Якщо у тебе 10 доларів і ти в Єревані
Єреван – це не лише столиця Вірменії і найбільше місто, це системоутворюючий центр всієї вірменської економіки, оскільки у місті живе приблизно половина всього майже тримільйонного населення країни. Кінець двадцятого століття сильно вдарив по тутешньому рівню життя – наприкінці 1980-х країна пережила страхітливий землетрус, який знищив понад 60% всього промислового потенціалу, далі був болісний розпад СРСР, війна в Карабаху і нестабільні 1990-ті, коли соціалістична республіка переходила на капіталістичні рейки. Усі ці катаклізми не могли минутися безслідно – навіть сьогодні, через десятиліття, відчутні їхні відголоски – невисокі зарплати, безробіття і соціальні проблеми. При всьому цьому вірмени не втрачають ентузіазму і своїх чудових людських якостей – доброти, чуйності і почуття гумору. Як вони самі кажуть, «ми країна бідна, але наші люди з теплими і відкритими серцями».
Фото lokaso.in
Нинішній Єреван приваблює вірмен з усіх куточків країни відносно високими як для країни зарплатами. Середня зарплата тут близько 200 доларів на місяць, що є одним із найнижчих показників у всій Європі. Тому, як ви розумієте, наші 10 доларів тут – це доволі серйозна сума. Взяти хоча б витрати на таксі: з єреванського аеропорту Звартноц можна, навіть не викликаючи, що називається «з бордюру» взяти машину і доїхати до самого центру міста за 2–2,5 долара. При цьому важливо додати, що аеропорт розташований зовсім не у місті, і наш шлях потребуватиме близько 20 хвилин, а якщо вдень і з пробками, то всі 35-40. Тому, якщо говорити конкретно про 10 доларів, то на ці гроші можна взагалі цілий день кататися по столиці, оскільки одна поїздка тут рідко виходить дорожче за один долар. Любителі метрополітену, особливо «класичного глибокого радянського», теж можуть порадіти, оскільки один жетон коштує близько 20 центів (проїзд у тролейбусах, маршрутках і міських автобусах – приблизно стільки ж), тому, якщо ви подорожуєте компанією, імовірно, ви будете пересуватися тільки на таксі. За десятку можна сміливо брати машину з водієм чи тур на автобусі і їхати в околиці одного з найдавніших міст світу споглядати старовинні церкви, фортеці і неймовірну природу з чудовим озером Севан. Напевно, немає такої екскурсії в околицях, яка триває довше за один день і коштує дорожче, ніж ми можемо собі дозволити.Фото travel.com.am
Міські пам’ятки теж тішать своєю дешевизною: мало того, що вхід у найцікавіші церкви, старовинні будівлі і на каскад безкоштовний (спасибі меценатам), так ще й квитки у музеї рідко перевищують суму в один долар. Трохи більше коштує хіба що вхід у дім-музей великого Сергія Параджанова, котрий вражає своїм багатством – там можна знайти малюнки, нариси сценаріїв, сімейні фотографії, предмети одягу і побуту великого вірменсько-грузинського режисера, котрий сидів у радянській в’язниці за український націоналізм. Наша десятка – це можливість не тільки відвідати музей великою компанією, але й навіть внести певну суму на пожертви. Узагалі у Вірменії багато чого тримається на добровільних внесках, особливо активні в цьому заможні вірмени, що проживають за кордоном. Діаспора дуже численна, вона налічує близько 15 мільйонів людей, розкиданих по світу. Багато з них, усвідомлюючи тяжкий економічний стан Батьківщини, вкладають свої гроші в різноманітні культурні, соціальні і гуманітарні проекти, що дає змогу не лише вірменам, але й туристам відвідувати багато об’єктів або безкоштовно, або за символічну плату.Фото newcaucasus.com
Після духовної їжі непогано було б пройтися по місцевих ресторанах і кафе, щоб ознайомитися зі знаменитою вірменською кухнею, котрій ми присвятили окрему статтю, хоча вона заслуговує на цілу книгу чи навіть енциклопедію. Наші десять доларів чи 4800 вірменських драм – це сума, котрої вистачить, щоб влаштувати щоб влаштувати невелике застілля на компанію з двох людей навіть не в найдешевшому закладі в центрі міста. Окрім повноцінного обіду з кількох страв (тут головне не розганятися і не замовляти стільки, що лопнеш), хорошої порції вина чи коньяку, скоріше за все вистачить і на каву чи морозиво в іншому кафе. Ціни справді радують, тому багато туристів, особливо із Заходу, в намаганні скуштувати всі шедеври кавказьких шеф-кухарів замовляють стільки, що потім не можуть ходити. Звісно, транспорт тут дешевий, але переїдати шкідливо.
Читайте також: Дудук: Музика, що пробуджує кохання
Фото upload.wikimedia.org
Любителі готувати вдома з десяткою можуть набрати повні пакети продуктів у супермаркеті чи на ринках, відвідування яких теж важлива частина програми: це ж Кавказ, де торгівлю піднесено до мистецтва. Якщо говорити про ціни і найпопулярніші позиції, то наші десять доларів це 2-3 кг м’яса чи сиру чи 6 – 7 пляшок вина чи 130 – 150 яєць. Ціни на фрукти й овочі в цій сонячній країні теж не кусаються: десять доларів можуть перетворитися на 20 кг яблук або ж 30 кг картоплі. Навіть апельсинів можна набрати стільки, що руки відмовляться нести – кілограмів 7-8. загалом для хорошої тутешньої хазяйки 10$ – це можливість накупити й наготувати стільки смачного, що навіть велика родина буде їсти кілька днів.
Фото lisa.ru
Якщо говорити про розваги, то на 10 доларів, як ви вже зрозуміли, можна дуже активно провести цілий день, сходивши тільки в кінотеатр близько трьох разів. Нічні клуби, театри, легендарна вірменська опера, стадіон, де грає місцевий гранд «Пюнік» – всі ці місця теж цілком доступні, і наш бюджет дасть змогу купити 3-4 квитки всюди. Подумки повертаючись додому через уже відомий нам аеропорт Звартноц, не можна не зазирнути в д’юті-фрі, оскільки наші 10 доларів – це практично пляшечка об’ємом 0,5 літра знаменитого коньяку «Арарат» 6-літньої витримки. А це, як кажуть єреванці, найкращий сувенір, котрий тільки можна привезти з їхньої столиці. Якщо додати ще, то за 35 доларів можна взагалі купити подарунковий набір із двох пляшок по 0,7 літра. Навіть залишиться ще на пару «пробників» по 50 грамів, щоб під час набору висоти краще споглядати краєвиди гір і це дивовижно контрастне місто, що так закарбовується у пам’яті, через ілюмінатор.
Ще кілька позицій щодо міських цін:
Місце в хостелі в самому серці міста обійдеться у 5-8 доларів за ніч. Номери в готелях стартують від 12-ти.
Оренда однокімнатної квартири в хорошому районі чи неподалік від Старого міста обійдеться в 200-300 доларів на місяць. У спальному можна вкластися і в 100$.
Середня ціна місячного домашнього Інтернету на хорошій швидкості – 10-12 доларів на місяць.
Вартість комунальних послуг за один місяць для 1-2-кімнатної квартири – 30-50 доларів.
Квиток на автобус до Тбілісі, котрий єреванці використовують як хаб для різноманітних перельотів – 15-20 доларів залежно від перевізника.Фото lonelyplanet.com
Головне фото tourzhara.com