RU  UK  EN
Статьи  >  Насолодись  >  Мені Рембрандта! З собою!

Мені Рембрандта! З собою!

Живопис уже давно перестав бути просто мистецтвом. Полотна великих художників не тільки надихають, зачіпають і змушують думати. Вони також мотивують людей, бажаючих збагатитися. Сьогодні ми поговоримо про одну з робіт Рембрандта, яка за кількістю спроб заволодіти нею навіть потрапила до книги рекордів Гіннесса.

Ідеться про знаменитий «Портрет Якоба де Гейна Третього», який жартома прозвали «Рембрандтом на винос». Однозначно відповісти на запитання, чому саме цю картину викрадали так часто, досить складно. Так, вона належить пензлю великого художника, що, безумовно, позначається на ціні. Так, її відносно невеликі розміри (29 на 24 см) зручні для крадіжки. І все ж, у цьому портреті має бути щось особливе, адже заради нього за 20 з лишком років зловмисники йшли на ризик 4 рази!

Зображена на полотні людина – Якоб де Гейн Третій – художник із заможної нідерландської родини, наближеної до двору. Він дружив з Рембрандтом, був фанатом його творчості і протягом багатьох років допомагав йому матеріально. Одного разу, аби не змушувати товариша ніяковіти, вкотре відмовляючись від фінансової підтримки, Якоб замовив у нього картину.

Завдання складалося з двох частин: крім самого де Гейна, Рембрандт мав намалювати і такого собі Моріца Хейгенса, державного чиновника. Кажуть, він і Якоб були найкращими друзями, мало не братами. Тому портрети належало виконати не просто в одній манері, але й на одній дошці. У 1632 році великий художник завершив роботу і віддав її замовникам.

Приятелі, у свою чергу, вирішили, що будуть разом не тільки за життя, але й після смерті. Якоб і Моріц уклали своєрідний договір, записавши його на зворотному боці картин: портрет того, хто помре першим, перекочує до другого власника. Так і сталося. У 1641 році зображення де Гейна перейшло у володіння Хейгенса... Але це ще не вся передісторія. Як з'ясувалося, дошка, на якій малював Рембрандт, була досить великою, і навіть після створення двох картин значна її частина залишалася невикористаною. Недовго думаючи, художник зобразив на ній свій автопортрет у тому ж стилі. Таким чином, вийшла трилогія. Однак викрадали завжди саме портрет Якоба. Вперше це сталося 1966 року. Окрім роботи Рембрандта, з лондонської галереї «Далвіч» тоді зникло дев'ять полотен. Інцидент наробив багато шуму, а маловідомий арт-центр вмить став знаменитим. Напевно, це налякало злодюг, і незабаром картину знайшли в районі Стрітам Коммон – вона мило лежала під лавкою на місцевому кладовищі.

Друге викрадення, яке сталося через кілька років, взагалі схоже на жарт. Один із відвідувачів галереї виніс картину, бо вона... нагадувала йому матір. На цьому веселощі не скінчилися: горе-злочинець роз'їжджав з портретом на велосипеді, закріпивши його на багажнику...

У 1981 році полотно знову викрали – сховали під пальто серед білого дня. Громадськість так і не дізналася імен злодіїв, а сама картина була знайдена через декілька тижнів в одному з лондонських таксі. Люди, які сиділи в машині, заявили про свою непричетність до події.

Ну а остання на даний момент крадіжка датується 1983 роком. Тоді все було справді по-голлівудськи. Спустившись зі стелі за допомогою тросу, невідомий проник в галерею і поцупив шедевр. Поліцейські, які приїхали за 3 хвилини, виявили лише самотній гачок на стіні. Як зазвичай буває з Рембрандтом, запитань більше, ніж відповідей. Після такої серйозної і добре спланованої операції полотно з незрозумілих причин анонімно повернули в 1986 році, залишивши його в одній із камер схову в місті Мюнстер, Німеччина.

Ось уже понад чверть століття портрет Якоба де Гейна Третього висить цілий і неушкоджений. Проте у світі мистецтва багато уїдливих скептиків не сумніваються: рано чи пізно з картиною знову буде пов'язане яке-небудь загадкове викрадення, адже для людей з матеріальним поглядом на живопис вона є особливо привабливою.

Вам это будет интересно:
Зліпи собі хобі. Історія гончарства
У краєзнавчий музей якої країни не зайди, неодмінно помітиш схожі археологічні знахідки – уламки глиняних виробів. Гончарне ремесло, що народилося кілька тисячоліть тому, однак існує й сьогодні, по праву може вважатися одним із найбільш довговічних.
Мистецтво топіарію
Коли я, ще маленька дівчинка, вперше провела рукою по стрижених кущах, мою долоню дряпнули гострі краї гілок, а в ніс вдарив стійкий аромат туї. Зачарована, я довго не могла відірвати погляд від конусів, куль і квадратів, що оточили мене у парку невеличкого курортного містечка. Мені здавалося, нібито я потрапила в казку і серед листя неодмінно розгледжу усмішку Чеширського Кота.
Крок за межу: магічне мистецтво уїчолі
Сліпучі сполохи давнього знання в різнобарвних переливах бісеру і пряжі на мозаїках індіанців уїчолі спрямовують фантазію у безкінечну подорож гілками світового древа. Духовні образи набувають плоті у вигадливих орнаментах, що супроводжують селянина-мексиканця на всіх етапах життєвого шляху.
Де «запалюють» зірки
Мало що може зрівнятися з яскравим зоряним небом під акомпанемент тиші. Саме про зірки OUTLOOK і розповість, а точніше про місця, де на них відкривається найкращий вид. У Європі дивитися на зірки радять не де-небудь , а... в Словенії. Справа в тому, що ця невелика країна – одна з найчистіших у світі, а отже, й атмосфера тут не настільки забруднена смогом.
Камасан: Поселення із шедеврами на Балі
Балі – одне з найпопулярніших місць для зимівлі. Океан, вулкани, чудова природа й екзотичні фрукти... Але є ще одна причина, про яку мало хто знає – унікальне арт-село Камасан, що дало початок однойменному балійському живопису. Про нього ми і розкажемо сьогодні на сторінках OUTLOOK.
У Києві відкрилась виставка азербайджанського художника-килимаря Ельдара Гаджиєва
24 грудня за ініціативою та за підтримки Посольства Азербайджанської Республіки в Україні у Національному музеї Тараса Шевченка відкрилась виставка робіт відомого азербайджанського художника-килимаря Ельдара Гаджиєва. Серед гостей були присутні заступник міністра культури України Ростислав Карандеєв...
Скляний handmade
Ексклюзивні скляні вази та ялинкові іграшки, наявні всього в одному-двох екземплярах, окрім високої ціни, найчастіше об’єднує ще й унікальна технологія виготовлення, якою володіють представники рідкісної професії – склодуви. Історія цього ремесла триває вже протягом кількох тисячоліть, а деякі старі таємниці handmade-виробництва досі зберігаються під грифом секретності.
Ручна робота: персидські килими
У ті часи, коли перським воїнам не було рівних, а їхній силі підкорилися Римська імперія та Аравійський півострів, з-під пальців майстринь народу-переможця вийшов перший шедевр. «Весняний килим» став найдорожчим в історії людства. Він символізував владу і міць персів, а його краса оповідала про божественне походження царя Хосрова І.
Перфекціонізм – справа ювелірна
Сумні очі старого за вікном уважно стежили за революційною пожежею, яка охопила Петроград. Вогонь поширився на справу всього його життя – гордовита чотириповерхова будівля задихалася від крикливих комісарів і матросів, присутність яких здавалась грубим жартом після попередніх відвідувачів.
Усе велике починається з малого: Арт-проекти ентузіастів
Багато місць, відомих сьогодні на весь світ, було створено купкою ентузіастів без грошей і сторонньої допомоги. Ці люди жили ідеями і робили все, щоб втілити їх у реальність. Офіційною датою появи стріт-арту вважається 1942 рік, розпал Другої світової війни. Саме тоді один креативний працівник детройтської фабрики на прізвище Кілрой почав писати фразу «Kilroy was here»
Тіні в раю: Як сучасне мистецтво дивує любителів оригінального
Грань між тінню і світлом така ж контрастна, як між сном і дійсністю. Тому художники використовують обидві речі, щоб досягти балансу в картині. Пейзажі, портрети, натюрморти… ніщо не обходиться без боротьби протилежностей. Утім, є особливо хитрі майстри своєї справи, котрим світло не потрібне. Достатньо самої тіні.
Кабукі: тернистий шлях квітки
Традиційний японський театр кабукі завжди лишався загадкою для європейського менталітету: зрозуміти спектакль без підказок гіда може хіба що спеціаліст з культури Країни вранішнього сонця. Слово «кабукі» у перекладі значить «майстерність пісні і танцю». Чому не оперета? Суть постановки не зводиться до музичної вистави...
Мистецтво Патрика Кабрала: папір як символ крихкості світу
Незалежний художник родом із Філіппін Патрик Кабрал завойовує світ своїми незвичними арт-роботами. Його творіння – це новаторство, що поєднує в собі вікові традиціїкаліграфії й суперсучасні 3D-технології. Його мистецтво - спосіб змінити світ на краще як за допомогою естетики, так і шляхом виконання соціальної місії.
Рисові поля: Злаки неземної краси
- Чи не хочете покуштувати рису? - таким питанням зустрічають гостей в Китаї. А якщо господарі виявляться ще і фермерами, вони можуть запросити вас на незвичайну екскурсію і покажуть шедевр природного мистецтва. Рис, який ми часто вживаємо в їжу, не замислюючись про його естетику, в момент вирощування нагадує ковдру, виткану з різнокольорових клаптиків...
Цукровий живопис Китаю: мистецтво з ложки
Квіти і дерева, тварини і птахи, дракони і герої казок – словом, все, що тільки спаде на думку, може тут перетворитися на об’єкт… їстівного мистецтва. Дивовижною технікою малювання гарячим цукром володіють китайські майстри із провінції Сичуань. Картини, виконані практично карамеллю, не можуть бути ні "відредаговані", ні перемальовані наново.
Фаду: ніжність і глибина португальських романсів
Дванадцятиструнна гітара, напівтемрява португальських ночей, свічки і пронизливий голос ... Драматичні мотиви романсу фаду розповідають про нерозділене кохання. Йому не судилося збутись, але це не заважає почуттям втілюватися в зворушливі звуки португальських романсів.
Ілюзії Сикстинської капели
Понад півтисячі років тому, 1 листопада, перед очима захоплених римлян вперше постала Сикстинська капела. За цей час народжувалися і помирали як самі майстри розпису, так і цілі напрямки в образотворчому мистецтві, а на капелу, так само відкривши роти від захвату, споглядають уже наші з вами сучасники.
"Танцюючі фарби" чи турецьке малювання на воді - ебру
Вода – стихія примхлива і хистка. Будь-яке порушення її спокою змушує водний глянець змінюватися. Важко уявити собі, що воду можна використовувати як полотно, створюючи неповторні малюнки різнокольоровими фарбами: одна рідина лягає на поверхню іншої, народжуючи смислові сюжети…
Мистецтво тату: заворожлива магія натільних малюнків
Історія цього мистецтва налічує близько 6 тисяч років. Примітно, що своїм народженням модне нині ремесло завдячує випадку… Одного дня хтось із первісних людей помітив, що після того, як на місце опіків і порізів потрапляє будь-який натуральний барвник, на шкірі з’являються дуже стійкі малюнки.
Зроблено у Швеції: далекарлійська конячка
Відтоді, як крилаті коні валькірій назавжди поскакали до Вальхалли, на сторожі традицій вікінгів стоїть далекарлійська конячка – розписна народна іграшка, вперше згадана в літописі XVII століття. Далекарлійський коник є талісманом нетуристичної Швеції, рятуючи від забуття старовинні перекази і вірування.
Закрыть
Outlook facebook page