RU  UK  EN
Статьи  >  Уяви  >  Гетто світу: Балат - єврейська міні-держава у Стамбулі

Гетто світу: Балат - єврейська міні-держава у Стамбулі

Величний Стамбул закохує в себе з першого погляду, вражаючи туристів розкішшю, історією, багатогранністю... Проте мало кому вдається забрести в один з найдавніших його районів – Балат, де східна казка відкривається під новим кутом.

Величезний центральний округ Стамбула Фатіх ділиться на 57 кварталів. Кожен з них є такою собі міні-державою, де поділ переважно за етнічним або релігійним принципом. Балат, який розкинувся тут-таки – це єврейський район, заснований ще в часи Візантійської імперії. Його назва походить від слова palatium, що перекладається як палац. Напевно, це якась іронія історії, бо зараз тут немає жодного палацу, за винятком руїн Малого Влахернського. Ну й не біда, адже це місце цікаве не так своїми нечисленними пам'ятками, як особливою атмосферою та іудейським колоритом.

Дістатися сюди з центру найпростіше 93-ім автобусом до зупинки, яка так і називається «Балат». Хоча туристи і самі розуміють, де їм треба виходити, оскільки вичищене і відреставроване Старе Місто різко обривається, і за вікном постає зворотний бік Стамбула. Вузькі та розбиті вулички, пошарпані будиночки, скромні синагоги, надокучливі цигани, спорожнілі й розфарбовані в яскраві кольори середньовічні споруди, які сусідять з новими висотками – ось такий хаос панує тут. Дивовижно, але цей зовсім непарадний бік Стамбула по-своєму харизматичний, а пройнявшись історією і духом району, в нього неодмінно закохаєшся.Balat-Visuals-3.jpgФото 1883magazine.com

Кажуть, до кінця XIX століття тут панувала гармонія – візантійські євреї мирно співіснували з євреями-переселенцями з Іспанії та були добрими сусідами з греками й вірменами, котрі мешкали поряд, у кварталі Фенер. А весь цей багатонаціональний коктейль з усіх боків ще й оточували мусульмани. Ані релігійних, ані національних конфліктів не виникало. Район славився торгівлею, пекарнями та ювелірними майстернями. Та спокій порушив землетрус, який стався 1894 року. Підземні поштовхи спричинили пожежі, перетворивши Балат на обгорілі руїни. Найзаможніші євреї переїхали в інші райони Стамбула, а ті, хто залишився, так до кінця і не змогли відновити зруйнованого. А далі було ХХ століття з усіма його війнами, етнічними чистками і релігійними утисками. Тому, коли утворилася держава Ізраїль, значна частина жителів кварталу емігрувала.IMG_0208-1024x768stgfbh.jpgФото mindfulmermaid.com

Сьогодні Балат, який хоч і досі вважається іудейським, радше греко-циганський, адже кордону з Фенером і раніше не було, а нині квартали взагалі сплелися в одне ціле як архітектурою, так і населенням. Тому недосвідчений турист одразу і не збагне, де ж він опинився. Криміногенна ситуація тут загалом гірша, ніж в інших частинах центру, тому самі стамбульці оминають район, а туристів сюди просто не водять. А дарма, адже у світлу пору гуляти тут цілком безпечно, а ті нечисленні об'єкти, які дожили до наших днів, заслуговують на увагу. Ось хоча б релігійні споруди, зокрема Влахернська церква Богородиці, де до переїзду в Єрусалим зберігали пояс Богоматері. На її місці звели капличку біля святого джерела, вода якого й донині освіжає спраглих подорожніх.b30ca5c7-32d7-4c74-9d26-9b2d877a0ef5.jpegФото goturkey.com

Привертає увагу такожі найдавніша у місті синагога Ahrida Sinagogu, яка стоїть між Балатом і Фенером. Збудована ще в XV столітті вона і сьогодні дивує внутрішньою катедрою, спорудженою у формі носа корабля. За однією з легенд, під час її зведення використовували матеріал, отриманий після переробки галер, на яких рятувалися гнані з Іспанії євреї. Друга легенда ще більш поетична – за нею, синагогу сконструювали з того, що залишилося від Ноєвого Ковчега.

У декількох кварталах від Ahrida Sinagogu височіє цегляна будівля, прикрашена куполом-обсерваторією. Це Грецький ліцей, який з'явився тут за декілька років до фатального землетрусу і завдяки своїй міцній конструкції вистояв. Закладом керує Патріархат грецької православної церкви, викладання ведеться як мовою Гомера, так і турецькою. Здобувати освіту тут було престижно у всі часи, але і нині кількість студентів не перевищує сотні. Більшість стамбульської управлінської еліти замолоду опановувала науку в цих стінах.blog-cover_v2.jpgФото Грецький ліцей goturkey.com

Пам'ятником візантійської культури, безумовно, є музей Каріє, колишня церква Хору. Фрески, якими його оздоблено, оповідають про життя і діяльність Христа й датуються XIII століттям. А просто на сусідніх вулицях містяться знамениті фабрики, де виготовляють вироби зі шкіри та хутра. Тому в районі завжди рояться торгівці й перекупники з усього світу, адже за невеликі гроші можна придбати дуже якісні речі.

Нескінченний гамір вулиць, гучні суперечки, сміх школярів, які пробігають серед розвішаної усюди білизни та... запах супу. Якого саме, сказати важко, але тут справді завжди пахне свіжою їжею, випічкою, спеціями та іншими смаколиками з напівпідвальних їдалень і кафе. Саме з цими пахощами асоціюється Балат у мандрівників, немов старенька, та все ж улюблена комірчина величного Стамбула!

Головне фото foto-corsi.it

Вам это будет интересно:
Святині мусульманського світу: мечеті з історією
Мечеть – це молитовна будівля з куполом. Поруч примикають вежі-мінарети – їх може бути не більш ніж дев’ять; заходячи всередину, паломник звертає увагу на стародавні письмена – уривки з Корану. Лише слова арабською прикрашають стіни: образотворче мистецтво тут заборонено. Сьогодні ми поговоримо про найбільш незвичні скарби мусульманського світу.
Без Гранд Базару і мечетей: Стамбул музейний
Музейна програма під час подорожей найчастіше асоціюється з груповими походами, нудними експонатами й відчуттям, нібито втрачаєш з поля зору важливі «вуличні» пам’ятки. Звичайно, це не так, особливо якщо ти в такому унікальному з усіх сторін місті, як Стамбул, де і музеї вражають своїми концепціями.
Новий рік у Стамбулі: гранат замість «Олів’є»
За стереотипами, Новий рік у Стамбулі – це сірість без снігу, а, отже, нудьга. OUTLOOK на власному досвіді перевірив, чи так це насправді, і тепер ділиться своїми враженнями. Звісно, якщо ми скажемо, що це свято відзначають у Туреччині так само, як і в Європі або Північній Америці – це буде перебільшенням.
Що подивитися в азіатській частині Стамбула?
Судячи з відгуків більшості туристів, котрі відвідали Стамбул, багато з них так і не зібралися досхочу погуляти азіатською частиною головного турецького мегаполіса. Максимум, що вони бачили – аеропорт Сабіха і причали, куди можна як на атракціон приплисти з Європи, попутно нагодувавши чайок хлібом.
Ми там були: Каппадокія
У кожної людини є такий момент чи випадок, котрий він запам’ятає на все життя. Поїздка в Каппадокію і політ на повітряній кулі – одне з найбільш незабутніх видовищ у моєму житті. Саме тому я хочу з вами поділитися своїми враженнями.
Килимами вистелена дорога до Азії
Килими вішають на стіни як символ достатку, стелять на підлогу для створення затишку і підносять як дорогий подарунок. А роздивлятися химерні малюнки у вигляді ромбів і зірочок на них, вгадуючи їх значення, – справа вельми цікава. Поширені по всьому світу килимові традиції були запозичені у східних народів, які першими навчилися робити пряжу і тканини з волокнистих матеріалів.
"Танцюючі фарби" чи турецьке малювання на воді - ебру
Вода – стихія примхлива і хистка. Будь-яке порушення її спокою змушує водний глянець змінюватися. Важко уявити собі, що воду можна використовувати як полотно, створюючи неповторні малюнки різнокольоровими фарбами: одна рідина лягає на поверхню іншої, народжуючи смислові сюжети…
Історія однієї вулиці: Проспект Багдад у Стамбулі
Якщо весь величний Стамбул – це серце регіональної торгівлі, то одна з його розкішних вулиць – проспект Багдад – безумовно, головна артерія. Опинившись там, навіть заперечуючи шопінг усією душею, вельми складно встояти і не піддатися бажанням усе ж вирушити по крамницях і ринках. Хоча, і крім цього, тут також є що робити.
Відпустка в радість, або де відпочити в тиші і спокої?
Літо вже зовсім скоро, а це значить, що час планувати відпустку, пакувати валізи і складати список місць must visit. Ми розуміємо, що в шумному місті важко знайти місце, де б панувала повна тиша. А людина так влаштована, що іноді спокій їй просто необхідний.
Новини іноземних дипустанов в Україні
Квітень 2021 року - місяць святкування Великодня західного і східного обрядів, початок Рамадану, а також місяць активної роботи посольств у культурних та політичних напрямах. Добірка таких новин - далі у статті.
Продається все: найкращі ринки планети
У наш час складно здивувати людину, особливо міську, якимось великим магазином або ринком, оскільки навіть у міні-маркеті біля будинку можна купити все. Утім, по всій планеті продовжують працювати легендарні базари, про які століттями складають легенди і розказують із захватом, розуміючи, що вони – набагато більше, ніж просто місце для збуту товарів.
Новини іноземних дипустанов в Україні
Протягом березня акредитовані в Україні посольства брали активну участь у культурному та соціальному житті, адаптованому під сучасні реалії. Тож пропонуємо вашій увазі їх добірку.
Головне – не загубитися: Найцікавіші ринки Стамбула
Жодне східне місто неможливо собі уявити без великої кількості торгових точок – «купи-продай» у місцевих жителів будь-якого віку і статусу в крові. Навіть той факт, що Стамбул – це наполовину Європа, ніскільки не скасовує «східність» мегаполіса. Щоб ви напевно знали, куди і за чим іти, OUTLOOK, повернувшись зі стамбульських ринків, розповідає про найбільш вражаючі з них.
А ви знали...?
Фарби, які роблять картини незабутніми... Емоції, які додають скульптурам душі... Різнобарвна краса, створена природою... Про все ми хочемо вам сьогодні розповісти!
Гетто світу: польське село в Стамбулі
Складно уявити більш несхожі один на одного народи, ніж турки і поляки, котрі відрізняються, либонь, у всьому, починаючи з релігії і закінчуючи кулінарними традиціями. Утім, ніщо не перешкоджає їм мирно й любо уживатися вже понад 150 років на окраїні Стамбула. Саме про це дивовижне сусідство наша сьогоднішня розповідь у рамках рубрики «гетто світу».
Анкара is the capital of…
У силу різних причин, а головне, завдяки своїй туристичної популярності та розмаху Стамбул сприймається більшістю туристів (ба навіть тими, хто побував у Туреччині) столицею цієї країни, хоча насправді головним містом є Анкара. Саме про неї, таку турецьку та інтернаціональну водночас, ми і розповідаємо сьогодні.
Якщо у тебе 10 доларів і ти в Стамбулі
Серед туристів, особливо з Європи, складно знайти людей, котрі хоча б раз не насолоджувалися відпочинком у сонячній і гостинній Туреччині. А от що чекає тих, хто обрав «іншу Туреччину» і вирушив оглядати чудовий Стамбул, ми розповідаємо на прикладі 10 доларів.
Туреччина - країна природних чудес
Переповнена скарбниця дивовиж Туреччини – суцільне натхнення для казкарів. Коли люди вперше бачать білі гори посеред теплої країни, то у кожного виникає різне бажання: хтось хоче впасти у сліпучі кучугури і зробити «снігового янгола», а дехто уявляє, що гори солодкі на смак, точнісінько, як цукрова вата…
Свято весни. Посольства восьми країн відсвяткували у столиці України NOWRUZ 2019
19 березня 2019 року в Києві відбулося святкування Міжнародного дня NOWRUZ. Ініціаторами проведення офіційного святкування у Колонному залі Київської державної адміністрації стали вісім посольств іноземних держав, акредитованих в Україні, а саме: Азербайджанської Республіки, Ісламської Республіки Афганістан, Ісламської Республіки Іран, Республіки Казахстан, Киргизької Республіки, Республіки Таджикистан, Турецької Республіки та Республіки Узбекистан.
Дружина Посла Туреччини відкрила виставку мистецтва ебру
Першого червня, дружина посла Туреччини в Україні Аве Брігадере-Тезель в інституті ім. Юнуса Емре у Києві відкрила виставку робіт майстрині з традиційного турецького мистецтва малювання на воді. Авторами робіт стали художниця-українка, котра опанувала техніку ебру та її учениці, серед яких дружини дипломатів та громадські діячки.
Закрыть
Outlook facebook page