Золото Балтики: у їхніх жилах тече бурштин
Юрате забула, що безсмертним заборонено насолоджуватися простим людським щастям, потягнула юнака на дно моря у свій замок з бурштину, і закохані втратили лік дням і ночам. Дізнавшись про це, повелитель богів Перкунас вирішив покарати їх, пронизавши блискавкою юнака і назавжди прикувавши ланцюгами неслухнянку до її коштовних володінь. Відтоді богиня плаче, а її жовтогарячі сльози води Балтики виносять на берег на радість людям.
Литовці так шанують бурштин, що створили на його честь музей у своїй курортній столиці Паланзі, в палаці, котрий колись належав родині графа Тишкевича. П'ятнадцять просторих кімнат, майже п'ять тисяч одиниць колекції. Але це тільки видима частина дорогоцінної гори. У засіках почивають ще близько 20 000 різних предметів, виготовлених з дивовижного мінералу.Фото en.wikipedia.org
Гордість колекції – «сонячний камінь». Він важить три з половиною кілограми і його не раз намагалися викрасти, однак, на радість працівників музею – безуспішно. У багатьох виставлених на огляд шматочках янтарю видно комах або рослини. Роздивитися скарби можна через лупу, а гід розповість, як відрізнити справжній бурштин від підробки. Виявляється, камінь, створений природою, плаває в солоній воді, а якщо його підпалити – горить, виділяючи при цьому солодкуватий приємний запах. Фальшивки таких характеристик не мають.
У музеї багато виробів із сонячного або ж, як його ще називають, медового каменю. Прикраси, предмети побуту, інтер'єру, посуд, годинники, декоративні панно і навіть ліки, виготовлені на основі викопного мінералу. Історики та археологи стверджують: янтареві близько 100 мільйонів років.
Фото artszok.com
Читайте також: Музеї, що лікують
Яскравий камінь шанували і в давнину. У Римі вважали, що прикраси з нього лікують від простати і душевних розладів. А серед збережених медичних рекомендацій XVII століття є припис: «Полоскання, зроблене із сонячного каменю, допомагає від закупорок у судинах». На пил його розтирали греки, додаючи меду і рожевої води. Цим зіллям вони лікували очі. А димом від палаючого бурштину полегшували болі в серці та суглобах. Сучасні ж науковці стверджують: бурштин запобігає гемолізу (руйнуванню еритроцитів) і порушенням згортання крові.Фото wxpic.7399.cоm
Колір каменю буває від червоного до молочно-білого. Найбільші його родовища лежать по всьому узбережжю Балтійського моря і в Домініканській республіці. Інтерес до янтарю великий і в Україні. Так, декілька місяців тому на одному з вітчизняних інтернет-сайтів за 16 тисяч гривень (більш ніж 1000 долларів) було продано медовий камінь з Індонезії вагою понад кілограм. Мінерал був коньячно-бежевого кольору розміром 20х15 см і віком близько 23 млн років.
Фото mircorp.com
Цікаві факти про бурштин:
У Мексиці, Нікарагуа і Домінікані добувають янтар блакитного кольору. Першим європейцем, який побачив цей дивовижний камінь, був Христофор Колумб.
Балтійський бурштин прикрашав корону Тутанхамона. Він же згадується як один з перших коштовних каменів.
У Японії та Китаї особливо шанують прозорий бурштин вишневого кольору. Цей камінь носять члени імператорської родини.
Завдяки крихітним бульбашкам повітря, застиглим у шматочках янтарю 80 мільйонів років тому, вчені отримали дані про атмосферу Землі в епоху динозаврів. Вони з'ясували, що в ту пору в земній атмосфері містилося удвічі більше кисню, ніж нині.
Найбільший медовий камінь було знайдено в Бірмі. Він важить понад 15 кілограмів. Зберігається знахідка в Лондоні.
Головне фото kalendarzrolnikow.pl