Істина в зерні, або Кава по-польському
На початку XVIII століття Антоній Момбер відкрив у Гданську перший kafehauz – місце для зустрічей і спілкування заможних чоловіків. Філіжанка з ароматною кавою опинилася в ролі незмінної «учасниці» всіх бесід. Роблячи відвідувачам унікальну пропозицію, власники гастрономічних закладів обов'язково додавали до опису напою епітет «дивовижний». І вже за кілька десятиліть про «предмет пристрасті», яким так захоплювалися, було опубліковано цілу монографію.
Коло шанувальників кави розширилося: тепер насолоджуватися його смаком могли всі. Напій, раніше призначений тільки для еліти, медики у своїх настановах наказували вживати навіть при проблемах зі здоров'ям. Не минуло й століття, як, підтверджуючи «серйозність відносин», польські видавці уклали підручник з правилами приготування ароматної окраси сніданку. При цьому спочатку не використовували жодних добавок. Але щойно з'явилася відповідна мода, молоко, вершки, цукор і навіть сіль стали приємним доповненням до кави.Фото verywellhealth.com
Кавові плоди продавали сирими, тому, перш ніж варити, їх потрібно було обсмажити. Якщо сім'я була заможна, то за допомогою спеціальної машинки цю функцію виконувала kawiarka – прислуга особливого призначення. При цьому кожна зберігала у себе і «зерен надлишок» і секрети їхньої обробки, – розповідає в поемі "Пан Тадеуш" Адам Міцкевич.
До кінця ХIХ століття в крамницях поступово стала з'являтися смажена кава. Експерименти тривали: за прусським рецептом її змішували з цукром, намагалися замінити бобами, жолудями і... смаженим горохом. Напій, який поступається оригіналу в концентрації, називали німецьким, або сілезьким.
Фото thespruceeats.com
Згодом міцний напій з вершками перетворився на справжній гастрономічний бренд – каву по-польському. Сьогодні kawa sypana заварюють... в горнятку і п'ють, при бажанні, з осадом. Є й інші способи приготування. Наприклад, kawa parzona: мелені зерна заливають окропом і накривають блюдцем для настоювання. Для тих, хто не планує надовго затримуватися в kawiarnie, є розчинна kawa rozpuszczalna і вже звичні kawa z ekspresu і kapuczyno.
Читайте також: Кава - напій з гірських вершин
Польська столиця має свої вподобання. Каву по-варшавському готують за особливою рецептурою: її двічі доводять до кипіння, після чого проціджують і тонкою цівкою додають молоко. Велика чашка, в якій подають напій, обов'язково має бути накрита шапкою з пінки. Польські бариста, дотримуючись існуючих традицій, відкривають для гурманів ще й екзотичні обрії. Приміром, бразильський варіант, де міцну каву доповнює аромат гіркого шоколаду з відтінком смажених горіхів; кенійський, де легкість поєднується з нотками цедри, або індійський – з прянощами і какао.
У деяких містах Польщі збереглися і продовжують працювати кав'ярні «з історією». Найстаріший заклад Варшави, відкритий ще три століття тому, зберігає спогади про один з концертів молодого Фредеріка Шопена. Після закінчення Другої світової війни улюблену кав’ярню городяни відновлювали власноруч по цеглинці, тож вона й донині вабить своїми ароматами відвідувачів.
Рецептурні секрети кави по-польському:
1. Перед приготуванням чашку ошпарити окропом.
2. Взяти мінімум інгредієнтів: 1-2 чайних ложки дрібно змеленої кави на одну порцію.
3. Нічого не потрібно варити: досить розмішати майбутній напій ложечкою.
4. Набратися терпіння і зачекати 7-8 хвилин, доки кава завариться сама.
5. Якщо є бажання порушити класичний рецепт, додати цукру.Фото bigseventravel.com
"П'ять кавових копійок":
У Сопоті кожні два роки встановлюють «Кавовий рекорд світу». Під час однієї з таких незвичайних подій учасники піднесли глядачам у подарунок 20 000 чашок cappuccino.
Команді, яка представляє бренд «JJ Darboven» на вуличному фестивалі, протягом п'яти годин вдалося зварити 10363 порції класичної кави зі збитими вершками.
Політик Анджей Дуда, який виграв президентські перегони у 2017 роци, наступного ранку після перемоги прийшов до станції варшавського метро, де роздав простим перехожим стаканчики з кавою на знак подяки за підтримку.
Фахівці з лабораторії університету міста Любека дійшли висновку, що кофеїн впливає на область мозку, відповідальну за здатність відрізняти правду від вигадки.
В інтернет-магазинах уже доступна перша кавоварка, якою можна керувати за допомогою wi-fi.
Головне фото huffingtonpost.com