RU  UK  EN
Статьи  >  Насолодись  >  regia di Federico Fellini

regia di Federico Fellini

В генії те прекрасно, що він схожий на всіх, а на нього - ніхто... Сьогодні виповнюється рівно 95 років від дня народження Федеріко Фелліні. І, спеціально до цієї дати, OUTLOOK підготував добірку відгуків інших, не менш відомих кінематографістів, про роботи цього видатного режисера!

Наприкінці 80-х років ХХ століття знаменитий італійський режисер Федеріко Фелліні катав по Риму свого друга і колегу Сергія Бондарчука. Їм обом було вже під 70, і кращі роботи залишилися в минулому. Зупинившись біля одного з кінотеатрів, італієць побачив величезний натовп, який чекав на черговий голлівудський блокбастер. У той момент він прошепотів, що його глядач помер...

Зараз важко сказати, чи вважався б Фелліні генієм за життя, якби він працював у наш час. Все-таки світ змінюється, а разом з ним і глядач. Якщо ще 20-30 років тому в кіно ходили здебільшого освічені люди, які шукали там духовної цінності, то зараз (і це доведено статистикою) «бокс-офіси» фільмам роблять підлітки, а їм цікавіше цілувати однокласниць під хрускіт попкорну і спалахи спецефектів.

Проте справжнє мистецтво якраз і цінне тим, що своїх шанувальників воно знайде в будь-яку епоху. І нехай сьогодні Федеріко Фелліні не такий популярний, як Квентін Тарантіно чи Крістофер Нолан, а його роботи можна подивитися або в інтернеті в розділі зі страшною назвою «Арт-хаус», або на рідкісній ретроспективі, багато режисерів говорили і продовжують говорити, що без впливу Маестро не було б і їхніх робіт.

эмир кустурица ДОП 3 copy.pngЕміра Кустуріцу кінознавці і глядачі навіть нарекли «балканським Фелліні». У його фільмах можна помітити не стільки наслідування, скільки схожість режисури двох майстрів. Югослав теж любить масштабні сцени – хороводи із внутрішньокадровим монтажем. Смерть, похорони, війна – усі ці теми Кустуріца трагікомічно обігрує із середземноморською неквапливістю, властивою й картинам італійця. До речі, сам Емір не приховує свого захвату від робіт Фелліні. Його улюблений фільм – «Амаркорд» 1973 року.

дэвид линч ДОП 1 copy.pngЩе один самородок, тільки з США, Девід Лінч називає колегу із сонячної Італії своїм учителем. Мабуть, невипадково вони навіть народилися в один день – 20 січня. На перший погляд може здатися, ніби у автора «Твін Пікса» і «Дюни» немає нічого спільного з Фелліні, та це не так. Гротеск, з яким американець впивається в будь-яку тему, хай то містика чи детектив, явно звідти, з італійського неореалізму 60-х. А один з улюблених прийомів Лінча – додавання снів і сюрреалістичних елементів – чим не «уроки режисури від Федеріко»? За словами Девіда, він буквально «задивився до дірок» «Дорогу» Фелліні 1954 року.

мартин скорсезе ДОП 2 copy.pngНе можна обійти стороною і автора гангстерських стрічок Мартіна Скорсезе, який також черпав натхнення в роботах свого співвітчизника. Перший серйозний успіх режисера – фільм «Злі вулиці» – мало не вільне трактування його улюблених «Матусиних синків» 1953 року. І нехай Федеріко не так часто звертався до кримінальної тематики, майже у всіх бандитів і поліцейських з картин Скорсезе є феллінівські емоційність, незграбні рефлексії і повага до сім’ї, незважаючи ні на що.

Однак не тільки західні кінематографісти цінують творчість італійця. Тарковський, Параджанов, Данелія також захоплювалися роботами Фелліні і навіть дружили з ним. А Микита Міхалков вважає фільм «Вісім з половиною» геніально втіленим образом Художника під час кризи. «Цар всія російської кінематографії» радить дивитися цю картину всім молодим кіношникам.

шапиро ТЕКСТ 3 copy.pngУкраїнських авторів Маестро теж зачепив. За словами головного контркультурного режисера Олександра Шапіро, Фелліні – це людина-лабораторія, усе життя якої було підпорядковане тільки кіно, і він ним не просто жив, а й намагався вирішити будь-які проблеми. У цьому італійця можна порівняти з Набоковим. Найбільше Шапіро подобається «Місто жінок» 1980 року. Інший наш кінематографіст, творець «міцних» бойовиків Богдан Дроб’язко, дуже любить «Казанову Федеріко Фелліні» 1976 року.

Напевно, Фелліні як автор не може подобатися всім. Але й заперечувати його вплив на розвиток кіно – безглуздо, адже практично в будь-якій версії 10 або навіть 5 «най-най» фільмів усіх часів і народів обов’язково буде хоча б одна його робота. І якщо сьогодні, дивлячись на сцену з Фелліні, хтось скаже: «Я це вже бачив в іншому фільмі», – швидше за все, режисер того ж таки «іншого фільму» теж це бачив – у Федеріко Фелліні.

Фото з відкритих джерел

Вам это будет интересно:
Перфекціонізм – справа ювелірна
Сумні очі старого за вікном уважно стежили за революційною пожежею, яка охопила Петроград. Вогонь поширився на справу всього його життя – гордовита чотириповерхова будівля задихалася від крикливих комісарів і матросів, присутність яких здавалась грубим жартом після попередніх відвідувачів.
Мистецтво Патрика Кабрала: папір як символ крихкості світу
Незалежний художник родом із Філіппін Патрик Кабрал завойовує світ своїми незвичними арт-роботами. Його творіння – це новаторство, що поєднує в собі вікові традиціїкаліграфії й суперсучасні 3D-технології. Його мистецтво - спосіб змінити світ на краще як за допомогою естетики, так і шляхом виконання соціальної місії.
Не вежею єдиною. ТОП кращих творінь Густава Ейфеля
Кажуть, Гі де Мопассан ненавидів Ейфелеву вежу. Знаменитий письменник вважав, що вона спотворює Париж і не приносить місту ніякої користі. Проте його частенько можна було зустріти в затишному кафе на вершині конструкції. У таких випадках автор «Любого друга» говорив, що «тільки тут клята вежа не трапляється йому на очі...»
Історія бренду: Жан Пату
Йому вдалося вловити зухвалий дух початку двадцятого століття і передати ідеали епохи в модних новаціях. Радість, швидкість і легкість – якщо емоції допомагають продавати, то враження, пов'язані з брендом Жана Пату, будуть саме такими.
Прийшов, побачив, збудував. Шедеври Джованні Лоренцо Берніні
Буває, подивишся на листівку із зображенням міста й одразу розумієш, що на ній Київ, Париж, Рим або рідне селище. І це зовсім не заслуга твоєї вчительки географії, а непосильна праця майстрів, руками яких створювалися знайомі всім шедеври архітектури. Сьогодні ми згадуємо італійського підкорювача мармуру Лоренцо Берніні.
Спрингфілдська родина
«Чотири пальці – це круто, адже п'ять – лише у Бога!» Якщо ви одразу зрозуміли, про що мова, то у нас спільне свято – найзнаменитіша телевізійна сімейка, легендарні Сімпсони в грудні відзначають річницю в ефірі. 31 рік тому на американському каналі FOX з’явився перший епізод культового серіалу.
Пальчики оближеш: Що на вас чекає за кулісами найкращих кухонь світу
Давайте пригадаємо найбільш незвичну страву, котру вам випало скуштувати? Що це буде за їжа, вам вирішувати. Небагато екзотики; ті самі комахи, котрих ми слабо можемо уявити як інгредієнт; дивний напій із гіркуватим присмаком; несподіване поєднання гіркого і кислого… у кожного є свій незабутній досвід щодо цього.
Кіно по-нігерійськи
Більшості людей Нігерія відома як країна з величезними запасами нафти і перманентними економічними і політичними проблемами. При цьому мало хто за межами Африки знає про потужну кіноіндустрію в цій державі, розмах і оборот якої вражають. Ми з головою пішли в цю тему і спробували зрозуміти, що таке «Ноллівуд»?
Пабло Пікассо: Поет для своєї епохи
Про Пікассо як про самобутнього художника, графіка та скульптора нам так чи інакше відомо все або майже все, тоді як інші його іпостасі опинилися на другому плані. Ілля Еренбург одного разу дуже коротко описав відносини Пабло Пікассо зі своєю епохою: «ХХ століття знайшло в ньому власного експерта-динаміта, філософа та поета».
На екскурсію – до кінотеатру!
Подорожі світом дедалі більше манять нас, і як прикро буває, коли на шляху до їхньої реалізації виникають всілякі перешкоди. OUTLOOK пропонує вам не зневірюватись, якщо вирушити у мандри не випадає. Краще надихніться фільмами, де самі міста грають не менше, ніж актори. Ми розповімо про п'ять кінокартин, які, маючи беззаперечну художню вартість, ще й слугують непоганими гідами.
25-та сходинка тріумфу чекає переможців!
Організатори програми «Людина року» передають вітання партнерам, лауреатам, поважним гостям, а також режисерсько-постановочній групі, підрядникам, виконавцям та багатьом іншим помічникам. Вони висловлюють щирі сподівання, що скоро матимуть змогу спілкуватись та обмінюватись творчою наснагою та енергетикою...
Великі криві Фріденсрайха Гундертвассера
Він вигадав своє ім’я, щоб не бути схожим ні на кого іншого. Бунт його індивідуальності став основою для величезної творчої спадщини, а архітектура – продемонструвала можливість поєднувати екологічність і сучасні технології.
Точка на карті: музей Ілани Гур
Складання маршрутів для сучасних туристів вже давно виходять за межі класичного розуміння поїздок за кордон. Мандрівники сьогодні є настільки вибагливими, що стандартний набір — історичні місця та крамниці з сувенірами скоро турагенціям пропонувати буде нікому, адже попит зростає не на традиційні екскурсії, а на отримання емоцій.
Знай наших: Анатолій Кокуш
Кіно – либонь, найбільш «технічний» вид мистецтва, котрий придумало людство. Скільки б таланту, фантазії і енергії не було у творців будь-якого фільму, практично всі стадії виробництва так чи інакше спираються на техніку, без якої ідеї так і залишаться всього лиш ідеями.
Знай наших: Серж Лифар
Знаменитий француз українського походження в дитинстві був блакитнооким мрійником. Згодом усі його жадання стали реальністю. Хай би чого він прагнув, усе давалося легко, немов удача назавше зробила його своїм улюбленцем. Спів у хорі, артистичний талант і, нарешті, балет. Серж Лифар не тільки підкорив світові сцени та здобув заслужену славу. Він відродив французький балет як такий і ввів поняття, котрі стали основою неокласицизму.
На валізах: Олег Борщевський
Олег Борщевський – відомий режисер, сценарист і кліпмейкер. З-поміж його робіт – кліпи для «Потапа і Насті», гурту «НеАнгели». «Бумбокс», NIKITA, Тоні Матвієнко і багатьох інших. У милій бесіді він згадав найбільш цікаві місця на карті світу, в котрих побував, поміркував про таїнства подорожей і розповів про особисті розчарування.
ЕКСКЛЮЗИВНЕ ІНТЕРВ'Ю: Пітер Хьоґ: «Немає ніякого дна, є тільки вічне падіння»
Пітер Хьоґ – данський письменник, філософ-лірик. Його називають відлюдником, адже на світських заходах він з'являється вкрай рідко, щоб представити нову книгу. Через усамітнений спосіб життя образ Пітера Хьоґа оповитий легендами. В інтерв'ю OUTLOOK Пітер Хьоґ розповів про те, як пише нові твори, що ховається за його аскетизмом, і поділився уявленнями про світ і людину.
Таємниці Пабло Пікассо будуть розкриті
Почавши цю весну з низки гучних прем'єр, ВОЛЯ продовжує дивувати своїх абонентів. Цього разу компанія-провайдер представила своїм абонентам прем’єру другого сезону серіалу «Геній» від каналу National Geographic.
ЕКСКЛЮЗИВНЕ ІНТЕРВ’Ю з режисером Дороном Пазом
OUTLOOK вдалося поспілкуватися з ізраїльським режисером Дороном Пазом, котрий представив у Києві свою нову роботу «Єрусалим». Про спосіб пошуку натхнення через заголовки в журнальних статтях, перспективу кінематографу загалом і про причини вельми стриманого ставлення до критиків читайте далі у матеріалі!
Знай наших: Сергій Полунін
26 жовтня відбудеться довгоочікувана прем`єра документально-біографічної картини «Танцюрист» про ціну успіху, яку заплатив артист балету Сергій Полунін. Херсонець за походженням, волею випадку потрапляє до Королівського театру в Лондоні, де здобуває неймовірний успіх, а потім зникає з поля зору, щоб згодом завоювати ще більше любові глядачів. Сьогодні OUTLOOK продовжує серію матеріалів про успішних українців.
Закрыть
Outlook facebook page