Аромати та смаки: від сучасного Сарона-маркет в Тель-Авіві, до старого ринку Шука в Єрусалимі
Хто володіє запахом, той володіє серцями людей.
Ви можете побувати в усіх музеях, побачити кожен пам'ятник і будинок, але для мене це теж саме, що просто замовити страву в ресторані, подивитися на неї, сфотографувати, але так і не спробувати.
Ізраїль - це змішання культур, палітр і традицій. Розпізнати його по-справжньому допоможуть місця їх концентрації - ринки. Аромати там на кожному кроці. Вони перебивають один одного. «Грають». Проникають в саме серце. І після того у вас вже немає шансу - трапляється любов. А звичайно продавці в свою чергу надзвичайно легко заволодівають вашим серцем раз і назавжди. Вони провідники до гастрономічних відкриттів і створення колективного портрету народу.
Сучасний і стильний Сарона-маркет
Сарона-маркет розташований в комплексі висотних будівель, що прилягають впритул до однойменного історичного кварталу, заснованого німецькими темплерами 140 років тому, а сьогодні перетвореному в унікальний музей під відкритим небом.
Це великий, критий ринок площею 8700кв м. З великою кількістю фуд кортів, і магазинчиків спецій і в'ялених овочів, лавок з hand-made виробами, сувенірами. Величезною перевагою є те, що це не штучно створене місце для туристів і просто ще один знаменитий must-see place Тель-Авіва, а простір, де все ж більшість жителів міста здійснювати покупки. Такий собі живий будинок ароматів, смаків і характерів Сходу.
Сарона-маркет якнайкраще демонструє риси народу: національні страви, які можна спробувати перед тим як замовити, гори спецій і горіхів в мішках, але при цьому все розташовано по-європейському - у вигляді довгого пасажу з магазинчиками-нішами.
Існування східного і європейського: гармонія двох традицій не тільки на кухні, але в культурі і поведінці людей - це і є Ізраїль.
Неспішний ринок Левінські
Справжній рай для гурманів, рідкісний скарб для фудді, храм для шеф-кухарів і любов з першого погляду будь-якого туриста - ринок Левінські.
Цей ароматний базарчик є міні-квартал з коморами і магазинами. Розташований на вулиці Левінські в Південному Тель-Авіві, створений в кінці 1920-х років єврейськими іммігрантами з Салонік. Незабаром до них приєдналися євреї з Персії, Туреччини та балканських регіонів.
Читайте також: Ейлат: Оаза задоволень
Раніше Левінські був місцем виняткових спецій, міксом середземноморських ароматів, східних прянощів і запаху нуту. На даний момент Левінські став «міжнародний» ринком. Сьогодні тут можна знайти делікатеси будь-якого сорту і типу, фірмові продукти харчування майже кожної національності: турецькі сири, грецькі оливки, норвезьку рибу, місцеві сухофрукти, а також різні суміші трав.
Його відвідування це не просто похід за продуктами або приємними їстівними сувенірами для близьких. Це ціла східна традиція неспішного переходу від одного магазину до іншого, розмов з місцевими власниками, торгівлі і дегустацій.
Ринок Левінські - такий собі прототип способу життя ізраїльтян і їх вміння отримувати задоволення від повсякденних справ.
Товариський і галасливий базар Кармель
Найбільший базар під відкритим небом в Тель-Авіві - Кармель. Розташовується відразу на кількох вулицях, багатий на історію та події, і вже став не просто ринком, а давньою пам'яткою. Землю для ринку викупив Артур Руппі, громадський діяч і один із засновників Тель-Авіва, в 1913році.
Купити тут можна все: свіжі овочі і фрукти, м'ясні та рибні продукти і іншу їжу, одяг, домашнє начиння, книги. Ціни набагато нижчі, ніж в супермаркетах. У вівторок або в п'ятницю з 10 ранку до 5 вечора працює ринок, який торгує предметами мистецтва, подарунками та сувенірами. Але серце ринку - його кафе, з автентичною атмосферою і чудовою кухнею за помірну ціну.
Кармель - місце для спілкування. Спілкуйтеся з Ізраїлем на багатолюдних і галасливих вулицях і провулках цього ринку насолоджуйтеся бесідами про життя з продавцями кіосків, шумом і вібраціями натовпу, запахами їжі.
Читайте також: Історія однієї вулиці: Дизенгоф
Тут ви легко знайдете не тільки свіжу екзотичну їжу, але і нових доброзичливих знайомих. І можливо, ви не говорите однією мовою, але ви точно будете однаково з апетитом наминати свою піту.
Багатий шук Махане-Єгуда
Махане-Єгуда більш відомий як "Шук", що в перекладі означає просто ринок - величезна торгова територія в Єрусалимі. Ще в кінці XIX століття на порожній ділянці між двома кварталами, яка належала родині Валеро, був заснований ринок. У 1931 році двадцять торговців, які володіли лише тимчасовими дерев'яними прилавками на цій території, на захід від ринку побудували нову секцію. Пізніше вона отримала назву «Іракський ринок», в честь іракських євреїв, зараз він і розташований в стороні від вулиці Махане-Єгуда.
Торговці продають свіжі фрукти і овочі; печені продукти; рибу, м'ясо і сири; горіхи, насіння і приправи; вина і напої; одяг і взуття і текстиль. Крім цього, у вас буде можливість подивитися невеликі майстеркласи з приготування місцевих страв, "помазати" хумус, спробувати ньйoкі, бабагануш або шакшуку з гарячою пітою за старовинними рецептами і традиціями. Все на світі з роками приїдається, крім їжі.
Пронести через десятиліття, а іноді й цілі епохи початкові рецепти - унікальна здатність. Це означає пропустити через себе національну традицію, зрозуміти її серцем, побачити як сплітаються аромати і смаки - і відчути те, що і люди, які колись її створювали.
І це безперечно - машу-машу!
Фото спеціально для OUTLOOK - Аріна Сіра.
Проєкт OUTLOOK дякує за сприяння в створенні матеріалу Представництву Міністерства туризму Ізраїлю і особисто Анні Романенко.