RU  UK  EN
Статьи  >  Насолодись  >  Тіні в раю: Як сучасне мистецтво дивує любителів оригінального

Тіні в раю: Як сучасне мистецтво дивує любителів оригінального

Грань між тінню і світлом така ж контрастна, як між сном і дійсністю. Тому художники використовують обидві речі, щоб досягти балансу в картині. Пейзажі, портрети, натюрморти… ніщо не обходиться без боротьби протилежностей. Утім, є особливо хитрі майстри своєї справи, котрим світло не потрібне. Достатньо самої тіні.

Тінь: глибина, контраст, ясність

Американський художник Ларі Каган певен: тінь здатна розповісти про наше життя більше, ніж будь-що інше. Недарма психологи говорять про те, що ми буваємо абсолютно чесні із собою, коли знімаємо соціальні маски і лишаємося сам на сам із власною тінню. Художник вирішив довести цей принцип до повної ясності.1663086893_57b46cb671_b.jpgФото flickr.com

Створюючи картини, Ларі Каган не занурює пензель у фарби і не гне спину над столом, стискаючи в руці заточений грифель. Замість цього він бере товстий дріт, викладає його так, щоб вийшов візерунок, і певним чином виставляє світло. Тінь, відкинута від сталевого дроту, творить дива. Нитка перетворюється на котів, птахів, кажанів і навіть нагадує людську голову. Взявши за основу очевидні закони природи, Ларі Каган створює інсталяції, котрі успішно виставляють у нью-йоркських галереях. І нехай традиційні художники твердять, що око людини спроможне бачити лише світло, відбите від поверхні… Сучасним інсталяторам до снаги використовувати чудесні властивості тіні. Особливо гарно лягає на тіньову поверхню… філософія! Адже так просто додумати за художника, що він хотів сказати. Годі й казати про правомірність сентенції, що кожен бачить у мистецтві своє!rawImage.jpgФото timesunion.com

Японські грані прекрасного

«Я люблю дивитися, як світло грає з тінню…» Японська художниця Кумі Ямашита ніколи не забуде своє дитинство, адже саме там потрібно шукати сліди її майбутніх захоплень. Сидячи в саду неподалік від дому, вона спостерігала, як захід сонця залишає на вечірньому небі відбиток барв. Оливкове дерево розхитувалося, тіні падали на землю, з кожним нахилом змінюючи колористику простору. «Тепло-оранжевий колір перетворювався на холодний відтінок синього, тінь ставала довшою, а потім і зовсім щезала». Кумі була вкрай спостережливою дитиною. Довго дивлячись вдалину, вона ніби входила в транс. Усе живе приходить до свого завершення, але істинна краса не має ні початку, ні кінця. Правда, якщо ми губимося в мішурі недоладних подій і забуваємо про вічне, то втрачаємо відчуття сенсу… Так Кумі Ямашита думала про те, як монохромний пейзаж змінює сприйняття простору і часу. Усе суще бачилося їй у вигляді мінливих картинок, що пробігають повз вічне дерево буття. «Так для мене тіні стали символізувати інший вимір життя. Можливо, навіть більш реальний, ніж те, що їх відкидає».455d2b3eb6e3db1eaaccb18217636f80f5af69f4.jpgФото artfrontgallery.com

Згодом Кумі Ямашита багато експериментувала, перш ніж прийшла до власного стилю. Їй хотілося показати, як вона бачить людей. Фотографія, ескіз, потім гра світла і тіні… Це було надто стандартно. Бажаючи привернути увагу, художниця викладала на світлій дерев’яній поверхні цвяхи, які слугували певними «вузлами», зачіпками. Чорні нитки зв’язували картину в одне ціле і формували зображення. Пояснюючи свою філософію, Кумі Ямашита казала, що людина народжується із небуття і через певний час йде у пустоту. Тіні найкраще підкреслюють екзистенцію людського життя.

Читайте також: Superflat: суперплощина японського мистецтва

Думка висловлена – тлін?

Бельгійський художник Фред Єрдекенс – ще один майстер тіньового мистецтва. У його інсталяціях предмети розставлені так, щоб відкинута тінь лягала на поверхню словами. Часом літери не узгоджуються, а слова суперечать одне одному… Усе це входить у продуману концепцію. Скульптурна основа прописних істин – це світ, котрий можна зрозуміти, лише навчившись читати між рядків

Фред Єрдекенс увійшов у світ сучасного мистецтва зі своєю філософією. Слова, закарбовані тінню, – частина дискусії про те, куди прямує людство, і чи можна набути втрачений сенс? Слово стало символом: людина заблукала в нетрях свого розуму, а її мова давно втратила контакт із почуттям. Що важливіше – форма чи зміст, значення слова чи саме поняття? Єрдекенс намагається вирішити цю дилему у своїй творчості… Відповідь для кожного буде своя, головне – не боятися ставити запитання.

Такий вигляд мають деякі «тіньові» афоризми:

«Одні стоять із простягнутою рукою, інші роблять подачки, одні опускаються на коліна, інші укладають угоди, хтось навчає, а хтось проповідує, дехто ненавидить, інші створюють» ("Some need some feed some kneel some deal some teach some preach some -hate some create")

e5ff684936e4ecace248d3dafcbbaa51.jpg

«Те, що було завершено, ніколи не було створено» ("That which is completed has never been made")

00301ff082237a6b0419e7f3d425e0c9.jpg

«Бездонна глибина моря приведена до однієї лінії» ("Immeasurable image of sea reduced to a line")

0700525bb48b19cc71a615ccd3fbedb5.jpg

Фото fred-eerdekens.be

Тіні антимистецтва

Художники Тім Нобл і Сью Вебстер надто добре знають закони, котрим підкоряється мистецтво, щоб їх дотримуватися. Їхні інсталяції прийдуться до смаку не кожному. Поціновувачі традиційних констант у мистецтві будуть обурені. Ще б пак, адже для створення тіньових малюнків Тім Нобл і Сью Вебстер використовують дивний матеріал.

Двадцять років тому, сидячи за чашечкою кави, вони говорили про те, що традиційні форми приїлися, і хочеться чогось нового. Тепер складно пригадати, хто першим пожартував, що, якщо художник геніальний, картина може народитися навіть із купи сміття. Жарт, вимовлений мимохідь, виявився вельми живучим. Зібравши все сміття, котре можна було знайти в домі, Тім Нобл і Сью Вебстер поставили лампу і спробували погратися з освітленням. Виявилося, що тіні звалища здатні намалювати людські фігури на стіні… Відтоді минуло багато років, а роботи двох художників-експериментаторів все ще посідають гідне місце на виставках поп-арту. В інсталяціях Тіма Нобла і Сью Вебстер силуети людей і птахів переплітаються воєдино, і жодне сміття їм не стоїть на заваді.T_Noble_S_Webster_WildMoodSwings.jpgФото forum.woodenboat.com

Ще один прибічник мінімалізму в мистецтві – Пол Пакотто. Художник малює на стінах жіночі силуети, притуливши предмет і виставивши освітлення. Він так говорить про філософію у своїй творчості: ми часто судимо про речі, кинувши лише швидкий погляд, і не намагаємося зазирнути глибше. Ніби боїмося, що вміст буде сильно відрізнятися від обгортки. Суть тіньового мистецтва: коли людина відкидає шаблонне сприйняття дійсності, вона несподівано потрапляє у світ дивовижних сюрпризів, де на кожному кроці її очікують незвичайні речі.

Головне фото toledomuseum.org

Вам это будет интересно:
Зліпи собі хобі. Історія гончарства
У краєзнавчий музей якої країни не зайди, неодмінно помітиш схожі археологічні знахідки – уламки глиняних виробів. Гончарне ремесло, що народилося кілька тисячоліть тому, однак існує й сьогодні, по праву може вважатися одним із найбільш довговічних.
Мистецтво топіарію
Коли я, ще маленька дівчинка, вперше провела рукою по стрижених кущах, мою долоню дряпнули гострі краї гілок, а в ніс вдарив стійкий аромат туї. Зачарована, я довго не могла відірвати погляд від конусів, куль і квадратів, що оточили мене у парку невеличкого курортного містечка. Мені здавалося, нібито я потрапила в казку і серед листя неодмінно розгледжу усмішку Чеширського Кота.
Крок за межу: магічне мистецтво уїчолі
Сліпучі сполохи давнього знання в різнобарвних переливах бісеру і пряжі на мозаїках індіанців уїчолі спрямовують фантазію у безкінечну подорож гілками світового древа. Духовні образи набувають плоті у вигадливих орнаментах, що супроводжують селянина-мексиканця на всіх етапах життєвого шляху.
Камасан: Поселення із шедеврами на Балі
Балі – одне з найпопулярніших місць для зимівлі. Океан, вулкани, чудова природа й екзотичні фрукти... Але є ще одна причина, про яку мало хто знає – унікальне арт-село Камасан, що дало початок однойменному балійському живопису. Про нього ми і розкажемо сьогодні на сторінках OUTLOOK.
У Києві відкрилась виставка азербайджанського художника-килимаря Ельдара Гаджиєва
24 грудня за ініціативою та за підтримки Посольства Азербайджанської Республіки в Україні у Національному музеї Тараса Шевченка відкрилась виставка робіт відомого азербайджанського художника-килимаря Ельдара Гаджиєва. Серед гостей були присутні заступник міністра культури України Ростислав Карандеєв...
Скляний handmade
Ексклюзивні скляні вази та ялинкові іграшки, наявні всього в одному-двох екземплярах, окрім високої ціни, найчастіше об’єднує ще й унікальна технологія виготовлення, якою володіють представники рідкісної професії – склодуви. Історія цього ремесла триває вже протягом кількох тисячоліть, а деякі старі таємниці handmade-виробництва досі зберігаються під грифом секретності.
Ручна робота: персидські килими
У ті часи, коли перським воїнам не було рівних, а їхній силі підкорилися Римська імперія та Аравійський півострів, з-під пальців майстринь народу-переможця вийшов перший шедевр. «Весняний килим» став найдорожчим в історії людства. Він символізував владу і міць персів, а його краса оповідала про божественне походження царя Хосрова І.
Перфекціонізм – справа ювелірна
Сумні очі старого за вікном уважно стежили за революційною пожежею, яка охопила Петроград. Вогонь поширився на справу всього його життя – гордовита чотириповерхова будівля задихалася від крикливих комісарів і матросів, присутність яких здавалась грубим жартом після попередніх відвідувачів.
Усе велике починається з малого: Арт-проекти ентузіастів
Багато місць, відомих сьогодні на весь світ, було створено купкою ентузіастів без грошей і сторонньої допомоги. Ці люди жили ідеями і робили все, щоб втілити їх у реальність. Офіційною датою появи стріт-арту вважається 1942 рік, розпал Другої світової війни. Саме тоді один креативний працівник детройтської фабрики на прізвище Кілрой почав писати фразу «Kilroy was here»
Кабукі: тернистий шлях квітки
Традиційний японський театр кабукі завжди лишався загадкою для європейського менталітету: зрозуміти спектакль без підказок гіда може хіба що спеціаліст з культури Країни вранішнього сонця. Слово «кабукі» у перекладі значить «майстерність пісні і танцю». Чому не оперета? Суть постановки не зводиться до музичної вистави...
Мистецтво Патрика Кабрала: папір як символ крихкості світу
Незалежний художник родом із Філіппін Патрик Кабрал завойовує світ своїми незвичними арт-роботами. Його творіння – це новаторство, що поєднує в собі вікові традиціїкаліграфії й суперсучасні 3D-технології. Його мистецтво - спосіб змінити світ на краще як за допомогою естетики, так і шляхом виконання соціальної місії.
Рисові поля: Злаки неземної краси
- Чи не хочете покуштувати рису? - таким питанням зустрічають гостей в Китаї. А якщо господарі виявляться ще і фермерами, вони можуть запросити вас на незвичайну екскурсію і покажуть шедевр природного мистецтва. Рис, який ми часто вживаємо в їжу, не замислюючись про його естетику, в момент вирощування нагадує ковдру, виткану з різнокольорових клаптиків...
Цукровий живопис Китаю: мистецтво з ложки
Квіти і дерева, тварини і птахи, дракони і герої казок – словом, все, що тільки спаде на думку, може тут перетворитися на об’єкт… їстівного мистецтва. Дивовижною технікою малювання гарячим цукром володіють китайські майстри із провінції Сичуань. Картини, виконані практично карамеллю, не можуть бути ні "відредаговані", ні перемальовані наново.
Фаду: ніжність і глибина португальських романсів
Дванадцятиструнна гітара, напівтемрява португальських ночей, свічки і пронизливий голос ... Драматичні мотиви романсу фаду розповідають про нерозділене кохання. Йому не судилося збутись, але це не заважає почуттям втілюватися в зворушливі звуки португальських романсів.
Ілюзії Сикстинської капели
Понад півтисячі років тому, 1 листопада, перед очима захоплених римлян вперше постала Сикстинська капела. За цей час народжувалися і помирали як самі майстри розпису, так і цілі напрямки в образотворчому мистецтві, а на капелу, так само відкривши роти від захвату, споглядають уже наші з вами сучасники.
"Танцюючі фарби" чи турецьке малювання на воді - ебру
Вода – стихія примхлива і хистка. Будь-яке порушення її спокою змушує водний глянець змінюватися. Важко уявити собі, що воду можна використовувати як полотно, створюючи неповторні малюнки різнокольоровими фарбами: одна рідина лягає на поверхню іншої, народжуючи смислові сюжети…
Мистецтво тату: заворожлива магія натільних малюнків
Історія цього мистецтва налічує близько 6 тисяч років. Примітно, що своїм народженням модне нині ремесло завдячує випадку… Одного дня хтось із первісних людей помітив, що після того, як на місце опіків і порізів потрапляє будь-який натуральний барвник, на шкірі з’являються дуже стійкі малюнки.
Зроблено у Швеції: далекарлійська конячка
Відтоді, як крилаті коні валькірій назавжди поскакали до Вальхалли, на сторожі традицій вікінгів стоїть далекарлійська конячка – розписна народна іграшка, вперше згадана в літописі XVII століття. Далекарлійський коник є талісманом нетуристичної Швеції, рятуючи від забуття старовинні перекази і вірування.
Брегенц. До театру у смокінгу і на катамарані
Спеціально для тих, хто вважає театр і оперну музику пережитками минулого, ми розповімо про дивовижний австрійський театр, де традиційне мистецтво поєднується з технічними та інженерними новинками, а ще з неперевершеним краєвидом Альп.
Мурали: новий підхід до старого мистецтва
Сучасні міста вже неможливо уявити без муралів – масштабного за своїм розміром живопису, що прикрашає будівлі. Ми не лише зібрали у своїй колекції найбільш яскраві роботи з усіх куточків планети, але й намагалися дізнатися якомога більше про сам цей напрямок мистецтва.
Закрыть
Outlook facebook page