розповіла OUTLOOK.
Ісландія очима Софії Андрущенко
Ісландія – країна «льоду і полум’я», «тисячі рік і озер», незліченних водоспадів і гейзерів. Тут, як у казці, щоразу хочеться ущипнути себе і перевірити, чи ти спиш, чи все це існує насправді…
Джайпур. Рожеве місто
Хтось порівнює Джайпур з ажурною скатертиною. Інші – з коробкою рожевого зефіру. Треті твердять – це вулик, щільно заселений бджолами. Однак всі сходяться в одному – тут дивовижне повітря, сповнене якоюсь свободою, котру не зустрінеш у Європі. Вона заповнює легені, і вже через вдих мандрівник втрачає лік годинам і навіть століттям.
Скульптури Ватикану: історія та філософія
«Маленька країна, одначе з великою місією» – саме під таким девізом 11 лютого 1929 Латеранськими угодами між Італією і Святим Престолом Ватикан був визнаний суверенною територією. Цей пакт відчинив двері перед цікавими, які сторіччями обмінювалися плітками про те, «що ж зберігають замки Ватикану?»
ВІДЕО. Віфлеєм: абсолютна святість
У це величне для всіх християн православного обряду свято хочему представити вам відео про святі місця Палестини, а саме про місто Віфлеєм.
ВІДЕО: Ванільне, фісташкове... орхідейне
За сприяння Посольства Сирійсько-Арабської Республіки в Україні ми відвідали Дамаск і побували у незвичайному місці. Дивіться! Якщо Ви все ще думаєте, що улюбле багатьма - морозиво, можна приготувати тільки з молока або фруктового соку - то це не зовсім вірно. Дивіться відеоролик та дізнавайтесь з чого ще роблять "охолоджуїчі ласощі"!
Індійське село Кодхіні: таємниця близнюків, котру ніхто не розгадав
У світі є незвичайне місце, де народжується найбільше близнюків. Хоча на перший погляд це схоже на містичний збіг, статистика змушує вірити в чудеса. Індійський штат Керала може похвалитися селом, де відбуваються незвичайні речі. Кодхіні – те саме місце, де близнюків більше, ніж у будь-якій іншій точці світу. І цьому немає майже жодних пояснень.
Піша прогулянка Аахеном
Побувати у трьох країнах за один день – реально, якщо ви потрапили в Аахен. Розташоване між Німеччиною, Бельгією і Голландією невелике студентське місто увібрало риси середньовічної культури, що відбилася в його вражаючій архітектурі. Олена Буравцова побувала в цьому місті, яке полонило її серце своїми дивовижними пам’ятниками...
Чан-чан. Перуанське місто з глини
Бувалі мандрівники розповідають, що розглядати руїни стародавніх поселень в Андах можна місяцями, переїжджаючи з одного регіону в інший. Особливо багате на археологічні комплекси західне узбережжя південного континенту. Декотрі з них, приміром, Мачу-Пікчу, давно стали популярними серед туристів, інші тільки розпочинають прочиняти свої двері для допитливих.
Гетто світу: «Маленька Італія» Нью-Йорка
Переїжджаючи до нової країни, люди найчастіше селяться поряд з такими ж емігрантами. Це досить зручно: недороге житло, роботу можна знайти прямо на місці, та й мову вчити не обов’язково – довкола всі свої. Так виникають національні гетто. Маленька Італія – один із найбільш мальовничих кварталів Нью-Йорка.
Ця дика Африка… Частина 2
Ми продовжуємо нашу розповідь про найбільш захопливі національні заповідники Африки! Ось вам ще п’ять первозданних світових оаз, в котрих час ніби уповільнив свій біг, боячись потурбувати гармонію природи…
Що подивитися в азіатській частині Стамбула?
Судячи з відгуків більшості туристів, котрі відвідали Стамбул, багато з них так і не зібралися досхочу погуляти азіатською частиною головного турецького мегаполіса. Максимум, що вони бачили – аеропорт Сабіха і причали, куди можна як на атракціон приплисти з Європи, попутно нагодувавши чайок хлібом.
Коста-Рика: причини щастя
У пошуках ідеального пункту призначення можна користатися різними критеріями. Керуючись бажанням пізнати, як живуть люди, що випромінюють світло від насолоди, вирушайте в Коста-Рику. Ця країна – лідер за показником Всесвітнього індексу щастя (The Happy Planet Index).
Ми там були: Прага
Прага… Вона, романтична і декадансна, сумна і весела, піднесена і духовна, відбивається у помахах крил відгодованих чайок на Карловому мосту, в дзеркальних калюжах Влтави… Такої думки креативний копірайтер Маша Гольдман, котра якось провела там кілька днів.
Кордони не перешкода: найбільш відомі анклави світу
Сьогодні OUTLOOK подорожує по найцікавішим з точки зору географії та адміністративного управління містам і країнам, які є анклавами, повністю розташовуючись на територіях інших держав.
Незбагненний Нан-Мадол: місто над безоднею
Краще за незаселений острів може бути тільки покинутий штучний архіпелаг зі слідами зниклих цивілізацій! Мирний плескіт весел, що бентежать блакитні сни Тихого океану, утихомирює барабанний дріб екстазу у скронях, готуючи волю і розум до побачення з головною загадкою Мікронезії. Нан-Мадол пустує не одну сотню років...
Закрыть
Outlook facebook page