Українська кров на світових струнах
У Києві Ленні Кравіца завжди чекають з нетерпінням. І не тільки тому, що він чудовий музикант. Народжений в родині відомого телевізійного продюсера Сімура Кравіца, багаторазовий володар «Греммі» – практично українець. Адже його предки по батьківській лінії жили саме в нашій країні. Дід Ленні емігрував до США на початку ХХ століття, оселившись у нью-йоркському Брукліні. Сам музикант каже, що його родичі перебралися в Новий Світ через постійні гоніння на євреїв. Але Кравіц не тримає зла на Україну. Йому подобається сюди приїжджати, і Київ для нього – особливе місто.
Джазовий геній, піаніст Білл Еванс жив і творив у ті роки, коли СРСР, в тому числі й Україну, відділяла від решти світу залізна завіса. Тому в нього не було можливості приїхати на рідну землю своєї матері і дати концерт, адже крім того, що він американець, то ще й джазмен, а гасло «Сегодня он играет джаз, а завтра Родину продаст» стосувалося не тільки московських стиляг. Син українки Марії Сороки, яка й прищепила хлопчикові любов до фортепіано, освоїв інструмент у 6 років і назавжди увійшов в історію «музики чорних».
Учасниця сумнозвісного «Клубу 27 років» Емі Вайнхауз теж українського походження. Її далекі предки покинули нашу країну ще наприкінці XIX століття, в часи масової еміграції на Захід. Незважаючи на те, що популярними напрямками були Бразилія, Аргентина, Канада і США, родичі співачки зупинили свій вибір на Великобританії. Саме там вони й осіли. Коріння Емі тягнеться від такого собі Авраама Грандіша, дочка якого у 1918 році вийшла заміж за Бенджаміна Вайнахауза – прадіда зірки.
Великий, та аж ніяк не жахливий Боб Ділан теж має відношення до України. Його дідусь і бабуся по батьківській лінії жили в Одесі, яку покинули 1905 року внаслідок усе тих же єврейських погромів. До речі, Ділан – не справжнє прізвище музиканта, проте воно ідеально звучить з ім’ям Боб. Таку афішу помітять усі, а от концерт Роберта Циммермана навряд чи користувався б великою популярністю, що б він там не співав. Уже кілька років виконавця висувають на Нобелівську премію в галузі літератури, і хто знає, можливо, скоро престижна нагорода в черговий раз дістанеться людині з українським корінням...
«Голос» таких брендів, як Coca-Cola, Ford, American Airlines, і багатьох інших, належав не будь-кому, а україно-американській співачці Квітці Цісик. Вона народилась у США 1953 року в родині українських емігрантів. З дитинства музично обдаровані батьки Володимир та Іванна Цісик розвивали вокальний талант доньки. Як результат, Квітка співала в багатьох рекламних роликах, а її м’який голос полюбила вся країна. За своє недовге життя (померла в 44 роки від раку) співачка встигла записати кілька альбомів, у тому числі й два україномовні. У 2013 році про життя і творчість нашої землячки зняли документальний фільм «Квітка. Голос в єдиному екземплярі».
Фото: brentramsey.com
Взагалі українська музика поширилася набагато далі, ніж ми могли уявити. Так, наприклад, існує думка, що одна з найвідоміших американських опер «Summertime», написана Джорджем Ґершвіном у 1935 році в США, – це перероблена українська колискова «Ой ходить сон коло вікон». Сам композитор визнавав – нью-йоркський виступ українського національного хору під керівництвом Олександра Кошиця надихнув його на написання пісні, яку виконували багато зірок, від Елли Фітцджеральд до Нори Джонс. Мені здається, навіть не будучи фахівцем, можна вловити схожість мелодій.
Фото з відкритих джерел