Кагосіма: Місто з репутацією камікадзе
І справді, що тут такого – жити всередині активного стратовулкана?
Стародавнє портове місто Кагосіма вітає гостей густими хмарами кіптяви. Курний конус вулканічного острова Сакурадзіма біля південного узбережжя Кюсю час від часу стріляє в лазурове небо струменями сажі й попелу. Щодня пором доправляє сюди галасливі юрби курортників, котрі поспішають до гарячих джерел на пагорбах вогнедишної гори. З оглядового майданчика Юнохіра відкривається чудовий краєвид південного піка Мінамідаке і розкішний океанаріум із зоною для дайвінгу, а улюбленим місцем для медитацій слугує лавова обсерваторія Арімура. Внизу простирається нерівне поле застиглої магми, по якому розкидані вигадливо вигнуті чорні сосни, схожі на ієрогліфи, начертані пензлем каліграфа.Фото pexels.com
Завдяки поверхневому заляганню термальних вод в околицях Кагосіми розвинене землеробство і садівництво. Про видатні успіхи остров’ян у вирощуванні фруктів свідчить застаріла назва південної частини Кюсю – Сацума, що у перекладі означає «Цитрус». У наш час урожай знімають двічі-тричі на рік. Чарівні аромати сливової наливки «Хонбо Сюдзо» і солодкої бататової горілки сьотю заманюють гурманів у бари і винні крамниці. Найдорожчі напої розливають у винокурні «Галлерія Хонбо», власник якої дотримується старовинних рецептів.
У періоди Хейян й Едо землі нинішньої префектури Кагосіми належали могутньому кланові Сімадзу, чий статок багатократно перевищував скромні запаси імперської казни. До честі самураїв, дбали вони не тільки про набивання власних кишень. Чудовий пейзажний сад Сенганен, закладений даймо Міцухіса 1658 року, відображає духовні пошуки кількох поколінь правлячої династії. На підтвердження відомої буддійської тези про приховану сутність речей садові ландшафти створюють оптичну ілюзію неймовірного масштабу: Сакурадзіма здається крихітним пагорбом, а затока Кінко має вигляд декоративного ставу.Фото wowu.jp
Композиції підсвічуються кам’яними ліхтарями, а вздовж стежок чинно розсаджуються продавці сувенірів, навіюючи перехожим неправедну думку негайно розтратити всю готівку на цасумський кольоровий кришталь та ексклюзивну кераміку. До речі, до історичної гончарної фабрики Ісо Оніваяке звідси рукою подати. За бажання можна поспостерігати за роботою майстрів й увічнити на плівці народження чергового шедевра.
Багата експозиція краєзнавчого музею Сьоко Сюсейкан відслідковує розвиток промисловості і ремесел в Кагосімі. В окремому залі розміщено колекцію машин, з котрих починалася індустріалізація країни, зокрема, реконструйовану відображальну піч для виплавки артилерійських гармат, що прикрашають садові алеї. Запізніла технічна революція виправдала сподівання: 1970 року Японія стала четвертою країною світу, що запустила на орбіту штучний супутник Землі. Чотирьохступінчаста ракета-носій стартувала з космодрому «Утіноура», розташованого у півгодини їзди від міста.
Читайте також: Departure: Сатояма
Технологічна перевага Кагосіми, обумовлена тісним контактом з європейською культурою, обумовила результат кампанії проти сьогуната, до якої вдався Сімадзу ХІсаміцу за підтримки кланів Морі і Ямауті. Жвава гавань з виходом до Східно-Китайського моря від початку не вписувалася в ізоляційну стратегію роду Токугава. 1549 року князь Такахіса вперше впустив у порт кораблі португальських місіонерів на чолі з єзуїтом Франциском Ксав’є. Селяни неохоче вслухалися у благу звістку, і розчаровані проповідники незабаром перебралися на Хірадо, зате в розпорядженні правителів Сацума опинилися аркебузи «рудих варварів», доведені до ладу тутешніми умільцями. Наглухо забите вікно у Європу злегка відкрилося, а через три сотні років з гуркотом розчахнулося навстіж, відкривши дорогу до Реставрації Мейдзі – доби японського модерну.Фото allabout-japan.com
У затяжному конфлікті між реформаторськими прибічниками феодальних порядків Кагосіма відіграла неоднозначну роль, пройшовши звивистий шлях від локомотива революції до форпосту реакції. Що характерно, у фокусі подій перебувала одна й та сама постать. Блискучий воєначальник Сайго Такаморі розбив армію сьогуна лиш для того, щоб через десять років очолити заздалегідь приречене Сацумське повстання і скласти голову на мальовничій горі Сіраяма. Фортечні стіни зруйнованого замку Цурумару досі зберігають сліди від куль, випущених у дні заколоту.
Біографія Такаморі лягла в основу голосної голлівудської стрічки «Останній самурай». Заради зовнішнього ефекту сценаристи навіть не спробували розібратися у політичному підґрунті і реальних мотивах полководця, сходу підмінивши яскраву самобутню особистість зручним міфом. Хочете дізнатися правду про життя і смерть героя? До ваших послуг меморіальний комплекс «Сайго Нансю» у парку Нансю Камітацуо.Фото eustaciatan.com
Сьогоднішня Кагосіма не пам’ятає старих образ і живих в ритмі вічного свята. Місцеві жителі люблять забавляти туристів і охоче веселяться самі, змагаючись у мистецтві піщаної скульптури, влаштовуючи бої павуків й урочисто спалюючи старі пляжні парасольки з нагоди початку нового купального сезону.
У листопаді танцюристи Країни вранішнього сонця з’їжджаються на конкурс традиційного танцю «Охара Мацурі». Барвиста карнавальна хода в день відкриття фестивалю має великий успіх в іноземців. Напевно, Ніцше мав рацію: жити біля підніжжя вулкана, можливо, й страшнувато, але не нудно і дуже по-самурайськи.
Головне фото silversea.com