Головне – не загубитися: Найцікавіші ринки Стамбула
Жителі Стамбула давно звикли до XXIстоліття з його моллами, гігантськими торговельними центрами, продуктовими супермаркетами й інтернет-магазинами. У цьому великому і сучасному мегаполісі, котрий за своїм розвитком анітрохи не поступається американським чи західноєвропейським, сьогоднішні товарно-грошові відносини, зокрема і в цифровому вигляді, вже добре опановані. Утім, любов до базарів (загалом їх тут близько 200), цим багатовіковим і «живим» місцям, де можна не лише купувати й продавати, але й годинами спілкуватися про все на світі, напевно, буде у турків завжди, як би не змінювався світ. Більшість стамбульських ринків – повноцінні пам’ятки, куди можна ходити навіть без мети щось придбати, це справжня культурна програма. Хоча й піти голіруч буде важко, як би ви не налаштовувались «тільки подивитися»: продавці «прилипають» і заманюють так, що витримку треба мати залізну, тим більше, коли все таке красиве яскраве, смачне і приємне на дотик і погляд. Що ж, пірнаємо в самісіньку гущу!
Гранд Базар
Говорячи про най-най ринок планети, можна обмежитися сухими цифрами. Отже, Гранд Базар чи Капали-чарши турецькою – це 66 критих торгових вулиць, на котрих розташувалися понад чотири тисячі всіляких магазинів. Також містяться 12 мечетей, 18 фонтанів, кількасот ательє, кафе, чайних. Не повірите, але тут є навіть лазня, куди йдуть продавці після виснажливого торгового дня, а також школа, де навчаються їхні діти, і, за чутками, – навіть невеликий цвинтар, де упокоїлися їхні предки. Великий базар – це таке собі місто зі своїм укладом, ритмом і правилами. Купити тут можна, здається, все, на що тільки вистачить уяви – від ювелірних виробів до великих тварин. Відразу скажемо, що ціни на всі позиції завищені щонайменше удвічі, тому торгуватися необхідно обов’язково. Гранд Базар відкрив свої ворота для відвідувачів ще в середині XVстоліття, практично відразу після взяття Константинополя. Відтоді він лишається головним центром міської торгівлі – у минулі століття тут були банки, біржа і навіть заклади для работоргівлі. Весь цей багатий спадок простежується в архітектурі Капали-чарши, його розкішних вулицях-рядах, величних брамах: куди не кинь оком, всі деталі відсвічують золотом. Багатство в цьому місці розчинено буквально у повітрі, щодня тут в обороті величезні гроші, і збуваються тонни товарів. Згідно зі статистикою, щодня Гранд Базар відвідують понад півмільйона туристів. Розташоване це торгове диво світу неподалік від Блакитної мечеті, звідки до нього можна пройтись чи проїхати кілька зупинок трамваєм. Єдиний вихідний день – неділя і великі релігійні свята. А так – з 8.30 до 19.00 тут чекають на всіх, щоб продати те, що не продається.Фото journal.isca.org.sg
Ринок спецій
Мисир-чарши або Єгипетський базар – сусід Гранд Базара, вони практично перетікають один в одного, проте жителі Стамбула їх добре розрізняють. Заснований 1660 року ринок спецій спочатку був переповнений єгипетськими торговцями, чиїм головним товаром були спеції і пряності. Із них стягували орендну плату, котра йшла на будівництво мечетей, зокрема, Нової, котру споруджено по сусідству, і розвиток самого базару, чиїм архітектором був відомий майстер Казим Ага. Сьогодні тут теж багато туристів, котрі приходять за травами, чаями і солодощами. Утім, цей чарши більш «локальний»: у кожного жителя міста тут є свої «точки» з продуктами, котрі орієнтовані не тільки на мандрівників. Ціни, звісно, відрізняються від Гранд Базару, але торгуватися і добряче дегустувати теж можна. У глибині ринку розташований чудовий ресторан національної кухні Pandeli, де любили обідати такі легендарні люди, як Мустафа Кемаль Ататюрк, Агата Крісті, Роберт де Ніро і багато інших знаменитостей. Що цікаво, хоча кухня там турецька, заснував цей заклад грек Панделі Чобаноглу. Незважаючи на скромний інтер’єр і ненав’язливий сервіс, їжа понад сто років тішить гостей.
Сахафлар
Улюблене місце турецької інтелігенції розташоване в невеликому провулку біля мечеті Баязида. Це унікальний книжковий ринок, відомий на всю Туреччину ще з XVIIIстоліття. Сюди їхали любителі рідкісних книг з різних куточків Османської імперії, адже саме в Стамбулі – цьому багатомовному і багатонаціональному Вавилоні – можна було знайти єдині у своєму примірнику паперові скарби. У наші дні ринок, хоча вже й обріс сучасними книжковими магазинами, на вулицях прямо із землі все ще можна купити справжні коштовності. Атмосфера тут – як у бібліотеці просто неба: здається, що відвідувачі і продавці спілкуються за допомогою якихось тільки їм зрозумілих жестів і поглядів, переходячи на слова, а ще частіше на крик, лише коли йдеться про ціну. Корінні містяни похилого віку кажуть, що тільки недавно Сахафлар остаточно відійшов від пожежі, котра 1950 року знищила багато цінних книг і надовго відлякала колекціонерів, букіністів й антикварів від настільки хаотичного місця для торгівлі, як провулок. Потроху сюди знову повертаються рідкісні каліграфії, манускрипти, релігійні книги з Близького Сходу. Ідеальне місце для перезавантаження в галасливому мегаполісі, щоб відчути Тишу і Вічність!
Кадикьой
Либонь, найкращий продуктовий ринок міста розкинувся неподалік від однойменної пристані в азіатській частині міста. Багато місцевих жителів називають кадикьойський базар «рибним», оскільки свіжих морепродуктів справді повно: поставки від рибалок не припиняються ні на день, тому тут у будь-яку пору року пахне морем і далекими подорожами. Цей базар, що розкинувся на живих і вузьких вуличках району, – справжній рай для гурманів, оскільки тут не лише чудова риба, восьминоги, мідії і лобстери, але й інші продукти – овочі, фрукти, сири, м'ясо, горіхи, привезені фермерами із передмість Стамбула. Ціни на все набагато нижчі, ніж на «європейських» туристичних ринках, адже до азіатської частини добирається не так вже й багато туристів. У крамничках і магазинчиках можна дуже дешево купити різноманітні маринади, соління, неймовірний хліб, рідкісні види спецій і чаю. Автентичності додають розміщені на стінах магазинчиків чорно-білі фотографії засновників бізнесу – бабусь і дідусів сьогоднішніх продавців. Що ще тішить: нагулявши неабиякий апетит на кадикьойському ринку, а ще й після корабельного плавання на свіжому повітрі, тут можна перекусити у прекрасному кафе Ciya – його просто не можна не знайти, оскільки в околицях базару розташовані одразу три філіали цього закладу із смачним лахмаджуном і ароматними супами.
Хорхор
Шумний і метушливий район Аксарай вважається не найбільш благополучним в європейській частині міста через процвітаючу вночі проституцію, нетряні забудови й емігрантські гетто. Утім, все це не перешкоджає тутешньому блошиному ринку бути таким колоритним і привабливим. Тим більше, Аксарай і ринок Хорхор, розташовані неподалік від однойменної вулиці, варто відвідати бодай для того, щоб побачити інший, не гламурний Стамбул. А вже коли ви побачите експонати «блошки», то всі погані чутки і думки про район забудуться. Антикваріат, посуд, багатовікові меблі, прикраси для дому, монети, сувеніри – всього цього добра, здається, тут вистачить не тільки для 17-мільйонного Стамбула, але й для всіх туристів. Цей базар з’явився поруч із лінією трамвая Т1 у 1980-ті роки, коли сюди перебралися крамарі із знищеного ринку Куледебі. Відтоді за «всякою всячиною» їдуть саме на Хорхор, де, якщо поталанить, можна знайти реальні музейні експонати часів ранньої Османської імперії в рази дешевше, ніж на аукціонах. Та при цьому не варто забувати, що і «впарити» тут можуть справжнє сміття і підробку: східні продавці уміють клястися і брехати, одночасно дивлячись у вічі, тому без гіда чи фахівця із старожитностей великі покупки краще не здійснювати. Ми рекомендуємо купити якусь приємну дрібницю, помилуватися на сам процес торгівлі (з неодмінними перервами на молитви) і піти звідси до настання вечора.
Головне фото qatarliving.com