RU  UK  EN
Статьи  >  Уяви  >  Без Гранд Базару і мечетей: Стамбул музейний

Без Гранд Базару і мечетей: Стамбул музейний

Автор: 17.01.2022 | Туреччина
Музейна програма під час подорожей найчастіше асоціюється з груповими походами, нудними експонатами й відчуттям, нібито втрачаєш з поля зору важливі «вуличні» пам’ятки. Звичайно, це не так, особливо якщо ти в такому унікальному з усіх сторін місті, як Стамбул, де і музеї вражають своїми концепціями.

Відразу зазначимо, що для того, щоб потрапити удвох в той чи інший музей, доведеться віддати більше, ніж за обід в непоганому вуличному кафе. Напевно, така цінова політика виправдана, адже всі пам’ятки у відмінному стані, постійно реставруються й оновлюються, а саме місто непогано заробляє ще й на цій статті витрат мандрівників. Щоб зекономити, потрібно купити Museum Pass Istanbul – спеціальний абонемент, котрий ділиться на кілька видів залежно від ціни та кількості об’єктів, куди є вхід. Придбавши його, отримуєш ще одну чудову опцію проведення часу і відкриваєш інший Стамбул – музейний, про який наша добірка.

Музей невинності

Обов’язковий маст-візит-об’єкт для любителів творчості знаменитого турецького письменника, нобелівського лауреата Орхана Памука, котрий, до речі, і є його засновником. Назвою і змістом музей завдячує найвідомішому романові автора, який так і називається «Музей невинності». Можна впевнено сказати, що експозиція – це нібито занурення в сам роман, оскільки в ній представлені речі, одяг, предмети побуту головних героїв твору – Кемаля і Фюсун. Розташований музей також у невипадковому місці – у красивому особняку XIX століття, в самому серці аристократичного району Бейоглу, де і відбувалася більшість подій роману. Потрапити сюди важливо не тільки шанувальникам книги, але й людям, яким цікаво, як жила стамбульська інтелігенція у період між 1970-ми і 2000-ми роками. Усі деталі і фактура підібрані з особливою ретельністю, навіть «дрібницям», таким, як шпильки, поштові марки, газети й олівці, приділено увагу – багато предметів на блошиних ринках збирав особисто Памук. «Музей невинності» – це водночас і про книгу, і про ціле покоління стамбульців XX століття загалом. Ціна вхідного квитка – 65 лір для дорослого (приблизно 5 доларів). Museum-of-Innocence.jpgФото internationaltraveller.com

Цистерна Базиліка

Яскравий витвір архітектури, який сьогодні працює як музей, вражає не лише атмосферою, але й історією. У візантійські часи цю споруду використовували як найважливіше стратегічне водосховище на випадок облоги міста чи епідемії. Прісна вода надходила сюди з розташованого у 20 км від міста Белградського лісу і дбайливо зберігалася під наглядом постійного караулу. За підрахунками вчених, в «золоті роки» Базиліки (до падіння Константинополя) тут містилося понад 80 000 м³ води. Більша частина внутрішніх колон, мармуру і плитки були взяті з античних храмів, тому інтер’єри так вражають туристів і кінематографістів – тут знімали численні відомі фільми, починаючи з Бондіани і закінчуючи екранізаціями за Деном Брауном. Сьогодні значних запасів води тут, звісно, немає, але водоспад, за допомогою якого вона сюди надходила, все ще працює і приємно шумить у напівтемряві, а в самій воді можна побачити рибок. Вартість квитка – 30 лір (2-3 долари), і знайти Цистерну нескладно – розташована ця краса неподалік від площі Султанахмет. 1428039f466c0a547fc5f160d736d685-basilica-cistern.jpgФото lonelyplanet.com

Читайте також: Історія однієї вулиці: Проспект Багдад у Стамбулі

Музей сучасного мистецтва

Від сивої давнини до найсучаснішого – а значить вирушимо в The Istanbul Museum of Modern Art. Цей арткластер відрито зовсім недавно, 2004 року. Двоповерхова будівля з гігантською площею і фантастичними панорамами на Босфор розташувалась у колишньому портовому складі Каракея поруч із трамвайною зупинкою «Топхане». Музей працює щоденно, крім понеділка, і тішить відвідувачів актуальними роботами не лише світових митців, але й маловідомих – із мусульманських країн, чиє не розтиражоване мистецтво розриває численні шаблони і викликає захоплення багатьох арткритиків. Тут постійно проводять різноманітні бієнале і культурні події європейського масштабу (не забуваймо, що Стамбул – формально найбільше європейське місто), а саме місце дуже до вподоби місцевій молоді – тут працює кінотеатр, де крутять авторське кіно, функціонують сучасні бібліотеки і літні кафе на терасах. Музей обов’язковий для відвідування всім, хто цікавиться contemporary art і хоче розширити свій кругозір. Квиток коштує 72 ліри, в разі пред’явлення студентського чи пенсійного – 54. 47070.jpgФото dailysabah.com

Поштовий музей

Розташований поруч з Єгипетським базаром, безкоштовний для відвідування Музей пошти Туреччини несподівано виявляється мало не цікавішим і кращим за багато інших музеїв міста, оскільки, зосередившись на одному явищі – комунікації, він дає змогу своїм відвідувачам якнайповніше простежити розвиток конкретної технології. Серед його експонатів – сумки й уніформа працівників пошти різних епох, зразки марок, конвертів і навіть вогнепальна зброя, котру ще до кінця XIX століття при собі неодмінно мали всі турецькі листоноші. Окрім самої пошти увагу приділено телеграфу і телефону, і особливо цікавими виглядають спеціальні апарати і пристрої, котрими користувалися армія і спецслужби. Крім цього, цікаво просто побродити самою будівлею, де розташувався музей, і довкола неї: адже це - Головпоштамт, споруджений у помпезному стилі пізньої Османської імперії, а весь процес будівництва увічнено у фотографіях, котрі також виставлено для відвідувачів. 5DM03827_Istanbul2016.jpgФото dalimkin.blogspot.com

Головне фото dailysabah.com

Вам это будет интересно:
Новий рік у Стамбулі: гранат замість «Олів’є»
За стереотипами, Новий рік у Стамбулі – це сірість без снігу, а, отже, нудьга. OUTLOOK на власному досвіді перевірив, чи так це насправді, і тепер ділиться своїми враженнями. Звісно, якщо ми скажемо, що це свято відзначають у Туреччині так само, як і в Європі або Північній Америці – це буде перебільшенням.
Що подивитися в азіатській частині Стамбула?
Судячи з відгуків більшості туристів, котрі відвідали Стамбул, багато з них так і не зібралися досхочу погуляти азіатською частиною головного турецького мегаполіса. Максимум, що вони бачили – аеропорт Сабіха і причали, куди можна як на атракціон приплисти з Європи, попутно нагодувавши чайок хлібом.
Ми там були: Каппадокія
У кожної людини є такий момент чи випадок, котрий він запам’ятає на все життя. Поїздка в Каппадокію і політ на повітряній кулі – одне з найбільш незабутніх видовищ у моєму житті. Саме тому я хочу з вами поділитися своїми враженнями.
Килимами вистелена дорога до Азії
Килими вішають на стіни як символ достатку, стелять на підлогу для створення затишку і підносять як дорогий подарунок. А роздивлятися химерні малюнки у вигляді ромбів і зірочок на них, вгадуючи їх значення, – справа вельми цікава. Поширені по всьому світу килимові традиції були запозичені у східних народів, які першими навчилися робити пряжу і тканини з волокнистих матеріалів.
"Танцюючі фарби" чи турецьке малювання на воді - ебру
Вода – стихія примхлива і хистка. Будь-яке порушення її спокою змушує водний глянець змінюватися. Важко уявити собі, що воду можна використовувати як полотно, створюючи неповторні малюнки різнокольоровими фарбами: одна рідина лягає на поверхню іншої, народжуючи смислові сюжети…
Історія однієї вулиці: Проспект Багдад у Стамбулі
Якщо весь величний Стамбул – це серце регіональної торгівлі, то одна з його розкішних вулиць – проспект Багдад – безумовно, головна артерія. Опинившись там, навіть заперечуючи шопінг усією душею, вельми складно встояти і не піддатися бажанням усе ж вирушити по крамницях і ринках. Хоча, і крім цього, тут також є що робити.
Відпустка в радість, або де відпочити в тиші і спокої?
Літо вже зовсім скоро, а це значить, що час планувати відпустку, пакувати валізи і складати список місць must visit. Ми розуміємо, що в шумному місті важко знайти місце, де б панувала повна тиша. А людина так влаштована, що іноді спокій їй просто необхідний.
Новини іноземних дипустанов в Україні
Квітень 2021 року - місяць святкування Великодня західного і східного обрядів, початок Рамадану, а також місяць активної роботи посольств у культурних та політичних напрямах. Добірка таких новин - далі у статті.
Продається все: найкращі ринки планети
У наш час складно здивувати людину, особливо міську, якимось великим магазином або ринком, оскільки навіть у міні-маркеті біля будинку можна купити все. Утім, по всій планеті продовжують працювати легендарні базари, про які століттями складають легенди і розказують із захватом, розуміючи, що вони – набагато більше, ніж просто місце для збуту товарів.
Новини іноземних дипустанов в Україні
Протягом березня акредитовані в Україні посольства брали активну участь у культурному та соціальному житті, адаптованому під сучасні реалії. Тож пропонуємо вашій увазі їх добірку.
Головне – не загубитися: Найцікавіші ринки Стамбула
Жодне східне місто неможливо собі уявити без великої кількості торгових точок – «купи-продай» у місцевих жителів будь-якого віку і статусу в крові. Навіть той факт, що Стамбул – це наполовину Європа, ніскільки не скасовує «східність» мегаполіса. Щоб ви напевно знали, куди і за чим іти, OUTLOOK, повернувшись зі стамбульських ринків, розповідає про найбільш вражаючі з них.
А ви знали...?
Фарби, які роблять картини незабутніми... Емоції, які додають скульптурам душі... Різнобарвна краса, створена природою... Про все ми хочемо вам сьогодні розповісти!
Гетто світу: польське село в Стамбулі
Складно уявити більш несхожі один на одного народи, ніж турки і поляки, котрі відрізняються, либонь, у всьому, починаючи з релігії і закінчуючи кулінарними традиціями. Утім, ніщо не перешкоджає їм мирно й любо уживатися вже понад 150 років на окраїні Стамбула. Саме про це дивовижне сусідство наша сьогоднішня розповідь у рамках рубрики «гетто світу».
Анкара is the capital of…
У силу різних причин, а головне, завдяки своїй туристичної популярності та розмаху Стамбул сприймається більшістю туристів (ба навіть тими, хто побував у Туреччині) столицею цієї країни, хоча насправді головним містом є Анкара. Саме про неї, таку турецьку та інтернаціональну водночас, ми і розповідаємо сьогодні.
Якщо у тебе 10 доларів і ти в Стамбулі
Серед туристів, особливо з Європи, складно знайти людей, котрі хоча б раз не насолоджувалися відпочинком у сонячній і гостинній Туреччині. А от що чекає тих, хто обрав «іншу Туреччину» і вирушив оглядати чудовий Стамбул, ми розповідаємо на прикладі 10 доларів.
Гетто світу: Балат - єврейська міні-держава у Стамбулі
Величний Стамбул закохує в себе з першого погляду, вражаючи туристів розкішшю, історією, багатогранністю... Проте мало кому вдається забрести в один з найдавніших його районів – Балат, де східна казка відкривається під новим кутом.
Туреччина - країна природних чудес
Переповнена скарбниця дивовиж Туреччини – суцільне натхнення для казкарів. Коли люди вперше бачать білі гори посеред теплої країни, то у кожного виникає різне бажання: хтось хоче впасти у сліпучі кучугури і зробити «снігового янгола», а дехто уявляє, що гори солодкі на смак, точнісінько, як цукрова вата…
Свято весни. Посольства восьми країн відсвяткували у столиці України NOWRUZ 2019
19 березня 2019 року в Києві відбулося святкування Міжнародного дня NOWRUZ. Ініціаторами проведення офіційного святкування у Колонному залі Київської державної адміністрації стали вісім посольств іноземних держав, акредитованих в Україні, а саме: Азербайджанської Республіки, Ісламської Республіки Афганістан, Ісламської Республіки Іран, Республіки Казахстан, Киргизької Республіки, Республіки Таджикистан, Турецької Республіки та Республіки Узбекистан.
Дружина Посла Туреччини відкрила виставку мистецтва ебру
Першого червня, дружина посла Туреччини в Україні Аве Брігадере-Тезель в інституті ім. Юнуса Емре у Києві відкрила виставку робіт майстрині з традиційного турецького мистецтва малювання на воді. Авторами робіт стали художниця-українка, котра опанувала техніку ебру та її учениці, серед яких дружини дипломатів та громадські діячки.
Фільмом "Чинар" посольство Туреччини в Україні відкрило Дні турецького кіно
Посольство Туреччини в Україні та особисто Надзвичайний і Повноважний Посол Йонет Джан Тезель в Культурному центрі «Кінотеатр Київ» відкрили Дні турецького кіно. Посольство Туреччини на постійній основі проводить заходи, які демонструють культурне розмаїття і надбання цієї країни.
Закрыть
Outlook facebook page