RU  UK  EN
Статьи  >  Відвідай  >  Алфама: Мавританський спадок Лісабона

Алфама: Мавританський спадок Лісабона

Автор: 02.11.2020 | подорожі, Португалія
Сьогодні ми пропонуємо вирушити з нами на прогулянку найстарішим районом Лісабона, котрий ми найчастіше бачимо в кіно і творах масової культури, коли йдеться про португальську столицю. Заснована маврами ще у восьмому столітті Алфама зі своїми вуличками-коридорами, стінами від фортець і затишними площами...

... вражає наповал і одразу. Кілька годин прогулянки цією старовинною бруківкою вздовж розкішних особняків і бідних похилених будинків пролітають непомітно, тому навіть для побіжного огляду треба закладати щонайменше півдня, хоча за своєю площею район зовсім невеличкий. Він розташований на одному з міських схилів, трохи убік від центру, між замком Святого Георгія і рікою Тежу. castillo-alfama.jpgФото civitatis.com

Сама назва перекладається з арабської як «святе джерело». І, як показала історія, засновники ніби у воду дивилися: така не міцна і тендітна на вигляд Алфама якимось дивом практично без руйнувань пережила страшний землетрус 1755 року, коли 80% Лісабона було стерто з лиця землі. Саме тому її хаотична забудова не була піддана реконструкції і «дожила» до наших днів.

Прогулянку районом найкраще розпочинати із серця столиці, сівши на старовинний 28-й трамвай. Поїздка ним що вдень, що вночі запам’ятається назавжди: віковічний транспорт весело мчить мініатюрними лісабонськими вуличками, закінчуючи свій маршрут якраз в Алфамі, практично на найвищій її точці. Помилувавшись містом і затокою з оглядових майданчиків Санта Лузія і Порташ-ду-Соль, слід зітхнути, зав’язати шнурки на зручному взутті міцніше і йти цими прекрасними лабіринтами, що нагадують марокканські міста. Зусібіч вас будуть буквально атакувати пам’ятки і не лише «загальноприйняті», як, приміром, Лісабонський собор чи Національний пантеон: в очах буквально рябіє від краси житлових будинків, скромних і потертих особняків і затишних домашніх кафе на два столики.Фото mediasubs.ru

Місцеві жителі з гостинністю і увагою ставляться до гостей, підказуючи, куди піти і де смачніше і дешевше перекусити. Усе тому, що Алфаму завжди населяли студенти і прості люди, чиє життя найчастіше було пов’язане з торгівлею, риболовлею і дрібним ремеслом, тому столичної пихи і зверхності тут взагалі не зустріти – всі одне одному усміхаються, ненав’язливо запрошують на стаканчик-другий вина чи на порцію сардин. Ступінчасті вулиці і провулки окрім знаменитої плитки азулежу прикрашені ще й білизною, котра сушиться всюди, де тільки можна. Більше того, португальська влада навіть видала спеціальний указ, що дозволяє саме тут розвішувати і білизну, й одяг – туристи просто божеволіють від цієї традиції, адже все має вигляд яскравий і без пафосу.hjgkmgj.jpgФото kaboompics.com

Не менше дивує і той факт, що зовсім несподівано кам’яні середньовічні джунглі перетворюються на вулиці-сади з пальмами й апельсинами, що звисають прямо на голови. Ці оази наповнюють район жаданою прохолодою і дають змогу туристам перепочити і вирішити, куди йти далі. Ми радимо прогулятися територією замку Святого Георгія, колись головної цитаделі столиці. Потужна кріпосна стіна – це те, що від неї лишилося, утім, вражає своєю величчю і нагадує про ті часи, коли португальці відважно воювали з маврами буквально за кожен метр Лісабона.

Музей декоративного мистецтва, відкритий у середині минулого століття, славиться своєю колекцією кераміки, килимів і декору, ілюструючи той факт, що на Алфемі завжди вистачало вправних майстрів. Взяти приміром, старовинний міні-палац Каза душ Бікуш, чий фасад прикрашають піраміди, які нагадують алмази, і вікна, розташовані асиметрично. Важко повірити, але подібні архітектурні шедеври справді на кожному кроці, і ти просто не встигаєш ні подивитися в Інтернеті об’єкт, щоб дізнатися про нього побільше, ні розпитати провідника чи екскурсовода.castelo-sao-jorge-lisboa-bestguide-portugal-min.jpgФото sustainablehistoriccitydistricts.wordpress.com

Єдине, що не засмучує, це те, що коли покидаєш Алфаму, як би не боліли ноги під час прогулянок, розумієш, що мало, а з собою цю красу ну ніяк не забрати. Цей район – із серії тих магічних місць, котрі навіть на професійних фотографіях мають не такий вигляд, як у реальності, бо кожна плиточка, кожна тріщина, кожне вікно тут приваблюють увагу, і голова паморочиться від задоволення просто дивитися по боках. Бути в Лісабоні й не прогулятися по Алфамі – злочин, так і запишіть, адже з нею не зрівняти ні ідеально чистий центр – Байшу, ні сучасний і діловитий Сіті, ні навіть Белем з його солодощами і білосніжною набережною.

Головне фото kaboompics.com

Вам это будет интересно:
Фарбарні Феса: райдужна палітра Сходу
Стара медина Феса міцно тримає час у тенетах вузьких звивистих вулиць і мальовничих крамниць. Середньовічне місто майстрів не визнає сучасні технології, однак прослідкувати життєвий цикл вподобаної сумки з тисненою в’яззю не справить клопотів. Шкіру для сувенірів вичиняють тут же, у внутрішніх двориках...
Departure: Киргизстан
Киргизстан прозвали Швейцарією Середньої Азії. Гори, річки, водоспади, печери, перевали і зелені луки – нітрохи не поступаються за естетикою європейським. Тотальне освоєння території гостями держави тільки починається. І поряд зі стрімким будівництвом готелів, для проживання все ще пропонуються звичайні юрти, які підкреслюють тутешній природний і ментальний колорит.
Синя Перлина Монголії
6 мільйонів років тому в далекій Монголії глибокий кратер згаслого вулкана поступово був вщерть заповнений водою, утворивши дивовижне озеро. Вода хвилювалася під поривами вітру та виблискувала під сонячними променями, наче коштовна прикраса, тож не дивно, що поряд з офіційною назвою Хубсугул з’явилася ще й більш поетична – Синя Перлина.
Гірокастра: «албанський Рим»
Конвенція про охорону всесвітнього культурного і природного спадку ЮНЕСКО зобов’язує з року в рік невтомно працювати над вивченням об’єктів, що мають неминущу цінність і унікальних за походженням. Під номером 569 великого списку організації розмістилося місто Гірокастра, що на півдні Албанії, котре ми сьогодні вивчимо вздовж і впоперек.
Бельгія очима Марини Орлової: Як живуть бельгійці
Марина Орлова – проектний менеджер у культурно-громадській організації. На одному з міжнародних проектів вона зустріла своє кохання – Віма, хлопця з Бельгії. Поїхати в його країну їй вдалося тільки тоді, коли Україна отримала безвіз і саме про те, як живуть бельгійці, що вони їдять на сніданок і як у них заведено відпочивати, Марина розповіла OUTLOOK.
Ісландія очима Софії Андрущенко
Ісландія – країна «льоду і полум’я», «тисячі рік і озер», незліченних водоспадів і гейзерів. Тут, як у казці, щоразу хочеться ущипнути себе і перевірити, чи ти спиш, чи все це існує насправді…
Гватемала: привіт від духів майя
Країна, де у древніх містах туристів більше, ніж у сучасних. Містична Центральноамериканська місцевість, відома як батьківщина цивілізації майя – Гватемала. Прогуляємося по одному з її стародавніх поселень, загубленому в непрохідних джунглях – Тікалі. Якщо уважно прислухатись, тут можна почути голос духів...
Що вони їдять: Португалія
Відвідавши Португалію, «на самому крає Європи», OUTLOOK не міг не звернути увагу на місцеву кухню. Про те, що саме їдять жителі і туристи колись однієї з найбільших імперій у світі – в нашому матеріалі.
Джайпур. Рожеве місто
Хтось порівнює Джайпур з ажурною скатертиною. Інші – з коробкою рожевого зефіру. Треті твердять – це вулик, щільно заселений бджолами. Однак всі сходяться в одному – тут дивовижне повітря, сповнене якоюсь свободою, котру не зустрінеш у Європі. Вона заповнює легені, і вже через вдих мандрівник втрачає лік годинам і навіть століттям.
Скульптури Ватикану: історія та філософія
«Маленька країна, одначе з великою місією» – саме під таким девізом 11 лютого 1929 Латеранськими угодами між Італією і Святим Престолом Ватикан був визнаний суверенною територією. Цей пакт відчинив двері перед цікавими, які сторіччями обмінювалися плітками про те, «що ж зберігають замки Ватикану?»
ВІДЕО. Віфлеєм: абсолютна святість
У це величне для всіх християн православного обряду свято хочему представити вам відео про святі місця Палестини, а саме про місто Віфлеєм.
ВІДЕО: Ванільне, фісташкове... орхідейне
За сприяння Посольства Сирійсько-Арабської Республіки в Україні ми відвідали Дамаск і побували у незвичайному місці. Дивіться! Якщо Ви все ще думаєте, що улюбле багатьма - морозиво, можна приготувати тільки з молока або фруктового соку - то це не зовсім вірно. Дивіться відеоролик та дізнавайтесь з чого ще роблять "охолоджуїчі ласощі"!
Індійське село Кодхіні: таємниця близнюків, котру ніхто не розгадав
У світі є незвичайне місце, де народжується найбільше близнюків. Хоча на перший погляд це схоже на містичний збіг, статистика змушує вірити в чудеса. Індійський штат Керала може похвалитися селом, де відбуваються незвичайні речі. Кодхіні – те саме місце, де близнюків більше, ніж у будь-якій іншій точці світу. І цьому немає майже жодних пояснень.
Піша прогулянка Аахеном
Побувати у трьох країнах за один день – реально, якщо ви потрапили в Аахен. Розташоване між Німеччиною, Бельгією і Голландією невелике студентське місто увібрало риси середньовічної культури, що відбилася в його вражаючій архітектурі. Олена Буравцова побувала в цьому місті, яке полонило її серце своїми дивовижними пам’ятниками...
Чан-чан. Перуанське місто з глини
Бувалі мандрівники розповідають, що розглядати руїни стародавніх поселень в Андах можна місяцями, переїжджаючи з одного регіону в інший. Особливо багате на археологічні комплекси західне узбережжя південного континенту. Декотрі з них, приміром, Мачу-Пікчу, давно стали популярними серед туристів, інші тільки розпочинають прочиняти свої двері для допитливих.
Гетто світу: «Маленька Італія» Нью-Йорка
Переїжджаючи до нової країни, люди найчастіше селяться поряд з такими ж емігрантами. Це досить зручно: недороге житло, роботу можна знайти прямо на місці, та й мову вчити не обов’язково – довкола всі свої. Так виникають національні гетто. Маленька Італія – один із найбільш мальовничих кварталів Нью-Йорка.
Ця дика Африка… Частина 2
Ми продовжуємо нашу розповідь про найбільш захопливі національні заповідники Африки! Ось вам ще п’ять первозданних світових оаз, в котрих час ніби уповільнив свій біг, боячись потурбувати гармонію природи…
Що подивитися в азіатській частині Стамбула?
Судячи з відгуків більшості туристів, котрі відвідали Стамбул, багато з них так і не зібралися досхочу погуляти азіатською частиною головного турецького мегаполіса. Максимум, що вони бачили – аеропорт Сабіха і причали, куди можна як на атракціон приплисти з Європи, попутно нагодувавши чайок хлібом.
Коста-Рика: причини щастя
У пошуках ідеального пункту призначення можна користатися різними критеріями. Керуючись бажанням пізнати, як живуть люди, що випромінюють світло від насолоди, вирушайте в Коста-Рику. Ця країна – лідер за показником Всесвітнього індексу щастя (The Happy Planet Index).
Ми там були: Прага
Прага… Вона, романтична і декадансна, сумна і весела, піднесена і духовна, відбивається у помахах крил відгодованих чайок на Карловому мосту, в дзеркальних калюжах Влтави… Такої думки креативний копірайтер Маша Гольдман, котра якось провела там кілька днів.
Закрыть
Outlook facebook page