RU  UK  EN
Статьи  >  Відвідай  >  Вірменські хачкари: Поема в камені

Вірменські хачкари: Поема в камені

…Віртуозний різець вдихнув у холодну кам’яну глибу жар живої душі і створив хачкар – натхненну оповідь про духовний пошук і тугу за втраченим раєм. Неквапливо розгортаються чіпкі кільця стародавніх таїнств у завитках містичних орнаментів.

У перекладі з вірменської «хачкар» означає «хрест-камінь» – пам’ятний знак з малюнком у вигляді хреста, оплетеного візерунковою рамкою. Можна тільки подивуватися безмежній фантазії майстрів: серед п’ятдесяти тисяч каменів, розкиданих по містах і селах, не знайти двох однакових хачкарів – кожен унікальний і неповторний.

Основи художнього ремесла були закладені ще у XVIII–XVII століттях до н. е. в золоте століття царства Урарту. Бажаючи увічнити важливу подію, тутешні царі зводили на площах і вздовж доріг монументальні споруди у вигляді вертикальних чотирьохгранних плит з вирізьбленим клинописом.Фото exler.ru

Після прийняття християнства язичницькі храми поспіхом перебудовували в церкви і монастирі, відзначаючи відвойовані в ідолопоклонників землі із символами нової віри, вирубаними із туфу і базальту. Міцні вулканічні породи вистояли під натиском ворожих гармат в роки боротьби з халіфатом, відбили напади стихій і гідно пронесли крізь тривожні віки вигадливі візерунки, в яких зашифроване вчення Вірменської Апостольської Церкви про воскресіння і спасіння душі. Не випадково хачкари на старих кладовищах звернені обличчям на захід, де міститься похмуре царство мертвих. Животворний символ віри вказує шлях у рай із обителі повсякчасного суму, утверджуючи вічне торжество життя в кипучому достатку квітучих лоз і налитих плодів, що обрамляють крила хреста.

Ранні хачкари різьбили на храмових фасадах і на чотирьохгранних стелах, які встановлювали на горизонтальні плити. У центрі розміщували двокрилий хрест, заповнюючи вільний простір вигадливими рослинними й геометричними орнаментами. Пориста структура каменю полегшувала обробку поверхні, даючи змогу створювати шедеври за допомогою найпростішого набору інструментів, а для промальовування дрібних деталей і досі використовують голки. Найбільш давнім вважається хачкар, встановлений 879 року дружиною Ашота I Багратуні в Гарні.

Хачкари класичного періоду лежать на триступінчастому підніжжі, що втілює Голгофу. Біля основи стели окреслено коло, що зображає череп Адама, з якого, попираючи смертю смерть, проростає різьблений хрест, схожий на казкову квітку або на чудесне миррове дерево. Рідкісні зразки хачкарів з ликом розіп’ятого Христа носять назву Всеспаситель і наділені цілющими властивостями.

Середня частина композиції зображає негаразди земного життя, сповненого пристрастей, спокус і тяжких дилем. Утім, є кому наставити грішну душу на путь істинний: в ажурних сплетіннях гілок і грон, що обрамляють хрест, добре проглядають дванадцять спіральних елементів, що позначають апостолів – по шість праворуч і ліворуч. Іноді до лоз і гірлянд прилягає вигадлива решітка, сплетена із семи зірок, котрі співвідносять із сімома небесними печатями. Зімкнута над верхівкою арка символізує Христове царство; по боках розташовані сонце і місяць. Божий престол можуть підтримувати чотири євангелісти, представлені в алегоричних образах лева, орла, бика і серафима; також зустрічаються фігури Богородиці, Йосипа, Марії Магдалини, святих, пророків, янголів, історичних діячів і легендарних богатирів.Фото barev.today

Розквіт каменерізного мистецтва в середньовічній Вірменії припав на XII–XIVстоліття, коли змінилося два покоління зодчих. На багатьох хачкарах тієї епохи закарбовані імена блискучих майстрів – Моміка, Тімота, Погоса і Мхітара, що витончено вплетені у вигадливу орнаментальну в’язь. Вражаючі творіння збереглися у монастирських комплексах Айраванк, Ечміадзин, Татев, Агарцин і Севанаванк. У печерній обителі Гегард хачкари, пофарбовані в яскраво-оранжевий колір, висічені прямо накручах, а в Долині червоних скель біля монастиря Норванк причаївся справжній діамант – камінь-гігант, заметений завірюхою виноградного листя з ретельно промальованими прожилками, котрі ось-ось заворушаться на вітрі.

Найбільше хачкарів збереглося на покинутому цвинтарі Норатус, що простягнувся вздовж берегів озера Севан. Археологи налічили тут близько дев’ятисот розкішно декорованих надгробків. Жителі сусідніх сіл без докорів сумління випасають худобу на просторах некрополя і щедро частують заїжджих туристів дивовижними історіями про місцеві чудеса.

Після завоювання Вірменії Іраном традиційне каменерізне мистецтво зазнало сильного впливу персидської культури: були запозичені звужені вертикальні форми, стрілчасті склепіння і решітчасті візерунки-арабески. На кладовищах Камо, Мартуні і Старої Джуги виявлено чимало перлин пізнього стилю.

Головне фото enjourney.ru

Вам это будет интересно:
Фарбарні Феса: райдужна палітра Сходу
Стара медина Феса міцно тримає час у тенетах вузьких звивистих вулиць і мальовничих крамниць. Середньовічне місто майстрів не визнає сучасні технології, однак прослідкувати життєвий цикл вподобаної сумки з тисненою в’яззю не справить клопотів. Шкіру для сувенірів вичиняють тут же, у внутрішніх двориках...
Departure: Киргизстан
Киргизстан прозвали Швейцарією Середньої Азії. Гори, річки, водоспади, печери, перевали і зелені луки – нітрохи не поступаються за естетикою європейським. Тотальне освоєння території гостями держави тільки починається. І поряд зі стрімким будівництвом готелів, для проживання все ще пропонуються звичайні юрти, які підкреслюють тутешній природний і ментальний колорит.
Синя Перлина Монголії
6 мільйонів років тому в далекій Монголії глибокий кратер згаслого вулкана поступово був вщерть заповнений водою, утворивши дивовижне озеро. Вода хвилювалася під поривами вітру та виблискувала під сонячними променями, наче коштовна прикраса, тож не дивно, що поряд з офіційною назвою Хубсугул з’явилася ще й більш поетична – Синя Перлина.
Гірокастра: «албанський Рим»
Конвенція про охорону всесвітнього культурного і природного спадку ЮНЕСКО зобов’язує з року в рік невтомно працювати над вивченням об’єктів, що мають неминущу цінність і унікальних за походженням. Під номером 569 великого списку організації розмістилося місто Гірокастра, що на півдні Албанії, котре ми сьогодні вивчимо вздовж і впоперек.
Бельгія очима Марини Орлової: Як живуть бельгійці
Марина Орлова – проектний менеджер у культурно-громадській організації. На одному з міжнародних проектів вона зустріла своє кохання – Віма, хлопця з Бельгії. Поїхати в його країну їй вдалося тільки тоді, коли Україна отримала безвіз і саме про те, як живуть бельгійці, що вони їдять на сніданок і як у них заведено відпочивати, Марина розповіла OUTLOOK.
Ісландія очима Софії Андрущенко
Ісландія – країна «льоду і полум’я», «тисячі рік і озер», незліченних водоспадів і гейзерів. Тут, як у казці, щоразу хочеться ущипнути себе і перевірити, чи ти спиш, чи все це існує насправді…
Гватемала: привіт від духів майя
Країна, де у древніх містах туристів більше, ніж у сучасних. Містична Центральноамериканська місцевість, відома як батьківщина цивілізації майя – Гватемала. Прогуляємося по одному з її стародавніх поселень, загубленому в непрохідних джунглях – Тікалі. Якщо уважно прислухатись, тут можна почути голос духів...
Джайпур. Рожеве місто
Хтось порівнює Джайпур з ажурною скатертиною. Інші – з коробкою рожевого зефіру. Треті твердять – це вулик, щільно заселений бджолами. Однак всі сходяться в одному – тут дивовижне повітря, сповнене якоюсь свободою, котру не зустрінеш у Європі. Вона заповнює легені, і вже через вдих мандрівник втрачає лік годинам і навіть століттям.
Скульптури Ватикану: історія та філософія
«Маленька країна, одначе з великою місією» – саме під таким девізом 11 лютого 1929 Латеранськими угодами між Італією і Святим Престолом Ватикан був визнаний суверенною територією. Цей пакт відчинив двері перед цікавими, які сторіччями обмінювалися плітками про те, «що ж зберігають замки Ватикану?»
ВІДЕО. Віфлеєм: абсолютна святість
У це величне для всіх християн православного обряду свято хочему представити вам відео про святі місця Палестини, а саме про місто Віфлеєм.
ВІДЕО: Ванільне, фісташкове... орхідейне
За сприяння Посольства Сирійсько-Арабської Республіки в Україні ми відвідали Дамаск і побували у незвичайному місці. Дивіться! Якщо Ви все ще думаєте, що улюбле багатьма - морозиво, можна приготувати тільки з молока або фруктового соку - то це не зовсім вірно. Дивіться відеоролик та дізнавайтесь з чого ще роблять "охолоджуїчі ласощі"!
Індійське село Кодхіні: таємниця близнюків, котру ніхто не розгадав
У світі є незвичайне місце, де народжується найбільше близнюків. Хоча на перший погляд це схоже на містичний збіг, статистика змушує вірити в чудеса. Індійський штат Керала може похвалитися селом, де відбуваються незвичайні речі. Кодхіні – те саме місце, де близнюків більше, ніж у будь-якій іншій точці світу. І цьому немає майже жодних пояснень.
Піша прогулянка Аахеном
Побувати у трьох країнах за один день – реально, якщо ви потрапили в Аахен. Розташоване між Німеччиною, Бельгією і Голландією невелике студентське місто увібрало риси середньовічної культури, що відбилася в його вражаючій архітектурі. Олена Буравцова побувала в цьому місті, яке полонило її серце своїми дивовижними пам’ятниками...
Чан-чан. Перуанське місто з глини
Бувалі мандрівники розповідають, що розглядати руїни стародавніх поселень в Андах можна місяцями, переїжджаючи з одного регіону в інший. Особливо багате на археологічні комплекси західне узбережжя південного континенту. Декотрі з них, приміром, Мачу-Пікчу, давно стали популярними серед туристів, інші тільки розпочинають прочиняти свої двері для допитливих.
Гетто світу: «Маленька Італія» Нью-Йорка
Переїжджаючи до нової країни, люди найчастіше селяться поряд з такими ж емігрантами. Це досить зручно: недороге житло, роботу можна знайти прямо на місці, та й мову вчити не обов’язково – довкола всі свої. Так виникають національні гетто. Маленька Італія – один із найбільш мальовничих кварталів Нью-Йорка.
Ця дика Африка… Частина 2
Ми продовжуємо нашу розповідь про найбільш захопливі національні заповідники Африки! Ось вам ще п’ять первозданних світових оаз, в котрих час ніби уповільнив свій біг, боячись потурбувати гармонію природи…
Що подивитися в азіатській частині Стамбула?
Судячи з відгуків більшості туристів, котрі відвідали Стамбул, багато з них так і не зібралися досхочу погуляти азіатською частиною головного турецького мегаполіса. Максимум, що вони бачили – аеропорт Сабіха і причали, куди можна як на атракціон приплисти з Європи, попутно нагодувавши чайок хлібом.
Коста-Рика: причини щастя
У пошуках ідеального пункту призначення можна користатися різними критеріями. Керуючись бажанням пізнати, як живуть люди, що випромінюють світло від насолоди, вирушайте в Коста-Рику. Ця країна – лідер за показником Всесвітнього індексу щастя (The Happy Planet Index).
Ми там були: Прага
Прага… Вона, романтична і декадансна, сумна і весела, піднесена і духовна, відбивається у помахах крил відгодованих чайок на Карловому мосту, в дзеркальних калюжах Влтави… Такої думки креативний копірайтер Маша Гольдман, котра якось провела там кілька днів.
Кордони не перешкода: найбільш відомі анклави світу
Сьогодні OUTLOOK подорожує по найцікавішим з точки зору географії та адміністративного управління містам і країнам, які є анклавами, повністю розташовуючись на територіях інших держав.
Закрыть
Outlook facebook page