Не зламай язика. Найбільш складні діалекти світу
Табасаранська мова: в нетрях граматики
«Складніше не придумаєш», «язик зламаєш» і ще тисяча і одна приказка на тему залізобетонних лінгвістичних конструкцій - все це може бути застосовано до самого хитромудрого діалекту світу. Йдеться про табасаранську мову, якою запросто не поговориш, навіть якщо ті є її носієм.
Жителі Дагестану постаралися додати якомога більше таких хитромудри висловів, що навіть Книга рекордів Гіннеса внесла до свого списку цей діалект з 48-ю відмінками. До речі, число 48 прийнято умовно - навіть самі дагестанці не впевнені в кількості відмінків: можливо, їх набагато більше.
Як жителям Дагестану вдається запам'ятати стільки правил, та ще й застосовувати їх у мовленні? З давніх-давен молоді люди отримували серйозну освіту, що було пов'язано з чергуванням релігій на дагестанських землях. Все почалося з албанської освіти, яка змінилася ісламськими традиціями, що привнесли арабську мову в простір Дагестану.Фото flnka.ru
З молодих років дітям доводилося заучувати строфи з Корану. Складну граматику вивчали вже в молодших класах в особливій мусульманській школі мектеб. Вчителі вимагали розвивати аналітичні здібності, проводили дебати, вчили відстоювати точку зору. Все це було необхідно для логічного мислення, яке точно знадобилося при вивченні хитромудрої табасаранської мови.
Досягнувши підліткового віку, діти вирушали в медресе, де навчання набирало войовничий характер. Учні повинні були досконало знати право, володіти логічним складом розуму і бути готовими віддати життя за Батьківщину, якщо рідним землям загрожує небезпека. Табасаранська мова відкривався в медресі з нового боку: вчителі концентрувалися на тому, щоб донести до дітей всі тонкощі арабської стилістики, яка стала частиною мови дагестанців.
Така освіта було пов'язано ще і з тим, що на землях табасаран проводилося безліч так званих священних воєн. Кочівники і ворожі національності прагнули завоювати табасаранів. Відбувалося змішання культур і релігій, і було важливо знати національну мову для того, щоб не втратити себе в цьому вирі подій.
Мова басків
Є точка зору, що найскладніша мова - та, яка важко сприймається її носіями. На думку нейрофізіологів, фахівців, які вивчають особливості нервової системи, найважчі мови - китайська та арабська, адже навіть представники цих національностей зазнають труднощів під час вивчення. У той же час, іноземцям важко дається російська мова, до речі, найбільші труднощі вона викликає у японців, і це не дивно.
Читайте також: Баски: між Францією та Іспанією
Однак якщо докласти чималих зусиль, можна вивчити все, що завгодно, навіть баскську мову. Невже вона настільки складна, запитаєте ви? Ще б пак, адже на цьому діалекті говорять всього лише 800 тисяч людей. Та й в цілому йому більше 35 тисяч років, адже вперше про цю мову згадував давньогрецький географ Страбон.
Французи та іспанці, які не змогли освоїти мову басків, всіляко висміюють цей діалект. Але, насправді, жителі регіону, що розташований між північчю Франції і півднем Іспанії, примудрилися зашифрувати свою вимову так, щоб їх мало хто зрозумів. Найдивніше полягає в тому, що лінгвісти вже довгі роки не можуть віднести баскську мову ні в одну категорію. Мова, що не має побратимів ... такою вважають її носії і, здається, пишаються власною ізольованістю.Фото pri.org
До речі, під час Другої світової війни розвідники все-таки проникли в таємниці баскської мови і скористались цим для того, щоб ворог не зрозумів, про що йде мова. Їм це чудово вдавалося, адже людське вухо не звикло до таких нюансів.
Наприклад, у баскській мові є лише п'ятнадцять дієслів, які відмінюються, змінюючи форму для минулого, теперішнього і майбутнього часу. Крім того, вони відрізняються тим, що мають п'ять осіб в однині і три особи в множині. Всі інші дієслова нагадують лінивців: вони обмежилися лише трьома формами, які застосовуються у всіх випадках життя.
Мови індіанців: поза межами реального
50 тисяч людей - рівно така кількість володіє загадковою мовою чиппева, яка більш відома під назвою оджибве. І, хоча нею нікого не здивуєш в південній частині Канади і на півночі США, вчені вважають чиппева однією з найскладніших мов у світі.
Легко применшити запал тих, хто вирішує проникнути в мовні нетрі: досить сказати, що мова чиппева має п'ять діалектів, а тому доведеться вчити в п'ять разів більше. Дійсно, є свої нюанси в західній, північній та східній говірках, а також в Міннесотському та оттавському варіантах мови. Але будьте впевнені: вас чудово зрозуміють на будь-якому діалекті, як американці на льоту схоплюють британську англійську.
Читайте також: Мови. Яка зникне наступною?
Колоритний діалект заворожує тих, хто читав в дитинстві захоплюючі історії про індіанські племена. Ймовірно, на цьому діалекті перемовлялися між собою представники союзу індіанських племен, що існує з XVIII століття. Войовничі і непередбачувані, індіанці називали своє братство «Союзом трьох вогнів», а для більшої згуртованості використовували мову чиппева. Вона ставала у нагоді для таємних нарад, поклонінь божеству Кіччі-манить, а також під час здійснення шаманських ритуалів і танців з бубном.
Ізольованість мови чиппева пояснювалася ще й тим, що представники індіанських племен вели переговори з вищими силами, спілкувалися з духами, і для спіритичних сеансів їм була потрібна ну дуже екзотична мова.Фото gif.cmtt.space
Ще одна індіанська мова - хайда - посилено пручається англійській мові, яка намагається витіснити її з просторів Канади. Представники цієї національності вірили в безсмертну душу, яка живе в тілі людини, в шкурі тварин, в образі дерев і трав. Вони наділяли ефектом благородства звірів: вважалося, що рід охороняє якась тварина, і йому необхідно поклонятися, щоб не було біди. Різноманітні мисливські культи і ритуали шаманів вимагали плідного спілкування з потойбічними силами, а тому і мова хайда - не з легких. Наповнений різними образними конструкціями, вона має багато спільного з міфологією індіанців
На жаль, зараз ця мова знаходиться на межі вимирання, і вчені-лінгвісти роблять усе можливе, щоб не дати Хайді зникнути.
Головне фото thoughtco.com