Музеї, що лікують

Зараз технології, звісно, істотно просунулися, «магазини ліків» поміщаються в кіосках, та й нарковмісні препарати без рецепта не купити...
«Таблеткові доми», розкидані по містах світу, зберігають історію фармації своїх регіонів у вигляді відреставрованих приміщень, архівних документів, старих медичних книг, давніх пристроїв для створення ліків... Усе колись буденне, що роками складалося в підсобках, сьогодні представлене у вигляді музейних експонатів. Інколи відвідувачів, котрі шукають історичні факти, приймають за прихворілих покупців, адже поряд із старовинними часом можна побачити і діючі вітрини. Знайти свої особливості, щоб виділитися на фоні аптечно-музейних «колег», – не найпростіше завдання, тому керівники таких закладів намагаються додати до власної експозиції щось явно незвичайне, нехай і не завжди пов’язане з ліками. Ми спеціально попорпалися в антикварних завалах багатьох музеїв-аптек і відшукали для вас найцікавіші фішки.
Фото roamlab.com
Одна з перших, але досі діючих аптек на території Східної Європи розташована в білоруському Гродно. Згадки про неї датуються ще 1709 роком, коли було споруджено будівлю, що належить до комплексу гродненського єзуїтського монастиря, де її й відкрили. Проіснувала установа аж до середини ХХ століття, поки її не перетворили на медичний склад, потім на меблевий салон, а далі на Будинок вчителя... Відродили аптеку лише 1996 року, створивши фармацевтичний музейно-торговий комплекс, що складається з трьох залів.
Читайте також: Ласкаво просимо до музею ... бананів. Надивніші музеї світу та Із подіума до музею
Крім старого начиння, комплекс славиться тим, що зберігає спогади про чоловіка відомої письменниці Етель Войнич, який працював колись у цьому будинку і став прообразом Овода в однойменному романі. Почесно займають своє місце в експозиції й інструменти для розтину, якими «різали» польського короля Стефана Баторія, котрий раптово помер в Гродно.
У сусідній з Білоруссю Латвії знаходиться фармацевтичний музей, який претендує на звання наймасштабнішого в усій Європі. Представлена в Ризі кількість виставкових одиниць перевалює за 50 тисяч, тому в закладі діє цілих п’ять експозицій. Кожна кімната доповнена інтер’єром 1930-х років й антикварними меблями, що прекрасно відображає атмосферу тієї епохи. Найбільш привабливою для туристів вважається виставка «Аптека – лабораторія XVIII-XIX століття», яка переносить усіх до містичної «майстерні» алхіміка. Здається, залишишся тут на пару годин – і рецепт еліксиру вічної молодості й отримання філософського каменя точно буде розсекречено.Фото destinations.com.ua
Зверненням до магічних сил як частиною лікування особливо тяжких захворювань не нехтували і кілька століть тому в Швейцарії. В одному з музеїв-аптек, який знаходиться у місті Базель, що на північному заході країни, представлена колекція старовинних амулетів, які, на думку тодішніх лікарів, допомагали позбавитися або ж запобігти «демонічним захворюванням». Застосовувати талісмани припинили лише тоді, коли «витівки злих сил» були перекваліфіковані в психічні розлади.
А от у музеї Hook's Drug Store Museum, розташованому в американському місті Індіанаполіс, персонал не забобонний. Лікували і лікують тут солодощами. Точніше, сьогодні це звичні багатьом шоколадки і газована вода, а кілька століть тому – мікстура від болю в шлунку і корисні вітаміни. Так, зараз, окрім власне експонатів, на території закладу працює кафетерій, у меню якого збереглися ласощі, приготовані за старими рецептами.Фото chandinitravel.com
Екскурсію до музею-аптеки німецького міста Гейдельберг можна поєднати з відвідуванням ще однієї пам’ятки – Гейдельберзького замку ХIII століття. Колись він служив оборонною фортецею, і в його башті розташовувалася лікарня-аптека, одна з найперших у світі. Реконструюючи її вже у 1957 році і додаючи до експозиції зібрані з усього міста елементи, створювати декорації приміщень «під старовину» не було потреби: стіни замку виконали їхню функцію.
В українському Львові серед столітніх кварталів загубився будинок з кованою вивіскою, на якій видніється символ медицини – змій, обвитий навколо чаші, а внизу нанесено дату «1735» і напис «Аптека-музей». Більш відома її назва – «Під чорним орлом». Найпримітніші серед експонатів – старовинні амфори з різними настоянками, на яких позолоченими латинськими літерами вказано: «Напій життя», «Еліксир»... Так колись називали «Залізне вино» – алкогольно-лікувальну суміш для підняття імунітету. У реальності загадкова рідина являє собою корисний вітамін, який виготовляють на фармацевтичних заводах, однак кілька століть тому його сприймали як справжнє зілля, котре дозволялося вживати лише під пильним наглядом лікаря.Фото archdaily.com
Тим же, кому недостатньо екскурсу тільки в історію вітчизняної фармацевтики, можна порекомендувати поїздки в сусідні Польщу та Угорщину. Ймовірно, при відвідуванні Кракова і Будапешта у вас виникне дежавю: музеї-аптеки цих міст носять назви «Аптека під орлом» і «У золотого орла». На перший погляд, незрозуміло, чому не пов’язані між собою установи обрали настільки схожі імена, адже емблемою лікувальних закладів завжди був змій. Та при заглибленні в історію фармації логічне пояснення знаходиться моментально. Поєдинок орла з драконом або змієм означає перемогу розуму і сили духу над матерією. Шляхом нескладних порівнянь можна зрозуміти, хто символізує хворобу, а хто – лікування.
Головне фото hiveminer.com