RU  UK  EN
Статьи  >  Насолодись  >  Так продовжує Заратустра

Так продовжує Заратустра

Рівно 170 років тому в місті Реккені, неподалік німецького Лейпцига, народився Фрідріх Ніцше – людина, котра здійснила революцію у філософії, і як багато хто вважає, «написала» двадцяте століття. Його незвичайний погляд на суть речей невіддільний від власної постаті, яка вже давно стала культовою.

Навіть далекі від філософії люди бодай раз чули про Ніцше. Деякі навіть бачили його портрет і запам’ятали характерні вуса, завдяки яким його ідентифікація спрощується. Найбільш начитані можуть використовувати знамениту цитату мислителя «те, що нас не вбиває, робить нас тільки сильнішими» у своєму статусі в соцмережах. Ще є категорія людей, які плутають прізвище письменника з маркою одягу.

Виходить, якщо копнути зовсім не глибоко, то виявимо, що Фрідріх Ніцше – вже давно «переріс» свою належність до філософії. Сьогодні ця людина – справжній об'єкт масової культури, що з'являється то тут, то там у зовсім несподіваних образах. Напевно, він і сам, як один з натхненників постмодернізму, здогадувався, що колись-таки і його сприйматимуть не як людину і аж ніяк не надлюдину, а лише персонажем. OUTLOOK гарненько засів за книжки, проаналізував кіно, живопис та музику, щоб простежити вплив німця саме на масову культуру і мистецтво. Як з'ясувалося, Фрідріх цілком успішно «живе» у творах інших авторів.

Кіно

Важливо зауважити, що ми не брали до уваги картини, зняті або безпосередньо за романами філософа або за їхніми мотивами. Таких набереться достатня кількість. Утім, є стрічки, де наш сьогоднішній герой фігурує як персонаж, максимально впливає на сюжет або настрій. Тож зупинімося на двох. Щемливий шедевр «Туринський кінь» угорського чарівника від кіно Бели Тарра буквально просякнутий духом великого мислителя. Та це аніскільки не заважає тому, що і сам Фрідріх Ніцше з'являється в пролозі. Будучи 1889 року свідком побиття візником коня, він кинувся на порятунок, затуливши собою від ударів батога, обняв за шию і замовк до самої своєї смерті на 11 років (реальний факт). Ця сцена задає тон усьому фільму, де головним героєм стає ця благородна тварина.

У геть іншому жанрі постає німець в американській трагікомедії «Маленька міс Щастя». Тут теж не обійшлося без мовчання. Брат героїні Олівії на ім’я Двейн – відлюдний підліток, який тільки те й робить, що на самоті займається спортом і читає Фрідріха Ніцше в надії стати надлюдиною. До речі, в картині спливає і постать Марселя Пруста, але радше на протиставлення нашому філософові.

До речі, також охоче використовують образ Ніцше рекламщики. Наприклад, турецьке агентство створило нетипову друковану кампанію для свого клієнта -  бренда молочної продукції... Її слоган говорить сам за себе: "Розбуди генія всередині!"

Література

Чех Мілан Кундера починає свій роман «Нестерпна легкість буття» не з опису романтики, хоча це у нього завжди виходить чудово, а з трактування німецького вислову «Einmal ist Keinmal», що можна перекласти як «те, що сталося одного разу, могло і не статися зовсім, бо один раз – це випадковість». Під цю думку письменник підганяє весь свій твір, де людське життя, з усіма його поворотами, він пропонує сприймати як випадковий набір подій, іноді легкий, іноді важкий. Ніцше ж згадується з його ідеєю вічного повернення – найжахливішого людського тягаря. За Кундерою, щасливчики живуть по-різному і в цьому їхнє щастя, а от постійне повторення є рутиною. Наочний приклад цієї страхітливої вічності запозичено у Ніцше, коли він описує людську долю, як розп'яття Христа, яке повторюється нескінченну кількість разів.

Американський психолог Ірвін Ялом – ще той знавець філософії і теж мислить глобально. Одначе його роман «Коли Ніцше плакав» не такий заплутаний, як проза Мілана Кундери. Будучи не тільки теоретиком, але і практикуючим лікарем, Ялом у своїй книзі пропонує читачам поглянути на філософа не як на величного наставника для мільйонів умів, а як на звичайного, з точки зору медицини, пацієнта з купою не тільки фізіологічних, але і психологічних захворювань. Книга і знята за нею стрічка підійдуть для того, щоб краще зрозуміти час кінця 19-ого століття і перейнятися не тільки ніцшеанством, але і фрейдизмом і психоаналізом, які без мислителя могли б і не з'явитися.

Живопис і музика

Звісно, тексти, котрі зачіпають найглибші струни людської душі, просто не могли не вплинути і на художників. Парадоксально, але картини найчастіше створюються не за мотивами творів Ніцше, творці хочуть відобразити саме його образ. Своєрідні зображення є мало не у всіх жанрах.

Музей Едварда Мунка в Осло

Композитори теж не обходили увагою мислителя. Великі Малер і Штраус не раз зізнавалися, що без Ніцше не було б і більшості їхніх творів. Деякі опери містять і цілі цитати, перероблені на ритмічний мотив. Напевно, всі хоч раз слухали оперу «Так говорив Заратустра», створену Штраусом.

Загалом, «справа Фрідріха» жива і нині. Навіть через 114 років по його смерті вплив, як і раніше, відчувається. Спадщину мислителя читають, розбирають і трактують по-своєму. А один з головних інтелектуалів сучасності француз Гійом Фай узагалі запевняє, що ми досі так і не збагнули ідей уродженця Реккена. Тому вердикт: читати, читати і ще раз читати!

Ілюстрації: Євген Барінов

Вам это будет интересно:
Перфекціонізм – справа ювелірна
Сумні очі старого за вікном уважно стежили за революційною пожежею, яка охопила Петроград. Вогонь поширився на справу всього його життя – гордовита чотириповерхова будівля задихалася від крикливих комісарів і матросів, присутність яких здавалась грубим жартом після попередніх відвідувачів.
Мистецтво Патрика Кабрала: папір як символ крихкості світу
Незалежний художник родом із Філіппін Патрик Кабрал завойовує світ своїми незвичними арт-роботами. Його творіння – це новаторство, що поєднує в собі вікові традиціїкаліграфії й суперсучасні 3D-технології. Його мистецтво - спосіб змінити світ на краще як за допомогою естетики, так і шляхом виконання соціальної місії.
Не вежею єдиною. ТОП кращих творінь Густава Ейфеля
Кажуть, Гі де Мопассан ненавидів Ейфелеву вежу. Знаменитий письменник вважав, що вона спотворює Париж і не приносить місту ніякої користі. Проте його частенько можна було зустріти в затишному кафе на вершині конструкції. У таких випадках автор «Любого друга» говорив, що «тільки тут клята вежа не трапляється йому на очі...»
Історія бренду: Жан Пату
Йому вдалося вловити зухвалий дух початку двадцятого століття і передати ідеали епохи в модних новаціях. Радість, швидкість і легкість – якщо емоції допомагають продавати, то враження, пов'язані з брендом Жана Пату, будуть саме такими.
Прийшов, побачив, збудував. Шедеври Джованні Лоренцо Берніні
Буває, подивишся на листівку із зображенням міста й одразу розумієш, що на ній Київ, Париж, Рим або рідне селище. І це зовсім не заслуга твоєї вчительки географії, а непосильна праця майстрів, руками яких створювалися знайомі всім шедеври архітектури. Сьогодні ми згадуємо італійського підкорювача мармуру Лоренцо Берніні.
Пальчики оближеш: Що на вас чекає за кулісами найкращих кухонь світу
Давайте пригадаємо найбільш незвичну страву, котру вам випало скуштувати? Що це буде за їжа, вам вирішувати. Небагато екзотики; ті самі комахи, котрих ми слабо можемо уявити як інгредієнт; дивний напій із гіркуватим присмаком; несподіване поєднання гіркого і кислого… у кожного є свій незабутній досвід щодо цього.
Пабло Пікассо: Поет для своєї епохи
Про Пікассо як про самобутнього художника, графіка та скульптора нам так чи інакше відомо все або майже все, тоді як інші його іпостасі опинилися на другому плані. Ілля Еренбург одного разу дуже коротко описав відносини Пабло Пікассо зі своєю епохою: «ХХ століття знайшло в ньому власного експерта-динаміта, філософа та поета».
Неіснуючі герої в бронзі
OUTLOOK підготував для вас галерею статуй, створених на честь знаменитих вигаданих героїв книг для малюків, які ніби оживають кожен в своєму місті. Пориньте у світ дитинства, переглядаючи статтю, і, можливо, знайдете своїх улюблених героїв!
25-та сходинка тріумфу чекає переможців!
Організатори програми «Людина року» передають вітання партнерам, лауреатам, поважним гостям, а також режисерсько-постановочній групі, підрядникам, виконавцям та багатьом іншим помічникам. Вони висловлюють щирі сподівання, що скоро матимуть змогу спілкуватись та обмінюватись творчою наснагою та енергетикою...
Великі криві Фріденсрайха Гундертвассера
Він вигадав своє ім’я, щоб не бути схожим ні на кого іншого. Бунт його індивідуальності став основою для величезної творчої спадщини, а архітектура – продемонструвала можливість поєднувати екологічність і сучасні технології.
Точка на карті: музей Ілани Гур
Складання маршрутів для сучасних туристів вже давно виходять за межі класичного розуміння поїздок за кордон. Мандрівники сьогодні є настільки вибагливими, що стандартний набір — історичні місця та крамниці з сувенірами скоро турагенціям пропонувати буде нікому, адже попит зростає не на традиційні екскурсії, а на отримання емоцій.
Знай наших: Анатолій Кокуш
Кіно – либонь, найбільш «технічний» вид мистецтва, котрий придумало людство. Скільки б таланту, фантазії і енергії не було у творців будь-якого фільму, практично всі стадії виробництва так чи інакше спираються на техніку, без якої ідеї так і залишаться всього лиш ідеями.
Знай наших: Серж Лифар
Знаменитий француз українського походження в дитинстві був блакитнооким мрійником. Згодом усі його жадання стали реальністю. Хай би чого він прагнув, усе давалося легко, немов удача назавше зробила його своїм улюбленцем. Спів у хорі, артистичний талант і, нарешті, балет. Серж Лифар не тільки підкорив світові сцени та здобув заслужену славу. Він відродив французький балет як такий і ввів поняття, котрі стали основою неокласицизму.
На валізах: Олег Борщевський
Олег Борщевський – відомий режисер, сценарист і кліпмейкер. З-поміж його робіт – кліпи для «Потапа і Насті», гурту «НеАнгели». «Бумбокс», NIKITA, Тоні Матвієнко і багатьох інших. У милій бесіді він згадав найбільш цікаві місця на карті світу, в котрих побував, поміркував про таїнства подорожей і розповів про особисті розчарування.
ЕКСКЛЮЗИВНЕ ІНТЕРВ'Ю: Пітер Хьоґ: «Немає ніякого дна, є тільки вічне падіння»
Пітер Хьоґ – данський письменник, філософ-лірик. Його називають відлюдником, адже на світських заходах він з'являється вкрай рідко, щоб представити нову книгу. Через усамітнений спосіб життя образ Пітера Хьоґа оповитий легендами. В інтерв'ю OUTLOOK Пітер Хьоґ розповів про те, як пише нові твори, що ховається за його аскетизмом, і поділився уявленнями про світ і людину.
Таємниці Пабло Пікассо будуть розкриті
Почавши цю весну з низки гучних прем'єр, ВОЛЯ продовжує дивувати своїх абонентів. Цього разу компанія-провайдер представила своїм абонентам прем’єру другого сезону серіалу «Геній» від каналу National Geographic.
ЕКСКЛЮЗИВНЕ ІНТЕРВ’Ю з режисером Дороном Пазом
OUTLOOK вдалося поспілкуватися з ізраїльським режисером Дороном Пазом, котрий представив у Києві свою нову роботу «Єрусалим». Про спосіб пошуку натхнення через заголовки в журнальних статтях, перспективу кінематографу загалом і про причини вельми стриманого ставлення до критиків читайте далі у матеріалі!
Знай наших: Сергій Полунін
26 жовтня відбудеться довгоочікувана прем`єра документально-біографічної картини «Танцюрист» про ціну успіху, яку заплатив артист балету Сергій Полунін. Херсонець за походженням, волею випадку потрапляє до Королівського театру в Лондоні, де здобуває неймовірний успіх, а потім зникає з поля зору, щоб згодом завоювати ще більше любові глядачів. Сьогодні OUTLOOK продовжує серію матеріалів про успішних українців.
Керований хаос: архітектор Заха Хадід
В англійській мові є чудовий неологізм, синонім успішності – «селфмейдмен», котрий можна перекласти як «людина, що зробила себе». Саме такою людиною, безумовно, є знаменитий архітектор Заха Хадід. Ми розкажемо про її непростий життєвий і творчий шлях її ж словами.
Шведський відлюдник Інгмар Бергман
14 липня 1918 року у шведському місті Упсала народився чоловік, який зняв понад 50 картин і поставив кількадесят вистав, що підняли планку у мистецтві на недосяжний рівень. Навіть сьогодні, переглядаючи шедеври Бергмана, створені ще півстоліття тому, розумієш, що вони нічого не втратили з часом – скоріше навпаки.
Закрыть
Outlook facebook page