Мандалотерапія
...повіяло ароматом фіалок, що їх так дбайливо вирощує сусідка в себе на балконі, а спогад про хвостатого Фунтика із п'ятого поверху викликав спалах ніжності до волохатого чудовиська.
Мандала – це нині не просто слово, а напрям модної арт-терапії, інструмент пізнання внутрішнього «я» і спосіб вплинути на хід життєвих подій, стверджують експерти. Езотерики ж порівнюють мандалу з картою Всесвіту, а процес її створення з очищенням розуму, душі і навіть тіла.
Мандали існують стільки ж, скільки і саме людство. Адже кожна цивілізація намагалася наблизитись до розгадки Всесвіту, знайти її центр і сенс життя. Не буває двох однакових мандал, вони всі різні за своєю формою, традиціями складання, призначенням.
Певний лікувальний ефект від складання «магічного кола» свого часу помітив відомий швейцарський психолог Карл Юнг. Якось, переживаючи сильні емоції, він почав креслити на папері кола. Коли ж аркуш булоповністю усіяно символами, Юнг відчув щось, схоже на полегшення. Пізніше психолог радив пацієнтам ілюструвати власні емоції, щоб краще дослідити свою індивідуальність і таким чином долати комплекси.Фото people.howstuffworks.com
Сучасні арт-психологи підтверджують: створення мандали, а також її споглядання, вивчення веде до пізнання самого себе, заспокоює думки і нерви, чого, власне, і домагаються всі духовні практики. За допомогою «магічних кіл» можна навіть швидко зняти стрес. Для цього слід задуматися про проблеми і сплести, намалювати або викласти з підручних матеріалів свою мандалу. Опісля ж творіння слід знищити разом із негативом, який в нього вклали», – радить майстер з плетіння мандали з ниток Юлія Більчук.
Читайте також: Дудук: музика, що пробуджує кохання
Сакральний символ не тільки плетуть. Його можна намалювати, вишити, вирізати на дереві, зібрати з піску чи кольорового порошку, викарбувати на металі, висікти на камені, зібрати з коштовного каміннячи пелюсток квітів. Він може слугувати прикрасою інтер'єру, виконувати роль оберегу або мати конкретне призначення, наприклад, допомогти втілити якусь мету, надаватиме психологічну допомогу чи спрямовуватиме в потрібне русло невидимі процеси, що відбуваються з людиною.Фото springfieldmuseums.org
Мітсуру Ооба вже багато років складає свої мандали. Він часто пише слово «мир» різними мовами світу. Починає від центру і продовжує йти від нього за спіраллю. Японець вірить, що таким чином він допомагає людям в усьому світі стати трохи добрішими одне до одного, відчути чужий біль і знайти точки дотику в конфліктних ситуаціях.
Читайте також: Бельгійське мереживо: вальс тисячі ниток
За свою першу роботу Мітсуру узявся, будучи переповненим туги і тривожних думок. Його засмучували робота, сім'я, стосунки з друзями. Та коли він закінчив писати своє «магічне коло», відчув щастя, емоційний і фізичний підйом. «Мій смуток зник, і я побачив наш світ повним яскравих барв і радості», – поділився Ооба.
Фото ajc.com
Є серед його творінь і мандали простої подяки. Щільною спіраллю він виводить слова вдячності воді, землі, повітрю, природі. Японець знайшов союзників по всьому світу. Десятки чоловіків і жінок різної віри і соціального статусу, які живуть на різних континентах, щороку збираються разом, щоб написати спільну мандалу світу. Вони вірять, що їхні добрі наміри зможуть зробити світ більш позитивним, світлим і комфортним для всіх.
Незвичний підхід до складання мандали має іспанська художниця Пілар Альбаррасіна. Для своїх сакральних малюнків вона використовує жіночі трусики. А все тому, що Пілар розшифровує слово «мандала», як «громада» і, вже виходячи з цього сенсу, вибудовує свої композиції. На її думку, за кожним елементом нижньої білизни стоїть історія окремої людини, а зібрані разом історії складають ту саму «громаду». Художниця ніколи не повторює малюнків, а кожну свою роботу називає ім'ям тієї дівчини, чию білизну вона використовує для роботи.
З радіодеталей і комп'ютерних комплектуючих збирає свої мандали британський художник Леонард Юліан. Чоловік спаює разом різні деталі, створюючи унікальний малюнок. За його словами, він захопився сакральними символами через їхню симетрію, яку вважає матеріальним втіленням дива.Фото kknews.сс
Аргентинська художниця Лула Алдунате створює мандали з тарілок і строкатої тканини. Матеріал для своїх робіт вона шукає на барахолках. Потім вичищає посуд і складає композиції. Щоразу по закінченні Лула, як стверджує вона сама, відчуває приплив сил та енергії.
Однією з найвідоміших мандал є композиція канадської художниці Агнесс Дюмушел. Вона створила її з декількох тисяч червоно-рожевих яблук, чорнозему і рослин. На всю роботу Агнесс витратила п'ять днів.
Якщо бути уважним, то зображення мандали можна побачити майже в кожному предметі. Складний сакральний малюнок вгадується на вірменських хачкарах, під куполом мечетей, у марокканській мозаїці, під склепіннями церков, у вітражах Нотр-Дам де Парі, у штурвалі корабля, в середньовічних люстрах, водяних млинах, перських килимах, риболовних сітках, парасольках, павлопосадських хустках, у старовинних монетах, різдвяних вінках, у комірах з бісеру африканського племені масаїв, у конструкції стадіонів, водограях, у суфійському танці дервішів тощо.
Читайте також: Святині мусульманського світу: мечеті з історією
Серед найвідоміших споруд, виконаних у формі мандали: британський Стоунхендж, Око Сахари в Мавританії, Храм неба у Китаї, комплекс на острові Хортиця в Україні, сади майбутнього і супер-дерева в Сінгапурі, круглі поселення в Данії, Морай у Священній долині інків, храмовий комплекс Ранкапур в Індії.
Головне фото etsy.com