RU  UK  EN
Статьи  >  Напиши  >  Швеція. Вижити без копійки в кишені

Швеція. Вижити без копійки в кишені

Перший день у Швеції. Ви стоїте на центральній площі Стокгольма. Поглинаєте очима культурні надбання. Аж раптом до вас підбігає злодій, вириває сумку з ваших рук і кидається навтьоки. «Це були всі мої гроші!» – кричите у розпачі йому вслід. А хулігана і слід прохолов. Що робити? Перше правило – не панікувати. А друге – зібратися з духом і... влаштуватися на роботу! Дарія Черноусова ділиться досвідом, як заробити в чужій країні.

Скандинавія у моїй уяві була такою ж загадковою, як, напевно, для середньовічного мандрівника Індія. Думки знайомих, які там побували, розходились разюче. Хтось повернувся у захваті, вражений рівнем тамтешнього життя, а хтось розчаровано бурмотів під ніс: «Більше ніколи, нізащо!» Мене ж після ночі на поромі економ-класу «Гданськ–Нюнесхамн» зустріла досить сіра і сумна країна.

З афіш витріщалися представниці шведського феміністичного руху, контролер старанно розривав талончика, монотонно повторюючи: «До Стокгольма – ліворуч, в туалет – праворуч». «Швеція – мирна, тиха, порядна, а головне, гостинна країна» – запевняв водій автобуса мене і китайських туристів. Це правда, але якщо мова не йде про Стокгольм.

Столиця, як і в багатьох країнах світу, є магнітом для приїжджих з передмістя. Тому в будній день, особливо зранку, центр був схожий на типовий мурашник. Стильні люди поспішають у різні боки, зі свистом відчиняються ролети на дверях бутиків і віконниці городян. Чоловіки в спортивних костюмах виповзають з будинків з дитячими візками, тим часом їхні дружини в ділових костюмах біжать стрімголов на роботу.

А ось моєю першою потребою цього ранку була їжа! Три дні в новій країні, як свідчили роки туристичного досвіду, протриматися можна і на 50 євро (практично 500 шведських крон). Без розкоші і триразового харчування, натомість відчувши себе першовідкривачем красот нової країни.

Скромний сніданок у кафе, чай із собою, і бюджет уже скоротився на 15 євро. Прогулянка головною пам'яткою міста – Королівським палацом – і ось уже 25 євро за півдня як і не було. Останню краплю грошей витрачено на проїзд у must visit серед туристів – метро, близько 3 євро, і це тільки в один бік.

Сидячи на станції Kungsträdgården (Королівський сад), виникло бажання повертатися сьогодні ж. Мій смуток вирішив розділити один з аборигенів на ім'я Джозеф, а от прізвище його звучало так загрозливо і невимовно, як вирок Нюрнберзького процесу. Зовнішній вигляд нового знайомого буквально випромінював любов до американської моди хіпі початку 70-х. Але саме ця людина відкрила мені, як заробити в Швеції буквально за один день на все, чого душа забажає. Способів виявилося три.

Перший спосіб достатньо простий. Щоб його опанувати, не потрібне ані знання мови, ані фінансові вкладення, ані попередня співбесіда. Головне – широка усмішка. Таким чином підробляють школярі та студенти. Завдання полягає в тому, щоб роздавати туристам карти міст. Отримати роботу можна в інформаційному бюро, маючи на руках лише паспорт, неважливо якої країни. Платять, за шведськими мірками, копійки – 25 крон за годину, а це близько 2,5 євро. Приміром, у Люксембурзі на цю суму можна непогано попоїсти, одержавши каву в подарунок!

Другий спосіб для екстремалів. Жебрацтвом, зауважу, у Швеції ніхто не заробляє. Для місцевих це останній крик душі про допомогу. Хоча на вулицю з простягнутою рукою свого часу виходили навіть шведські депутати, проводячи акцію протесту проти одного із законів. Тож мене запевнили: люди поставляться з розумінням. Ми із Джозефом нашвидкуруч зробили мені сяку-таку табличку, і я сіла на сходинки станції Östermalmstorg.

Успіх був неймовірний! Мало того, що кожен третій запрошував мене до себе безкоштовно жити, кожен другий залишав по 50, а то і 100 крон на їжу (5 і 10 євро відповідно – прим. ред.). Так ще всі, співчуваючи мені, обіймали і бажали успіху. Оце менталітет!

Третій спосіб вимагає мінімальної підготовки, а саме знання мови, шведської чи англійської. Відомо, що подарунок на 18-річчя у Швеції чи не найжорстокіший – більшість батьків просто виставляє на вулицю своїх чад, щоб ті віднині самостійно утримували себе. Тому саме для молоді шведський уряд і вигадав систему, де можна влаштуватися на «одноразову роботу» кур'єром, продавцем, консультантом, охоронцем. Треба мати лише паспорт. Отже ви укладаєте договір на день, і ввечері обіцяна сума у вашій кишені. Найчастіше від 100 до 250 крон (10–25 євро).

Але поза увагою шведської влади криється ще один, четвертий, спосіб заробітку – кредит. «Гроші на шару» роздають у Швеції, як булочки, безробітним, робітникам, студентам як стипендію і навіть пенсіонерам, які вмирають. Віддавати позику ви будете з податків. Але навіть тут хитрі біженці та емігранти придумали спосіб виживання в чужій країні. За роки встановилась традиція приїздити, як і я, з туристичною візою в країну і ... губити свої документи, забувати власне ім'я і звертатись до міграційної служби, жаліючись на повну амнезію. Після декількох процедур театральної гри перед державними установами уряд Швеції надає тобі житло і кредит, який цілком реально дозволяє існувати в країні. А щойно настає час повертати... Пам'ять одразу повертається до нечесних пацієнтів. На жаль чи на щастя, проміняти свій паспорт на легкі гроші я відмовилася. Однак довела всім скигліям та панікерам, що безвихідних ситуацій не буває!

Фото Дар'ї Черноусової

Головне фото iexplore.com

Вам это будет интересно:
Зроблено у Швеції: далекарлійська конячка
Відтоді, як крилаті коні валькірій назавжди поскакали до Вальхалли, на сторожі традицій вікінгів стоїть далекарлійська конячка – розписна народна іграшка, вперше згадана в літописі XVII століття. Далекарлійський коник є талісманом нетуристичної Швеції, рятуючи від забуття старовинні перекази і вірування.
День вишиванки 2020! Дипломати іноземних посольств підтримують святкування
Котрий рік поспіль українці у всьому світі, одягнувши національне вбрання на роботу, для прогулянки містом або просто для фотографії, відзначають День вишиванки. Цьогоріч святкування припало на 21 травня і до нього долучились представники іноземних посольств, акредитованих в Україні.
Не тільки нафта і туризм: сафарі від африканських роботодавців
У світі безліч варіантів професій, які може опанувати людина. Північна Америка дала поштовх стартапам та банківскому сектору, Азія - високим технологіям, Європа - медицині... А ким же працюють люди на найбільш сонячному континенті - давайте дізнаємось!
Гетто світу: Маре - Париж по-еврейські
Свіжі і хрумкі піти, намолені синагоги, кошерні ресторани і милі люди з пейсами і добрими очами – щоб побачити все це не конче летіти до Ізраїлю. Досить просто зазирнути у паризький квартал Маре, розповідь про який і продовжує нашу рубрику про національні гетто.
Визначено переможців 24 загальнонаціональної програми «Людина року-2019»
Вища Академічна Рада загальнонаціональної програми «Людина року» підвела підсумки стосовно визначення володарів титулу «Людина року-2019» в національних номінаціях.
Kiss me. Незвичайні факти про поцілунки
У День святого Валентина OUTLOOK поділиться фактами й цифрами, яких ви, можливо, і не знали про поцілунки! А крім того, порадить 3 небанальних місця, де мало хто стримається, щоб не сказати «kiss me».
Володарем міжнародної премії «Людина року – 2019» за значний внесок в розвиток партнерських, дружніх та економічних відносин з Україною стане Посол Туреччини в Україні
Для України, яка невідворотно обрала своїми пріоритетами демократичні цінності, особливого значення набувають увага і підтримка світового співтовариства, вагомий особистий внесок відомих діячів міжнародного масштабу у розбудові України як суверенної демократичної держави.
«Людина року: натхнення перетворень» Визначені лауреати 24-ї загальнонаціональної програми «Людина року – 2019»
2019 рік був насичений важливими і доленосними подіями в житті нашої країни, що знайшло безпосереднє відображення в підсумкових результатах 24-ї загальнонаціональної програми «Людина року».
Старт конференції «Туркменістан та міжнародні організації: співпраця заради миру і розвитку»
14 січня 2020 року в Ашхабаді розпочалась Міжнародна конференція «Туркменістан і міжнародні організації: співпраця заради миру і розвитку», присвячена святкуванню в 2020-му році 25-річчя постійного нейтралітету Туркменістану під гаслом «Туркменістан - батьківщина нейтралітету».
Люксембург: встигнути все
Сучасна інфраструктура, лояльна податкова та юридична система зробили Люксембург однією з найбільш привабливих країн для ведення будь-якого виду бізнесу. Щоб досягти такого добробуту, герцогству знадобилося менше ніж півстоліття...
Новопризначені посли чотирьох держав та Глава Представництва ЄС вручили вірчі грамоти Президенту України
​7 листопада 2019 року відбулась церемонія вручення вірчих грамот Президенту України Володимиру Зеленському послами Королівства Швеція, Швейцарської Конфедерації, Грузії, Мексиканських Сполучених Штатів та Главою Представництва Європейського Союзу.
Гетеборг: місто з ароматом моря
Його часто порівнюють із Сан-Франциско через велику кількість мостів, води, пагорбів і рибних ресторанчиків на будь-який смак. Із кранів тут тече мінеральна вода, а по парках любенько собі розгулюють зайці з кроликами… Може здатися, що це місто із казки, але насправді воно розташоване у Швеції, і це – місто Гетеборг.
Незвичайні шкільні уроки різних країн світу
На честь сьогоднішнього свята - Дня знань ми вирішили розповісти Вам, які незвичайні предмети належить освоїти учням у різних країнах світу! Гризти граніт науки, осягаючи основи алгебри і геометрії, або запам’ятовувати роки правління монархів, гортаючи підручники з історії, – буденна справа для школярів.
Баджо: морський народ Південно-Східної Азії
Нечисленні народи завжди цікавили вчених і художників, котрі шукали в їхньому способі життя натхнення для своєї творчості. Один із найпопулярніших етносів сьогодні - баджо, кочовий народ мореплавців, котрих формально можна співвіднести з Малайзією.
Усім потрібні гроші. Валюти світу
Називають їх скрізь по-різному, проте люблять, напевно, однаково. Ми говоримо, звісно ж, про гроші, а точніше про їхні «другі імена». Адже крім офіційної, у кожної валюти є своя, народна назва, яке не так відома, але дійсно заслуговує на увагу!
Маленькі улюбленці великих міст
Німці заводять не лише німецьких вівчарок, а в Бостоні можна побачити не тільки бостонських тер’єрів. Люди вибирають собак, спираючись на особисті вподобання. Та часом тяжіння місцевого населення до певної породи занадто помітне й інколи стає особливістю певної місцини. Цьому можуть сприяти природні умови, мода і навіть менталітет.
Вік живи, вік учись: найцікавіші кампуси світу
Напередодні початку нового навчального року ми просто не могли не надихнути як нинішніх, так і майбутніх студентів найбільш вражаючими університетськими містечками і кампусами. Напевно і ті, хто вже має освіту, теж будуть в захопленні від них і замисляться, чи не отримати ще одну, адже в таких місцях гризти граніт науки, вочевидь, можна з більшим апетитом.
Нагородження переможців 23 загальнонаціональної премії «Людина року-2018»
23 березня 2019 року в залі Національної опери України відбулася ХХІІІ урочиста церемонія нагородження переможців загальнонаціональної програми «Людина року-2018» та володарів міжнародних та спеціальних премій програми.
26 жахливих фактів про Голокост
Голокост – одна з найстрашніших трагедій, в котру затягли людство викривлені уявлення про переваги однієї раси над іншою. У скаліченому тілі горів вогонь незламного духу. Хоча свідоцтва про Голокост неможливо читати без сліз і душевного болю, про це необхідно знати – хоча б для того, щоб уникнути подібного у майбутньому.
Країна майже з таким самим прапором. Швеція очима українця
Швеція, напевно, не є найпопулярнішим туристичним напрямком серед українців. Охочіше наші співвітчизники їдуть до теплих країн або ж у доступніші та популярніші європейські столиці. Наш сьогоднішній співрозмовник, вокаліст київського гурту «М'ЯЧ» Юрій Розенко, навпаки, двічі на рік обов'язково відвідує це королівство.
Закрыть
Outlook facebook page