Що вони їдять: Греція
Витончена культура давньої Еллади наклала відбиток на мистецтво приготування їжі і гастрономічні звички греків. Поети і мислителі черпали натхнення в застільних бесідах, а твори античних класиків підігрівають допитливість гурманів докладними описами старих делікатесів. Мережа ресторанів «Археонгевсіс» проливає бальзам на душу інтелігентного туриста, котрий мріяв побувати на бенкеті Платона: відвідувачів частують стравами, приготованими за рецептами із філософських трактатів.Фото greekboston.com
Сучасна грецька кухня споріднена із середземноморською, хоч і не відхрещується від балканського і близькосхідного впливу. Знаменитий шеф-кухар Нікос Целемендис, котрий подарував світові листкову запіканку мусакас, перейняв поєднання піджарених баклажанів і картоплі з м’ясним фаршем і сиром із арабської куховарської книги XIII століття. Щоправда, пекучі багдадські спеції довелося замінити соусом бешамель – їжа, що подобається грекам, повинна бути пікантною, але не гострою.
Фото pinterest.com
В улюблених грецьких ласощах звучать ноти базиліка, чебрецю й орегано; рідше вчуваються тонкі нюанси кориці, білого перцю, коріандру і мускатного горіха. Дружні болгари завезли в Грецію виноградну горілку «ракі», а за доби турецького володарювання заможні громадяни розкуштували долму, кебаби і насичені медом східні солодощі – мигдалеве печиво кадаіфак’я, повітряні пончики лукумадес і горіхову пахлаву баклавас.
У раціоні еллінів переважають свіжі натуральні продукти з низьким вмістом твердих жирів і цукру, тому під час відпустки можна їсти все – фігура не постраждає! На столі завжди присутні овочі і фрукти, риба, пісне м’ясо, йогурт, оливкова олія і дари моря – мідії, кальмари, восьминоги, омари і креветки, котрі тут коштують на диво дешево. До трапези додається овечий і козиний сир, причому на феті світ клином не зійшовся. Шанувальникам органічної дієти рекомендують такі сорти, як грав’єра, кассері, кефалотира, копаністі і манурі – делікатесні фермерські сири, що не мають синтетичних добавок.
Фото olivetomato.com
Фантастичне різноманіття закусок – перше, що помічає мандрівник, уперше переступивши поріг таверни. До речі, грецький салат із огірків, томатів і болгарського перцю з оливками і фетою, що так нам полюбився, самі греки називають «селянським». Місцеві кухарі віддають перевагу ще простішим рецептам – приміром, салат рока із руколи чи капустяний салат лахана з тертою морквою чи селерою навпіл із червоним солодким перцем. На Криті люблять дакос і кукувайю – подрібнені помідори із сиром анфотира, намазані на круглий корж, чи розмочені сухарики.
Фото elements.envato.com
Підбір інгредієнтів для гарячих салатів може бути вельми оригінальним. Відварний буряк відправляють у тарілку разом із бадиллям, а в горах популярні трав’яні салати «хорта»з квітами кабачка, листям кульбаби і коренем цикорію. Помідори, баклажани й цукіні фарширують рисом, сиром і котлетним фаршем, підрум’янюючи в духовці, а де червоний перець флориніс у винному оцті, так і міцна анісова настоянка узо.
Читайте також: Каламата. Героїчне минуле та оливкове сьогодення
Традиційні салати-пасти легко сплутати із соусами, але не буде помилкою додати трохи дзадзіки до овочевого рагу, м’яса і бобів – ніжний кисляк із тертими огірками поєднується з усіма частуваннями. Також як салатну пасту можна використовувати м’якоть запеченого баклажана, сир із гострим перцем і рибну ікру з хлібом чи картопляним пюре, а з овочевого фаршу виходить відмінна начинка для пиріжків-пітес.
Фото realfood.tesco.com
Звичні для нас перші страви у Греції – рідкість: під час спеки субтропіків наваристі бульйони, прямо скажемо, недоречні. Якщо ви не в змозі зрадити звичці, спробуйте ситний квасолевий крем-суп фасолада чи густу юшку левіф’я з товченого нуту. Навіть простий сочевичний суп факес дає такий аромат, що починаєш розуміти біблійного Ісава.
Фото delicious.com.au
У недорогих тавернах-псистар’я гостей пригощають старовинними наїдками, піджареними на рожні, а то й на вугіллі. Тут можна вибрати м’ясо на будь-який смак: свинячі відбивні на кісточці брізолес, рублені ялові котлети-біфтеки, курку-гриль, реберця ягняти пандак’я чи панцетес – тоненькі шматочки баранини із мармуровими прожилками сала.Фото kolonaki.co.za
По дорозі на пляж курортники купують у вуличних палатках пірос-шаверму по-грецьки, обернуту хрусткою пітою, шматковий шашлик кондосувлі і смажене м’ясо сувлакі на шпажках, пронизане терпким димним духом. А після олімпійського запливу приємно пообідати відмінно приготованою рибою і морепродуктами у затишній псаротаверні. Скумбрію, тріску, рибаса, восьминогів і кальмарів зазвичай запікають, а от барабульку, султанку, морські язики, мідій, креветок і різну дрібну рибу краще смажити на сковороді, натертій часником.Фото hozoboz.com
Справжнє бенкетування розпочинається ближче до ночі, коли виснажлива спека нарешті відступає. Хазяйки стараються приберегти до вечері найбільш ласі страви – домашню печеню клефтіко у горщечках, пасеровану яловичину стифадо з цибулею і апельсинами, тушкованого кролика кумелі, півня під білим винним соусом і пряні ковбаски луканіка хорт’ятіка. Кожну переміну страв проводжають келихом легкого вина чи рюмкою місцевого коньяку «Метакси».
Поціновувачі екзотики нахвалюють виноградних равликів кохлибумбуристес, томлених у виноградному оцті з розмарином, а якщо ви дозріли до гастрономічних одкровень, наберіться сміливості і замовте «кокореці»: дегустація нутрощів ягняти, упакованих у кишки, стане одним із найяскравіших вражень сезону відпусток!Фото miel-greek.ru
Головне фото toloukoumi.com