Середземноморська дієта: Система харчування як культурне надбання
Середземноморська дієта: у здоровому тілі – здоровий дух!
Фонд Всесвітнього спадку ЮНЕСКО був створений спеціально для збереження найбільш цінних пам’яток культури і природи у світі. Також віднедавна під його опікою перебувають і нематеріальні об’єкти культурного спадку різних країн. Це можуть бути і значимі обряди, і звичаї, і національна музика, і свята, і специфічні ритуали. Сьогодні цей список містить лише 166 об’єктів. І один із них – середземноморська дієта.
Фото realfood.tesco.com
Головні представники цієї системи харчування – чотири країни: Іспанія, Італія, Марокко і Греція. Саме вони і представили бренд 2010 року на суд організації. Пізніше список країн було розширено. До представників цінностей особливого середземноморського харчування додалися Португалія, Кіпр, Іспанія і Хорватія. Країни буквально відвойовують своє офіційне визнання на міжнародному рівні щодо внеску в розвиток середземноморської кухні. Адже це дуже високе звання: середземноморську кухню піднесено в один ранг з шедеврами мистецтва, причому цілком виправдано.
Середземноморська кухня – їжа богів
У Середземномор’ї не прийнято поспішати і їсти похапцем тільки лише для втамування голоду. Тут трапезують, як кажуть, з почуттям і з розумом, воістину насолоджуючись цим процесом. І справді тутешнє харчування можна назвати не інакше як гедоністичним. Ще б пак! Якщо античні боги колись і існували, то куштували вони саме так. Адже саме ці країни, що сформували античну міфологію, котра потім стала колискою європейської культури, і закладають базові цінності середземноморської кухні.
Нехай вас не лякає слово дієта в термінології. Так, це система харчування настільки корисна для здоров’я і фігури, що може претендувати і на таке звання. Але вона також не терпить жорстких обмежень і, безумовно, втілює скоріше образ життя, ніж програму гастрономічного аскетизму.
Фото taste.com.au
Середземноморська дієта – це не штучно придумана система обмеження в їжі на користь здоров’я, а зібрання реальних харчових звичок і принципів харчування, котрих історично дотримуються народи Середземномор’я. Її визнання у світі пов’язане з «європейським парадоксом». На Півдні Європи люди споживають багато жирів, але мають вигляд набагато стрункіший, ніж, приміром, у США. Науковці замислилися: у чому ж підступ?
Відкрили середземноморську дієту у 50-х роках минулого століття американські дієтологи Волтер Віллет й Ансель Кіз. Їхні рекомендації буквально шокували західний світ. адже важко уявити, як щедра їжа, приправлена олією, котру прийнято неодмінно запивати вином, може бути в рази кориснішою навіть у порівнянні з жорсткими дієтами. Тепер же у середземноморської дієти – безліч шанувальників у всьому світі. І на початку XXI століття можна сміливо твердити, що це найулюбленіший план харчування гурманів усіх куточків планети. Та що там говорити: хто колись спробує харчуватися за середземноморським планом, навряд чи захоче колись від нього відступити. Тут навіть не треба рахувати калорії чи ділити прийоми їжі на мікропорції. Пам’ятаєте, як подають у грецьких чи італійських ресторанах? – щедро і від душі!
Фото happymediterraneanlife.com
Які національні кухні сформували середземноморську дієту?
Гастротрадиції всіх країн, котрі омиває Середземне море (а їх загалом насправді 16) дещо різняться. І справа тут не лише в географічній віддаленості, але й в етнічних, соціальних і релігійних особливостях. У кожній країні, звісно, є свої «родзинки», коронні продукти і своєрідні спеціалітети. Але об’єднують їх спільні принципи.
Саме грецька кухня стала основою середземноморської дієти. Головне в ній – використання оливкової олії, меду і великої кількості сирих овочів/фруктів. Крім того, знаменитий сир фета і, звісно, легендарний грецький салат.
Італійська кухня справила величезний вплив на формування гастрономічного обличчя Середземномор’я. Пасти в різноманітних варіаціях і спагеті із сортів грубого помелу – ось головні кити, на яких тримається ця система харчування.
Іспанська кухня – це мозаїка з кулінарних традицій своїх колоритних 17-ти регіонів. Тільки іспанці з усього Середземномор’я віддають перевагу м’ясним стравам. Але важливо, що споживають вони м’ясо, тушковане у вині з мінімальним додаванням тільки природних спецій. Знаковими також для середземноморської дієти є холодні томатні супи родом з Іспанії, наприклад, гаспачо.
Марокканська кухня органічно поєднала у собі традиції африканської, арабської і бірманської кухонь. Коронні страви – томлене м’ясо молодого ягняти, курча із заправкою з мигдалю і пряні коржі.
Кіпрська кухня сформувалася на основі турецьких і грецьких традицій. Перевагу всім видам обробки продуктів тут віддають приготуванню на грилі. Натуральні йогурти, часник, прянощі, корінь імбиру – для створення соусів. А головне – велика кількість свіжих овочів і сиру хулумі.
У турецькій кухні замінником м’яса вважають баклажани. А своєю особливою гордістю – унікальні солодощі і випічку.
Португальці шанують рибу і морепродукти, неодмінно з кожним прийомом їжі споживають багато овочів, а для створення корисних солодощів використовують мигдальні горіхи, кокосову стружку і корицю.
Середземноморці у будь-яких країнах для свого раціону обирають продукти тільки першої свіжості. Усе, що можна їсти сирим, їдять саме сирим. Крупи перед приготування ферментизують – попередньо замочують на добу. А із всіх видів термічної обробки їжі обирають приготування на грилі чи на пару.
Photo nbcnews.com
Отже, основа середземноморської дієти – це продукти першої свіжості, велика кількість овочів/фруктів (зокрема бобових), морепродукти (їх можна замінити окремими видами м’яса і риби), а також борошно із цільнозернових злаків, горіхи, прянощі, трав’яні приправи, курячі яйця і натуральні йогурти. Традиційне споживання вина, переважно червоного, тут також не випадкове. І недарма п’ють його небагато, смакуючи кожен ковток – благотворно вино впливає на здоров’я у кількості не більш ніж двох келихів на день. Особливу роль у цій системі харчування також відіграє нерафінована оливкова олія. Її кислоти сприяють засвоєнню їжі і мають антиоксидантні властивості, тобто запобігають процесам старіння.
Середземноморської дієти можна і слід дотримуватися навіть вдалині від прекрасних морських берегів. Сьогодні вчені твердять, що харчування за цим типом скорочує ризик серцево-судинних захворювань, зміцнює кітки і скелет загалом, зводить до нуля можливість психічних захворювань. А ризик інфарктів знижує краще за будь-який план знежиреного харчування. Крім того, цю дієту вам порадить не лише лікар, а й косметолог. Її дотримання подарує хороший стан шкіри, волосся і нігтів, а нормалізація обмінних процесів в організмі – здорову стрункість. Приклад тому – знамениті красуні Середземномор’я Пенелопа Крус і Софі Лорен. Приміром, Лорен, котра зберегла красу навіть у старості, зізнається, що головний її секрет – це любима з дитинства паста.
Головне фото grekomania.ru