RU  UK  EN
Статті  >  Насолодись  >  Знай наших: Серж Лифар

Знай наших: Серж Лифар

Знаменитий француз українського походження в дитинстві був блакитнооким мрійником. Згодом усі його жадання стали реальністю. Хай би чого він прагнув, усе давалося легко, немов удача назавше зробила його своїм улюбленцем. Спів у хорі, артистичний талант і, нарешті, балет. Серж Лифар не тільки підкорив світові сцени та здобув заслужену славу. Він відродив французький балет як такий і ввів поняття, котрі стали основою неокласицизму.

Як усе починалося

На відміну від більшості дітей, які приходять до балетної студії, коли їм ледь виповнюється п'ять років, Сергій почав займатися в шістнадцять. Доволі пізно, та, як бачимо, вік талантові не перешкода. Батьки вважали, що їхній син має стати знаменитим співаком – недарма його вокальні дані викликали заздрість серед інших учасників хору, в якому він співав. Сам хлопчик серйозно захоплювався акторською майстерністю і таки переконав батьків, що театр потрібен йому як повітря. Отже, у 12-річному віці Сергій Лифар уперше потрапив до Київського драматичного театру опери і балету. Згодом були заняття в київській студії Броніслави Ніжинської, які привели його... в Париж!Serzh-Lifar.jpegФото artefact.org.ua

Російський балет С. Дягілєва здавався справжньою мрією. Щоправда, на шляху до здійснення заповітного бажання Сергієві довелося пройти крізь певне випробування. Перетинаючи кордон, він натерпівся страху: залишати батьківщину довелось нелегально. Як згадував сам артист у мемуарах, на кордоні в нього вистрілили, і його було поранено.

Утім, доля винагородила молодого артиста балету за його працьовитість і відданість своїй справі. На нього таки звернув увагу сам Сергій Дягілєв. Він якраз шукав заміну Вацлаву Ніжинському – і зробив вибір на користь Сержа. Однак київської підготовки було замало, і Дягілєв відправив Лифаря вчитися до Італії, порекомендувавши звернутись до викладача, танцівника-віртуоза Енріко Чекетті, а також не проминути увагою Анну Павлову.

Українець до кінця

Що було далі, відомо кожному закоханому в мистецтво. Сержеві знадобилось усього декілька років, щоб полонити серця французької публіки. Проте в рідній країні його ім'я незаслужено було забуто. У радянських книжках поряд з ім'ям Лифаря стояв ганебний ярлик «зрадник батьківщини». Артиста оцінив увесь світ, крім тих, кому слід було пишатися видатним земляком. До слова, сам Серж Лифар від свого коріння не відмовлявся і завжди підкреслював: він – українець. У листі, адресованому коханій дружині, підписувався так: «українець до кінця».Серж-Лифарь-из-Киева.-Знаменитые-балеты.pngФото pochemuha.ru

Якось Шарль де Голль, щиро цінуючи вагомий внесок Сержа Лифаря у французьку культуру, запропонував тому зробити французький паспорт. Однак артист відмовився, не побоявшись вимовити сміливі слова: «Я ніколи не був і не буду французом, адже моя батьківщина – Україна». Разом з тим у Франції Серж Лифар поставив понад 200 балетів, а також заснував Інститут хореографії при Гранд-опера.

Ба більше, йому вдалося змінити ставлення до балету загалом. Адже раніше танець не вважався повноцінним жанром у мистецтві. Балет було заведено показувати після гучних оперних прем'єр, щоби продовжити захоплення публіки після вистави, не вбивши посмаку. Після заснування інституту хореографії в Парижі Серж Лифар домігся рівноправності. Відтепер на балет перестали дивитися як на мистецтво нижчої касти. А з 1955 року в Паризькому університеті Сорбонна з'явився новий курс, який додав балету наукової основи. Лифар пропонував студентам вивчати історію і теорію танцю. Відтак у Сорбонні майбутні артисти балету могли здобути прекрасну підготовку.gettyimages-613458352-1024x1024.jpgФото gettyimages.com

Серж Лифар дбав про дисципліну. Щойно на сцені розпочиналося дійство, двері зачиняли. Хореограф був певен: тому, хто не може вчасно прийти на балет, не місце в залі. Це стало несподіванкою для публіки. Театр перестав бути приводом на інших подивитися й себе показати. Чоловіки більше не влаштовували тут застіль, а жінки не демонстрували розкішних шат. Змістився вектор – з поважного глядача на талановитого артиста. Ба більше, всі учасники вистави рівні, вважав Лифар. Немає сенсу виділяти когось одного, адже гарний не той артист, котрий виконує роль, а той, хто грає виставу. Тому Лифар прибрав як зайвий вихід на біс, а також просив глядачів не приходити з квітами.

Французький шик вабив артистів будь-якого рівня. Актори мріяли отримати хоч дещицю тієї слави, якою міг похвалитися Серж Лифар. Однак знаменитий митець відчайдушно сумував за батьківщиною. До Києва він зміг потрапити лише через сорок років після того, як перетнув кордон. Перед ним постало сумне видовище. Милий серцю дім давно був без світла. Прийшовши на цвинтар, Серж опустився на коліна перед батьківською могилою... У своїх спогадах він так описав момент відчаю: «Від гіркоти і болю я впав на коліна. І сказав їм: «Це я, ваш Сергій, ваш Сергунчик. Я танцював по всьому світові, але ви, найближчі люди, ніколи не бачили цього...»

Замальовки та увертюри

Мало хто знає про те, що артист був ще й художником. Та це й недивно. Серед його друзів були такі великі особистості, як Пабло Пікассо, Жан Кокто, Марк Шагал... Ці видатні майстри створювали сценографію в постановках Лифаря.IMG_3922_copy_l.jpegФото 1stdibs.com

Мистецтво для Сержа завжди було на п'єдесталі, тому, покинувши театр у 65 років, майстер почав малювати. Нове діло виявилося чимось більшим, ніж просто захоплення. Лифар виробив власну техніку, написав чимало картин, і, хоча імениті друзі захоплювалися ним, сам маестро був досить скромним. «Я не художник, а тільки хореограф, котрий малює». Йому аплодували Канни, Монте-Карло і Венеція, які бачили безліч майстрів на своєму віку. А сам художник до кінця своїх днів залишався вірним лише одній музі – його величності Мистецтву. Перед смертю Серж попросив букет білих лілій. Чому саме їх? Лілії нагадували про роль принца Альберта в балеті «Жизель»...

Головне фото pinterest.com

Вам це буде цікаво:
Бельвіль: паризький Вавилон
Напевно, кожна людина знає міф про знамениту Вавилонську вежу, яку так і не судилося побудувати різним народам. Дивно, але те, що не вийшло в легенді, відбувається насправді – десятки різних етносів мирно уживаються в паризькому кварталі Бельвіль і зводять вежу Толерантності на наших очах.
Ukrainian Fashion Week: сенсові акценти інсайдерів та учасників
В столиці України відбувся традиційний тиждень моди. Його розклад наповнили 64 дизайнерських бренда, 45 шоу та презентацій, 5 спеціальних проектів і не тільки.
День відкритих дверей у Французькому інституті за участі Посла Франції в Україні Етьєна де Понсен
Яскраво суботній ранок розпочався для всіх охочих у Києві, на вулиці О. Гончара, 84, де Французький інститут зустрічав гостей.
OUTLOOK: До Дня Незалежності України...
Подорожуючи і захоплюючись заморською красою, іноді не підозрюєш, що в рідній країні є не менше пам'яток, які важливі для всього людства. І сьогодні в честь Дня Незалежності України OUTLOOK підготував для Вас матеріал про семи об'єктах стоять у списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що розташовані на території нашої держави.
Між небом і... водою: топ-5 найменших населених островів світу
Кожному з нас іноді хочеться втекти від міської суєти і залягти на дно десь далеко від усіх і всього. І краще нехай це буде там, де можна послухати шепіт хвиль, насолодитися легким бризом і назавжди подружитися з неймовірно гучною тишею, яка заглушає всі тривожні думки ...
Водні ворота. Вражаючі порти світу
Аеропорти, залізничні вокзали, автобусні станції практично завжди створюються «за примхою Людини». А ось порти і гавані – це вже спільна творчість homo sapiens і природи. Outlook пропонує вашій увазі найгарніші та найоригінальніші з них.
Знай наших: Ежен Деслав
У рубриці «Знай наших» ми зазвичай розповідаємо про видатних українців, котрі досягли значного успіху в тій чи тій сфері. Однак нашого сьогоднішнього героя – Ежена Деслава, або Євгена Слабченка – важко вписати в певні рамки, оскільки він досяг висот одразу в кількох сферах, будучи не тільки справжньою Людиною епохи Відродження XX століття, але й патріотом своєї України.
Знай наших: Анатолій Кокуш
Кіно – либонь, найбільш «технічний» вид мистецтва, котрий придумало людство. Скільки б таланту, фантазії і енергії не було у творців будь-якого фільму, практично всі стадії виробництва так чи інакше спираються на техніку, без якої ідеї так і залишаться всього лиш ідеями.
Книжковий Арсенал 2019: іноземні гості
IX Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» завершився, а ми пропонуємо вам ще пролонгувати відчуття ейфорії від перебування в книжковій «оазі» у центрі столиці України. Наш портал, висвітлюючи дипломатичне життя в Україні, приділить свою увагу огляду цікавих заходів, що відбулися за підтримки іноземних посольств, і спілкуванню із закордонними гостями.
ГДІПу-27. Дипломати вітають!
У Київському національному академічному театрі оперети 16 травня 2019 року відбулося відзначення Дня вишиванки та святкування 27-ї річниці заснування державного підприємства «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв».
Танець заради благодійності. Іноземні дипломати на щорічному балі в ІМВ
Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка та особисто директор Валерій Копійка запросили усіх охочих підтримати студентську ініціативу Благодійного балу ІМВ-2019.
Життя на воді: 7 маловідомих конкурентів Венеції
Коли ми чуємо вираз «місто на воді», одразу на думку спадає Венеція, чи не так? Неквапливі гондоли, вузенькі вулички по обидва боки, ніжне світло сонця, що заходить, і старовинна архітектура створюють той п’янкий романтичний коктейль, котрий приваблює туристів з усього світу.
Знай наших: Христя Фріланд
У сьогоднішньому продовженні нашої рубрики про знаменитих українців, що змінюють світ тут і зараз, ми розкажемо про неймовірно енергійну Христю Фріланд – журналіста, письменника, а тепер вже й успішного політика. Етнічна українка, що відмінно володіє «рідною мовою», – чудовий приклад того, що людина, якщо вона сама того хоче, може розвиватися у багатьох сферах.
Квіткові долини світу
Квіткові поля і долини вражають і приваблюють увагу найвибагливіших поціновувачів прекрасного. Різнокольорові розсипи духмяних рослин прикрашають простори майже в кожній країні, у найвіддаленіших між собою частинах світу. Ми пропонуємо кілька варіантів таких квіткових килимів на будь-який смак.
Відпустка в радість, або де відпочити в тиші і спокої?
Літо вже зовсім скоро, а це значить, що час планувати відпустку, пакувати валізи і складати список місць must visit. Ми розуміємо, що в шумному місті важко знайти місце, де б панувала повна тиша. А людина так влаштована, що іноді спокій їй просто необхідний.
Diplomatics Greetings для студентів зі Шкіл молодого дипломата м.Харків та м.Київ
OUTLOOK та ДП «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв» (ГДІП) проведуть захід Diplomatic Greetings 23 квітня 2019 року. Наші організації багато років поспіль працюють та реалізовують проекти у співпраці з іноземним дипломатичним корпусом.
Дружини іноземних дипломатів відвідали лекцію про українські традиції
У середу, 9 квітня 2019 року, з ініціативи та організаційного сприяння ДП «Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв», міжнародного жіночого клубу ASCK у Національному центрі народної культури «Музеї Івана Гончара» відбулася лекція, присвячена традиційному вбранню українок.
У Києві відбувся ХVІ загальноміський конкурс-фестиваль «Діалог держав: партнерство в освіті»
11 квітня 2019 року у Київському Палаці дітей та юнацтва відбувся ХVІ загальноміський конкурс-фестиваль «Діалог держав: партнерство в освіті» під гаслом «Пізнаємо світ – світ пізнає нас», приурочений до Дня Європи у місті Києві.
Українські Сади Семіраміди
Вы колись помічали, як манять парки, коли надворі стає тепліше? І що відбувається, коли раптом опиняєшся там? Час завмирає, а всередині тебе щось починає пульсувати. Пропонуємо відвідати разом з OUTLOOK найкрасивіші парки України, з яких ви вийдете оновленими.
Пальчики оближеш: Що на вас чекає за кулісами найкращих кухонь світу
Давайте пригадаємо найбільш незвичну страву, котру вам випало скуштувати? Що це буде за їжа, вам вирішувати. Небагато екзотики;ті самі комахи, котрих ми слабо можемо уявити як інгредієнт; дивний напій із гіркуватим присмаком; несподіване поєднання гіркого і кислого… у кожного є свій незабутній досвід щодо цього.
Закрити
Outlook facebook page