Відомий вчений, великий містифікатор: Нікола Тесла
За 86 років свого бурхливого життя Тесла встиг чимало: «відкосити» від армії, продати десятки патентів, бути директором компанії і збанкрутувати, попрацювати землекопом, кілька разів змінити країну проживання, розбагатіти і зубожіти. Діяльність цієї людини не можна оцінювати однозначно: він справді був неймовірно обдарованим науковцем. При цьому балканець ніколи не втрачав можливість розпустити через СМІ найбезглуздіші чутки про себе, аби отримати ту чи іншу преференцію. Ми вирішили не змішувати одне з іншим, тому розмежували наукові і псевдонаукові досягнення цієї людини.
Головні дітища Ніколи Тесли:
- Найбільш масштабними досягненнями серба вважають дослідження в області змінного струму. «Війна струмів», що почалася слідом за ними, а також суперництво з Томасом Едісоном прискорили науково-технічний прогрес. До Тесла мало хто думав, що можна використовувати щось окрім постійного струму, котрий вважали і дешевим, і безпечним, та ще й передавати напругу на величезні відстані. І все ж прибічники Едісона, розуміючи, що ідея серба може реалізуватися, навіть винайшли електричний стілець, котрий працював на змінному струмі, щоб лякати людей його можливістю вбивати. Утім сьогодні практично всюди використовується змінний струм, і робиться це завдяки генераторам і трансформаторам, створеним уродженцем маленького хорватського села. Історики і вчені вважають, що зазначена «війна» тривала понад сто років – з початку 20-го століття по 2007 рік, коли Нью-Йорк остаточно перейшов на змінний струм. До речі, під час дослідів і демонстрацій Нікола частенько використовував власне тіло як аргумент того, що змінний струм можна передавати і він може бути безпечним. Ці шоу, мабуть, і породили численні легенди і чутки про нього як про «надлюдину».
- Винахідник радіо Марконі мало чого досяг би, якби Нікола Тесла не навчився струмом пригнічувати звук і виводити його на частоти, що виходять за рамки сприйняття людського слуху. Ще 1891 року на публічній лекції він описав і продемонстрував, як здійснюється радіозв’язок. Сталося це за 5 років до того, як Марконі передав сигнал від однієї будівлі в іншу.
- Розробки в області магнітних полів і теорія ефіру дають нам змогу заряджати свої гаджети без дротів. Про можливості сьогоднішніх вайфаїв і блютузів серб не просто говорив сто з гаком років тому, але й проводив подібні досліди у своїх лабораторіях.
Найбільш популярні міфи:
- Дуже часто Тунгуський метеорит пов’язують з балканським ученим. Згідно з легендою, в день цієї аномалії Тесла чи то збирався передати велику кількість енергії повітрям, чи то хотів «освітити» шлях до Північного полюсу для мандрівника Роберта Пірі. Загалом народна творчість не змогла зупинитися бодай на одній версії і донести, що саме всюдисущий науковець намагався зробити. Сам же він не заперечував «казки», зберігаючи мовчання і залякуючи громадськість тим, що його 47-метрову вежу «Уорденкліф» закрили і знищили саме через її неймовірні можливості. Насправді проект банально «прогорів».
- «Філадельфійський експеримент» або ж переміщення військового есмінця «Елдрідж» з командою у 181 людину також присвоюють Ніколі. Тих, хто поширював ці чутки в другій половині двадцятого століття, не бентежив навіть той факт, що Тесла помер у січні 1943-го, а телепортація (ніким не доведена) нібито сталася аж у жовтні.
- Згідно зі ще одною байкою, 1931 року вчений продемонстрував перший у світі електромобіль, котрий міг рухатися без якихось додаткових джерел струму. Природно, жодних задокументованих свідоцтв немає. Утім легенда хороша, на ній можна навіть заробити: зараз одна американська компанія випускає електрокари, названі на честь серба.
Факти про особистість:
- серед його близьких друзів були Редьярд Кіплінг, Марк Твен і Жуль Верн.
- Науковець був маніакально схибнутий на чистоті: за словами сучасників, він мив руки кожні 15 хвилин і патологічно боявся комах і мікробів. Якщо в кафе на його стіл сідала муха, офіціанти мали поміняти всю їжу.
- Перед «війною струмів» Тесла деякий час успішно працював на Едісона. Після того, як кожен обрав свій шлях і вони стали противниками, Едісон «забув» про те, що винен сербові суму, що дорівнює сучасному мільйону доларів.
- Нікола Тесла володів неймовірною енергією: він працював по 18 годин на день, завчав слово в слово цілі розділи з літературних творів і міг під час прогулянки спокійно зробити сальто і піти далі.
- Він постійно щось вимірював: кроки під час моціону, об’єм каструль, чашок і тарілок, вагу їжі, площу її шматків. Якщо зробити це не вдавалося, «володар струму» дуже нервував і волів трапезувати на самоті.
Як бачимо, Тесла був і великим вченим, і не менш вдалим містифікатором. Не даремно ж кажуть, що він випередив свій час – не тільки в науці, а й у тому, що сучасне суспільство називає піаром. Адже більшість людей мало що знають про Нобелівських лауреатів, зате про балканця чули всі. І в його випадку, здається, неважливо, чули правду чи вимисел…