Якщо в тебе 10 доларів і ти в Афінах
Сьогодні грецька економіка переживає непрості часи, повільно виходячи із затяжної фінансової та політичної кризи, яка почалася 2010 року. Саме тому надто складно говорити про реальні заробітки греків і зокрема жителів Афін, оскільки багато сфер бізнесу в останні роки пішли в тінь. При тому, що ніхто тут і не думав скасовувати традиційного «південного» способу життя з коротким робочим днем, сієстою і неквапливістю. Що ж, тепер, хоч трохи знаючи бекграунд сьогоднішнього афінського життя, спробуймо переміститися туди з нашою сумою і поглянути, як ми зможемо нею розпорядитися.
Для початку пройдемося супермаркетами, оскільки їжа не тільки для жителів столиці, а й загалом для всіх греків священна – у всі часи цей народ любив і вмів вражати фантастичною кухнею і тривалими застіллями. Відразу обмовимося, що ми – в центрі міста, а значить, величезні маркети на кшталт «Ашану», які зазвичай бувають на околицях великих міст, для нас недоступні. Наша мета – невеликі мережеві крамнички, як-от «Sklavenitis Supermarket», котрі легко можна знайти на туристичних маршрутах. Для традиційної грецької кухні характерні здорові харчі – м'ясо, риба, овочі, морепродукти, найсвіжіші хліб та вироби з молока і, звісно ж, гарне вино – куди ж без нього в країні, що дала світові стільки філософів і великих умів? Зосереджуємося на цих позиціях і бачимо, що на 10 доларів можна купити приблизно: 50 яєць або 2 кілограми курки, чи 8 літрів молока, або ж кілька кілограмів риби. Креветки, мідії, молюски обійдуться приблизно у 8-10 доларів за кг. Переходимо до сирів, яких тут справжнє розмаїття, тож наші 10 доларів – це одночасно і 9 кілограмів найдешевшого (але це аж ніяк не свідчить про його низьку якість, оскільки стандарти для всіх продуктів досить високі) сиру або близько кілограма одного з найдорожчих. Що цікаво, знамениті місцеві йогурти дешевші від молока – їх на наші гроші можна купити аж 10 літрів. Овочі та фрукти в цьому південному місті теж радують своїми цінами – якщо говорити про картоплю, огірки, томати, фініки або яблука, на 10 доларів ми наберемо понад десять кілограмів, тому з корисними перекусами проблем узагалі немає. Фінальний відділ перед касою – алкогольний, де можна вибрати пляшечку або й дві доброго винця. Певна річ, греки чудово знаються на цьому напої, продавці ж радитимуть довірливим туристам вишукані вина по 12-15 доларів за пляшку. Але ми будемо хитріші і трішки простежимо за місцевими жителями, котрі сміливо купують вино по 3 долари за пляшку і радіють життю. Отож запам'ятовуємо, які саме марки беруть вони, й робимо так само.Фото yeucyprus.org
Тепер же нам треба якось завезти свої покупки в готель, тому без транспорту не обійтися. В Афінах він розвинений досить непогано, і найнадійнішим традиційно вважається метрополітен, на який ані затори, ані сієсти не впливають, ну майже. Проїзд коштує приблизно півтора долара, отже, ми можемо дозволити собі 7 квитків. Що важливо: за ними можна їздити не тільки в метро, але й на будь-якому міському транспорті протягом 90 хвилин. Корисний лайфхак – «з» і «до» аеропорту Афін теж можна дістатися на метро, у якого є спеціальна ділянка протяжністю до самісіньких повітряних воріт, щоправда, один квиток тоді коштує приблизно 7 доларів, але це все одно у 6-7 разів вигідніше і швидше за таксі. До слова, про «шашечки» – посадка обійдеться в 2-3 долари, а далі – за кожен кілометр доведеться віддати десь півдолара. Тому на нашу десятку можемо проїхатися середмістям або в напрямку порту, а ось до пляжів уже доведеться доплатити ще з десять доларів. Вартість літра бензину, до речі, 2-2,5 долари.Фото ourescapeclause.com
Переходимо до визначних пам'яток, яких тут безліч і диву даєшся, як їм вдалося «достояти» до наших днів. Попри те що більшість можна відвідати безкоштовно, як і донесхочу гуляти старовинними кварталами, насолоджуючись давньою архітектурою і дивами, про які дізналися з книжок про древні міфи, вхід на деякі об'єкти коштує грошей. Наприклад, на єдиний квиток до всіх топ-локацій – Акрополя, Агорі, Театру Діоніса і Храму Зевса – нам не вистачить, адже він вартує десь 18 доларів і повністю виправдовує цю суму (з міжнародним студентським ISIC узагалі безкоштовно), однак на два-три квитки в одне із цих місць нам вистачить з лишком та ще й стане на пляшку-другу питної води – вона в Афінах хоч і б'є із сотень фонтанчиків, але й коштує по 40-50 центів за півлітра. Там же, серед цих грандіозних і легендарних споруд великого міста, можна прикупити на наші гроші й сувенірів. З Греції найчастіше везуть оливкову олію, мило, старовинні карти, листівки, сухофрукти. За 10 доларів можна придбати багато цього добра, приблизно по 2-3 позиції, а листівками і зовсім завалити друзів.
Фото ivisitgreece.com
Надивившись на всю цю красу і намотавши пристойний кілометраж Старим містом, гріх не пообідати в тавернах і затишних сімейних ресторанчиках. 10 доларів – це приблизна ціна непоганого обіду в більшості середнього бюджету, але приємних закладів. Удвох на ці гроші в Афінах не поїси, зате одна людина зможе сповна насолодитися апетитним м'ясом або свіжими молюсками, чи іншими морепродуктами, цікавими закусками, салатами і навіть перекинути кухоль-другий пива або домашнього вина. Якщо ж говорити про стріт-фуд, який є важливою складовою кулінарного життя грецької столиці, тому його не варто обходити стороною, адже це і смачно, й дешево, і колоритно. Навіть на наші 10 доларів можна непогано розгулятися, набрати прямо з печі ароматних піт, креп (млинчиків), пиріжків і свіжих соків. Орієнтовна ціна за одиницю будь-чого – долар-півтора, тому випічкою можна спокійно наїстися перед, приміром, вечірнім походом до клубу. Грецька столиця, крім іншого, славиться і своїм нічним життям, а за десятку можна потрапити майже у всі заклади.
Фото tempeltravel.com
Загалом можна сказати, що Афіни не дарма такі популярні серед туристів, оскільки вони не просто цікаві своїм колоритом, архітектурним міксом, вавилонським космополітизмом, південним характером, але й відносно недорогі. Тому сюди люди не просто приїздять як мандрівники, але й інвестують у місцеву нерухомість, купуючи квартири в місті чи апартаменти біля моря. Разом з туризмом це важлива стаття доходу муніципальної скарбниці. Грецька столиця, що з'єднує в собі як екскурсійний, так і пляжні види відпочинку, впевнена в собі в усі часи і, здається, будь-якої миті готова закохати в себе дедалі нових гостей.
Фото flyingandtravel.com
Головне фото msfo-mag.ru