Кіпр очима Павла Петрушки
Південний Кіпр – це справжнє свято життя. Усе культурно, діють всі європейські сервіси, чудовий м’який клімат. Але відпочинок тут бюджетний через низьке місцеве оподаткування. Тому ти не переплачуєш за послуги, котрі в інших країнах Південної Європи коштують в кілька разів дорожче. А якщо порівняти з Грецією, котра дуже близька до Кіпру і територіально, й культурно, то там ціни на 30% вищі, і якість сервісу дещо гірша: греки більш ліниві і не такі гостинні, як кіпріоти.Фото orgazmatic-tour.org
Пляжний сезон розпочинається чітко з першого травня і триває до глибокої осені. На початку весни, хоч і бувають дощі, але це хороший час, приміром, для гірських подорожей по острову. Він розташований недалеко від нас, тому квитки на літак до Кіпру можна купити навіть за 10 євро не у високий сезон, якщо це робити заздалегідь – за пару місяців. Можна просто приїхати сюди навесні і пожити місяць-другий, якщо у вас віддалена робота. З Інтернетом, щоправда, біда. Провайдерів мало, підключення погане і коштує доволі дорого.
Кіпр – не тусовочне місце. Тут немає гучних дискотек чи фестів. Сюди приїжджають люди спокійніші і здебільшого старші. Найбільше місто – Лімасол із населенням у триста тисяч людей. Ларнака – це доволі малолюдне й нудне місто. Половина будівель в центрі взагалі заколочені.
Столиця Нікосія – доволі велика, але розташована не на узбережжі, тому інтерес тут викликає хіба що старовинна архітектура. Наприклад, площа Лідра, церква Фанеромени, пішохідна зона «Лаїки Ітонья», ансамбль Архієпіскопського палацу, Музеї візантійського і народного мистецтва, Музей національної боротьби, Ворота Фамагусти.Фото pinterest.com
Пафос – класне місто для пляжного релакс-відпочинку. Тут є зона пляжів, готелів, а також дуже великий сегмент приватних пансіонатів на кількадесят номерів. У них і громадське харчування своє, і свої розваги. Біля Пафоса також цікава місцевість. Неподалік розташований національний заповідник «Акамас». Перша згадка про нього зустрічається у міфі про знаменитого Тесея, котрий переміг Мінотавра. Півострів названо на честь сина Тесея Акамаса, героя Троянської війни, котрий поселився тут після вигнання з Афін. Сприятливий клімат і зручне розташування поблизу моря приваблювали сюди безліч людей, поступово поселення ставало більшим. Зараз це мальовнича лісиста територія, де можна побачити ендемічні види рослин, дивовижних тварин, черепашачий інкубаторій. А головна пам’ятка заповідника – Блакитна лагуна.Фото justaboutcyprus.com
Ларнака – красиве портове місто. Довга зона розкішних міжнародних мережевих готелів… Це відносно дороге місце як для Кіпру. І можна ходити по різних закладах – їх багато і вони різноманітні. На окрему увагу заслуговують маленькі лампові кафе. Дуже цікавий центр міста зі старовинною архітектурою і житловими будинками, котрим по двісті років. І в них навіть віконниці столітні – колоритні, дерев’яні. Місто загалом одноповерхове.Фото roadaffair.com
Пам’ятки
Усе, що написано у звичайних туристичних брошурах, що мають зацікавити легендарно-міфічними пам’ятками Кіпру – скоріше за все брехня. Купальні Афродіти, Місце народження Венери и таке інше. Це, звичайно, все дуже пафосно називається, але не є чимось особливим. Коли ти бачиш, що Купальня Афродіти – це крихітний фонтанчик, з якого скудно ллється вода, нібито з відра, це не викликає захоплення. Можливо, якось раз на рік, навесні, коли тут ллють дощі, він і має кращий вигляд, але ж треба ще й вгадати час... Насправді ж це просто розрекламоване місце – такий собі кіпрський міф.
Усі пляжі хороші – цивілізовані, безкоштовні, з душем.Фото pеrfеctcyprus.соm
У будь-якому великому місті на Кіпрі можна пообідати за 15 євро, якщо пити звичайне місцеве вино. Якщо це якась таверна, куди масово ходять місцеві, то там навіть буде дешевше. Якщо місце більш пафосне – 20 євро без алкоголю. Без проблем можна поснідати вже з дев’ятої ранку.
Коли я жив у пансіонаті, то готував собі самостійно. На місцевих ринках особливо і торгуватися не доводиться: там все дешево. Зазвичай люди просто біля своїх будинків продають фрукти й овочі із саду і городу. І вони просто виставляють, наприклад, кошик апельсинів, а поруч – ємність для грошей. Усе на довірі засновано. Національна кухня особливо не відрізняється від грецької.
Читайте також: Середземноморська дієта: система харчування як культурне надбання
Неодмінно варто відвідати рибний ресторан у селі Зіги. Це поселення розташоване неподалік від Лімасола. На узбережжі Зіги – найкращі рибні ресторани Кіпру. Тут вам подадуть страви із морських мешканців, виловлених буквально за кілька годин до подачі. Хороше місце, чисте, з терас відкриваються вражаючі краєвиди моря, і там все дуже смачно.
На Кіпрі всюди можна смачно поїсти, але тільки не в горах. Якщо йдете в гірський похід, краще візьміть із собою консерви. Там є невеликі поселення. Місцеві заклади не рекомендую. Це все приватне від тамтешніх жителів – на виніс. Вони можуть поставити у дворі кілька столиків і продавати туристам те, що самі готують на кухні. Але чомусь це все має дуже непривабливий вигляд. І їжа, і столики – все неохайне і недоглянуте. Мені якось довелося, сидячи на хиткому стільці, скуштувати в горах яєчню, приготовлену зі шкаралупою. Але гори там мальовничі. Фото kipr-pafos.ru
Де зупинитися?
Зазвичай я орендую житло через сайт «Airbnb». Востаннє це був пансіон, в якому здавали окремі квартири. Однокімнатні апартаменти – 450 євро на місяць плюс комунальні послуги. Це кухня-студія і ще одна кімната як спальня. Житло комфортне, умови хороші.
Громадський транспорт тут дуже зручний. Між містами на автобусі можна подорожувати тільки однією лінією вздовж південного узбережжя – це Ларнака, Лімасол, Пафос і Поліс. У будь-які інші місця – краще машиною. Адже туристичні пам’ятки здебільшого розташовані на окраїні.
А от оренда машини вигідна. Машина обійшлась мені приблизно в 35 євро за тиждень, плюс страховка – 30 євро. Паливо теж недороге – євро з чимось за літр. Країна маленька. Її можна об’їхати приблизно на 4 години по колу.
Головне фото newmarketholidays.co.uk