RU  UK  EN
Статьи  >  Уяви  >  Золото Балтики: у їхніх жилах тече бурштин

Золото Балтики: у їхніх жилах тече бурштин

«У наших жилах тече бурштин», – жартують балтійці. Вони вірять, що сонячний камінь – це сльози їхньої богині Юрате. За легендою, вона мала необачність покохати простого рибалку Кастітіса, який щодня приходив закидати сіті в Балтійське море.

Юрате забула, що безсмертним заборонено насолоджуватися простим людським щастям, потягнула юнака на дно моря у свій замок з бурштину, і закохані втратили лік дням і ночам. Дізнавшись про це, повелитель богів Перкунас вирішив покарати їх, пронизавши блискавкою юнака і назавжди прикувавши ланцюгами неслухнянку до її коштовних володінь. Відтоді богиня плаче, а її жовтогарячі сльози води Балтики виносять на берег на радість людям.

Литовці так шанують бурштин, що створили на його честь музей у своїй курортній столиці Паланзі, в палаці, котрий колись належав родині графа Тишкевича. П'ятнадцять просторих кімнат, майже п'ять тисяч одиниць колекції. Але це тільки видима частина дорогоцінної гори. У засіках почивають ще близько 20 000 різних предметів, виготовлених з дивовижного мінералу.Tiškevičiai_Palace_at_dusk,_Palanga,_Lithuania_-_Diliff.jpgФото en.wikipedia.org

Гордість колекції – «сонячний камінь». Він важить три з половиною кілограми і його не раз намагалися викрасти, однак, на радість працівників музею – безуспішно. У багатьох виставлених на огляд шматочках янтарю видно комах або рослини. Роздивитися скарби можна через лупу, а гід розповість, як відрізнити справжній бурштин від підробки. Виявляється, камінь, створений природою, плаває в солоній воді, а якщо його підпалити – горить, виділяючи при цьому солодкуватий приємний запах. Фальшивки таких характеристик не мають.

У музеї багато виробів із сонячного або ж, як його ще називають, медового каменю. Прикраси, предмети побуту, інтер'єру, посуд, годинники, декоративні панно і навіть ліки, виготовлені на основі викопного мінералу. Історики та археологи стверджують: янтареві близько 100 мільйонів років.RGB5504.jpg
Фото artszok.com

Читайте також: Музеї, що лікують

Яскравий камінь шанували і в давнину. У Римі вважали, що прикраси з нього лікують від простати і душевних розладів. А серед збережених медичних рекомендацій XVII століття є припис: «Полоскання, зроблене із сонячного каменю, допомагає від закупорок у судинах». На пил його розтирали греки, додаючи меду і рожевої води. Цим зіллям вони лікували очі. А димом від палаючого бурштину полегшували болі в серці та суглобах. Сучасні ж науковці стверджують: бурштин запобігає гемолізу (руйнуванню еритроцитів) і порушенням згортання крові.Фото wxpic.7399.cоm

Колір каменю буває від червоного до молочно-білого. Найбільші його родовища лежать по всьому узбережжю Балтійського моря і в Домініканській республіці. Інтерес до янтарю великий і в Україні. Так, декілька місяців тому на одному з вітчизняних інтернет-сайтів за 16 тисяч гривень (більш ніж 1000 долларів) було продано медовий камінь з Індонезії вагою понад кілограм. Мінерал був коньячно-бежевого кольору розміром 20х15 см і віком близько 23 млн років.Amber-Museum-Palanga-0001 (1).jpg
Фото mircorp.com

Цікаві факти про бурштин:

У Мексиці, Нікарагуа і Домінікані добувають янтар блакитного кольору. Першим європейцем, який побачив цей дивовижний камінь, був Христофор Колумб.

Балтійський бурштин прикрашав корону Тутанхамона. Він же згадується як один з перших коштовних каменів.

У Японії та Китаї особливо шанують прозорий бурштин вишневого кольору. Цей камінь носять члени імператорської родини.

Завдяки крихітним бульбашкам повітря, застиглим у шматочках янтарю 80 мільйонів років тому, вчені отримали дані про атмосферу Землі в епоху динозаврів. Вони з'ясували, що в ту пору в земній атмосфері містилося удвічі більше кисню, ніж нині.

Найбільший медовий камінь було знайдено в Бірмі. Він важить понад 15 кілограмів. Зберігається знахідка в Лондоні.

Головне фото kalendarzrolnikow.pl

Вам это будет интересно:
Зліпи собі хобі. Історія гончарства
У краєзнавчий музей якої країни не зайди, неодмінно помітиш схожі археологічні знахідки – уламки глиняних виробів. Гончарне ремесло, що народилося кілька тисячоліть тому, однак існує й сьогодні, по праву може вважатися одним із найбільш довговічних.
Мистецтво топіарію
Коли я, ще маленька дівчинка, вперше провела рукою по стрижених кущах, мою долоню дряпнули гострі краї гілок, а в ніс вдарив стійкий аромат туї. Зачарована, я довго не могла відірвати погляд від конусів, куль і квадратів, що оточили мене у парку невеличкого курортного містечка. Мені здавалося, нібито я потрапила в казку і серед листя неодмінно розгледжу усмішку Чеширського Кота.
Крок за межу: магічне мистецтво уїчолі
Сліпучі сполохи давнього знання в різнобарвних переливах бісеру і пряжі на мозаїках індіанців уїчолі спрямовують фантазію у безкінечну подорож гілками світового древа. Духовні образи набувають плоті у вигадливих орнаментах, що супроводжують селянина-мексиканця на всіх етапах життєвого шляху.
Камасан: Поселення із шедеврами на Балі
Балі – одне з найпопулярніших місць для зимівлі. Океан, вулкани, чудова природа й екзотичні фрукти... Але є ще одна причина, про яку мало хто знає – унікальне арт-село Камасан, що дало початок однойменному балійському живопису. Про нього ми і розкажемо сьогодні на сторінках OUTLOOK.
У Києві відкрилась виставка азербайджанського художника-килимаря Ельдара Гаджиєва
24 грудня за ініціативою та за підтримки Посольства Азербайджанської Республіки в Україні у Національному музеї Тараса Шевченка відкрилась виставка робіт відомого азербайджанського художника-килимаря Ельдара Гаджиєва. Серед гостей були присутні заступник міністра культури України Ростислав Карандеєв...
Скляний handmade
Ексклюзивні скляні вази та ялинкові іграшки, наявні всього в одному-двох екземплярах, окрім високої ціни, найчастіше об’єднує ще й унікальна технологія виготовлення, якою володіють представники рідкісної професії – склодуви. Історія цього ремесла триває вже протягом кількох тисячоліть, а деякі старі таємниці handmade-виробництва досі зберігаються під грифом секретності.
Ручна робота: персидські килими
У ті часи, коли перським воїнам не було рівних, а їхній силі підкорилися Римська імперія та Аравійський півострів, з-під пальців майстринь народу-переможця вийшов перший шедевр. «Весняний килим» став найдорожчим в історії людства. Він символізував владу і міць персів, а його краса оповідала про божественне походження царя Хосрова І.
Перфекціонізм – справа ювелірна
Сумні очі старого за вікном уважно стежили за революційною пожежею, яка охопила Петроград. Вогонь поширився на справу всього його життя – гордовита чотириповерхова будівля задихалася від крикливих комісарів і матросів, присутність яких здавалась грубим жартом після попередніх відвідувачів.
Усе велике починається з малого: Арт-проекти ентузіастів
Багато місць, відомих сьогодні на весь світ, було створено купкою ентузіастів без грошей і сторонньої допомоги. Ці люди жили ідеями і робили все, щоб втілити їх у реальність. Офіційною датою появи стріт-арту вважається 1942 рік, розпал Другої світової війни. Саме тоді один креативний працівник детройтської фабрики на прізвище Кілрой почав писати фразу «Kilroy was here»
Тіні в раю: Як сучасне мистецтво дивує любителів оригінального
Грань між тінню і світлом така ж контрастна, як між сном і дійсністю. Тому художники використовують обидві речі, щоб досягти балансу в картині. Пейзажі, портрети, натюрморти… ніщо не обходиться без боротьби протилежностей. Утім, є особливо хитрі майстри своєї справи, котрим світло не потрібне. Достатньо самої тіні.
Кабукі: тернистий шлях квітки
Традиційний японський театр кабукі завжди лишався загадкою для європейського менталітету: зрозуміти спектакль без підказок гіда може хіба що спеціаліст з культури Країни вранішнього сонця. Слово «кабукі» у перекладі значить «майстерність пісні і танцю». Чому не оперета? Суть постановки не зводиться до музичної вистави...
Мистецтво Патрика Кабрала: папір як символ крихкості світу
Незалежний художник родом із Філіппін Патрик Кабрал завойовує світ своїми незвичними арт-роботами. Його творіння – це новаторство, що поєднує в собі вікові традиціїкаліграфії й суперсучасні 3D-технології. Його мистецтво - спосіб змінити світ на краще як за допомогою естетики, так і шляхом виконання соціальної місії.
Рисові поля: Злаки неземної краси
- Чи не хочете покуштувати рису? - таким питанням зустрічають гостей в Китаї. А якщо господарі виявляться ще і фермерами, вони можуть запросити вас на незвичайну екскурсію і покажуть шедевр природного мистецтва. Рис, який ми часто вживаємо в їжу, не замислюючись про його естетику, в момент вирощування нагадує ковдру, виткану з різнокольорових клаптиків...
Цукровий живопис Китаю: мистецтво з ложки
Квіти і дерева, тварини і птахи, дракони і герої казок – словом, все, що тільки спаде на думку, може тут перетворитися на об’єкт… їстівного мистецтва. Дивовижною технікою малювання гарячим цукром володіють китайські майстри із провінції Сичуань. Картини, виконані практично карамеллю, не можуть бути ні "відредаговані", ні перемальовані наново.
Фаду: ніжність і глибина португальських романсів
Дванадцятиструнна гітара, напівтемрява португальських ночей, свічки і пронизливий голос ... Драматичні мотиви романсу фаду розповідають про нерозділене кохання. Йому не судилося збутись, але це не заважає почуттям втілюватися в зворушливі звуки португальських романсів.
Ілюзії Сикстинської капели
Понад півтисячі років тому, 1 листопада, перед очима захоплених римлян вперше постала Сикстинська капела. За цей час народжувалися і помирали як самі майстри розпису, так і цілі напрямки в образотворчому мистецтві, а на капелу, так само відкривши роти від захвату, споглядають уже наші з вами сучасники.
Прибалтика музейна
Прибалтика – гарне місце для недорогого туризму в Європі. Вона відома, крім усього, і своєю мінливою погодою. Води і вітри Балтики дають про себе знати несподіваними опадами, та це не привід сидіти в номері: довкола безліч дивовижних музеїв, а об’їхати всі три країни за кілька днів не така вже й велика проблема.
"Танцюючі фарби" чи турецьке малювання на воді - ебру
Вода – стихія примхлива і хистка. Будь-яке порушення її спокою змушує водний глянець змінюватися. Важко уявити собі, що воду можна використовувати як полотно, створюючи неповторні малюнки різнокольоровими фарбами: одна рідина лягає на поверхню іншої, народжуючи смислові сюжети…
Новини іноземних дипустанов в Україні
Незважаючи на розпал літніх відпусток, багато культурних заходів за участі іноземних дипломатичних установ відбулось в серпні в Україні. Далі представляємо вашій увазі підбірку деяких з них.
Мистецтво тату: заворожлива магія натільних малюнків
Історія цього мистецтва налічує близько 6 тисяч років. Примітно, що своїм народженням модне нині ремесло завдячує випадку… Одного дня хтось із первісних людей помітив, що після того, як на місце опіків і порізів потрапляє будь-який натуральний барвник, на шкірі з’являються дуже стійкі малюнки.
Закрыть
Outlook facebook page