До Перу із комфортом. Практичні поради
Про автора
Ія Зайцева – філолог-романіст, російськомовний тренер і консультант школи особистісного зростання Ліз Бурбо «Слухай своє тіло», організатор турів по святих місцях.
Свій рай
Маючи зв'язок з темою гармонійного розвитку особистості та емоційного здоров’я, я часто думаю про те, що за наших умов прискореного ритму життя у пересічної людини лишається дуже мало часу і можливостей для того, щоб просто зупинитися й усвідомити, хто вона насправді, куди і навіщо рухається, які її справжні бажання, що робить її щасливою. Як показує практика, найкраще про такі питання думати не вдома, коли довкола відволікають справи, а у поїздках, тому я дуже люблю подорожувати.
Якось мій учитель Ліз Бурбо запропонувала вирушити разом з нею у Перу у супроводі духовного провідника. У той час я навіть не дуже й знала, де ця країна розташована, нічого не чула про загадкові пам’ятки минулих цивілізацій, про її традиції, жителів. Однак пропозиція Ліз мене заінтригувала, і я без роздумів прийняла рішення: я їду. Відтоді я побувала в країні тричі і знайшла свій земний рай – мені подобається все: погода, люди, природа, їжа, повітря і глибоке небо.
Надбавши певного досвіду і вивчивши Перу, я хочу поділитися своїми практичними порадами, які зроблять вашу подорож ще кращою і комфортнішою, адже сам напрямок на надто популярний, як ті ж Бразилія чи Аргентина. А якщо мова йде про інший континент, де взагалі все, навіть пора року – інше: у нас зима, там літо, інформація не буде зайвою.
Пам’ятка туристу
- У Перу кожен знайде собі щось до смаку: пляжний відпочинок на березі океану із серфінгом, що запам’ятовується на все життя, екстремальні каньйони і вулкани, гігантські природні парки і заповідники, джунглі, розкопки стародавніх цивілізацій, величні Анди і, звичайно, божественна кухня.
- Уявлення про сервіс у Перу своє, досить специфічне. Звичні для нас 3* можуть виявитися не тим, що ми собі уявили. Або ж, наприклад, такий важливий чинник, як дорога електроенергія. У готелях найчастіше обігрівачі будуть, але будьте готові спати під великою кількістю теплих і важких ковдр. У той же час у місцевих жителів велике й відкрите серце, і всі послуги вони пропонують, демонструючи своє палке бажання допомогти максимально, наскільки це можливо в їхніх умовах.
- У Перу просто не можна проігнорувати відвідини високогірних районів з їхніми дивовижними містами і поселеннями. Однак не можна забувати й той факт, що для організму це серйозний стрес, оскільки середня висота там – 3000 метрів над рівнем моря. Подорож пройде значно легше, якщо за 3-5 місяців до запланованої поїздки почати пити капсули Омега3 й екстракт Гінкго Білоба, котрі регулюють тонус судин. Гірська хвороба відчуватиметься тільки в легшій формі (або взагалі не турбуватиме), а враження від поїздки не будуть зіпсовані. Якщо все ж на високогір’ї вас підкосила недуга, попросіть у вашого провідника краплі дикої м’яти, котру місцеві жителі знають під назвою «muña», вони творять чудеса і повертають до життя навіть у найбільш критичних випадках.
- Незважаючи на сильний іспанський вплив, місцеві звичаї і традиції для європейців дуже незвичні. Навіть така проста річ, як жестикуляція, може ввести необізнаного туриста у ступор. Приклад із життя: перуанці часто крутять біля скроні, але на мові місцевих жестів це зовсім не образа, а зовсім навпаки – означає, що людина інтенсивно думає.
- У цій країні дуже шанують своїх священних тварин – пуму, змію і кондора. Вони зустрічаються на багатьох гербах, емблемах і сакральних зображеннях. Пуму і змію вам навряд чи поталанить побачити у місцях, які відвідують туристи, а от польотом кондора можна помилуватися в каньйоні річки Колка. Це справді неймовірне видовище.
- У Перу дуже розвинене шаманство і знахарство з різними традиціями. До них звертаються з будь-якого приводу: хвороби, народження, смерті, для благословення і для того, щоб випити цілющого напою аяуаска на основі трав. Часто для діагностики хвороб курандеро використовують морських свинок. Тварину прив’язують до хворого, лишаючи так на деякий час, а після її смерті розрізають, щоб визначити, який орган у свинки виявився хворим. Такий самий орган лікують і людині. До шаманів ставляться серйозно і з повагою, тому якщо мандрівникові якісь обряди видаватимуться смішними, краще про це не висловлюватися вголос, щоб не образити місцевих.
- Новий рік у деяких районах святкують двічі на рік. Перший – календарний, за європейською традицією, другий, за традицією жителів Анд – у двадцятих числах червня, влаштовуючи барвисті гуляння і карнавал, перекриваючи центр міста на кілька днів, даючи можливість кожній компанії, навчальному закладу і взагалі кожному пройтися центральною площею в національних костюмах. Апогей гулянь – свято Інті Раймі, про яке ми ще розкажемо окремо. До речі, не дивуйтеся незвичному подарунку в цій країні – жовтим трусам, їх всі дарують одне одному. Прийнято вважати, що саме цей елемент одягу цього кольору неодмінно принесе людині удачу.
У державі 3 офіційні мови: іспанська, кечуа й аймара, але на схід від Анд у джунглях Амазонки аборигени говорять ще на 13 різних діалектах.
- Участь у виборах обов’язкова. Якщо по досягненню 18-ти років людина не проголосувала, їй не видають паспорт.
- Із Перу замість магнітиків і статуеток обов’язково треба привозити одяг і пледи з шерсті лами чи альпаки, вироби із срібла, чай із коки, каву і місцеву виноградну горілку піско (pisco), котра дуже гарна у складі коктейлів. Що стосується подарунків місцевим жителям, то з собою найкраще брати шоколад і міцний алкоголь. Хоча какао тут дуже багато, перуанці люблять куштувати європейський шоколад, і він їм подобається найбільше. Та й іноземний алкоголь завжди цікаво дегустувати.
- У наступному матеріалі Ія Зайцева поділиться з читачами OUTLOOK ще більшою кількістю цікавої інформації про країну! Хочете дізнатися про перуанські місця сили, священних тварин інків чи гастрономічні особливості цієї екзотичної території? Стежте за нашими оновленнями!
.