Стелленбош: не лише винна столиця Африки
Своєю появою 80-тисячне містечко, що в годині їзди від Кейптауна, зобов'язане голландському губернаторові Симону Ван Дер Стелу, який управляв Капською колонією у 17 столітті. Зухвалий і честолюбний європеєць не хотів жити в місцях, побудованих до його прибуття на континент, адже волів сам увійти в історію. Тому, вподобавши територію на березі річки Ерсте, неподалік лісу і пагорбів, він заклав перший камінь майбутнього міста, чия назва перекладається не інакше як «ліс Стела».
Матеріали за темою: 10 фактів про ПАР
Селище стрімко розрослося, однак великим не стало й досі, адже вісімдесят тисяч – це ж усього нічого порівняно з тими-таки Кейптауном чи Йоганнесбургом. Та все ж амбітний голландець не дарма затіяв будівництво, адже він заснував найважливіший для ПАР центр з виробництва вина. Створювати п’янкі напої тут почали також у 17 столітті, проте слава до міста прийшла не відразу. Лише після того, як у 20 сторіччі країна поступово стала перетворюватися на демократичну і відкриватися світові, тамтешнє вино почали активно експортувати. Раніше його виробляли винятково для внутрішнього користування, хоча місцеві жителі значно більше люблять пиво.
Фото winemag.com
І все ж, коли ринки було відкрито і напій уже приносив серйозні гроші, тут стали говорити, що «пиво ми любимо, а вино – обожнюємо». Сьогодні біля підніжжя Капських гір починається знаменитий Винний шлях, який поширився і на сусідні провінції, адже виноробство стало вельми вигідним заняттям – лише навколо Стелленбоша працює близько 4 тисяч винокурень. Усьому «виною» надзвичайно благодатний клімат, адже гори захищені від вітрів, а пологі схили відкриті сонцю, до того ж місцеві майстри вміють експериментувати.
Фото citysightseeing.co.za
Друге, до речі, відіграє величезну роль, оскільки «традиційні» винні країни, такі як Італія, Франція, Грузія – це гарний, але все-таки консерватизм. Останнім часом вони практично не пропонують світові нічого нового, тоді як африканці не бояться створювати оригінальні смаки. Ще дивує той факт, що саме виноробство в ці краї принесли ті ж таки голландці, яких при всій повазі язик не повернеться назвати винними естетами. Ціни тут приємно дивують гурманів: вино за 20-30 доларів майже не поступається іменитим аналогам, чия вартість перевалює за сотню.
Матеріали за темою: Ця дика Африка. Найвідоміші заповідники континенту. Частина 1
Сьогоднішнє місто і його околиці цікаві не тільки алкоголем, а й архітектурою разом з природою, тому між дегустаціями є на що подивитися. По-перше, місцевий університет, заснований ще в 19 столітті. Він вважається одним з головних наукових центрів усієї Південної півкулі. Прогулюючись його територією, варто завітати до затишного ботанічного саду, де до студентів та викладачів приходить натхнення. По-друге, вулиці Стелленбоша – білосніжні, рівні, доглянуті, з елементами нідерландської архітектури, вони й самі є пам'ятками. Через те, що ці невисокі будівлі просто засліплюють, а десь удалині чути океан, складається враження, що ти в якомусь великому пансіонаті, але ніяк не в розвиненому місті. А ще ми рекомендуємо відвідати ринок Slow Market Stellenbosc, де продається все: від свіжої риби до сувенірів, і культовий бар «The Thirsty Scarecrow" – місцеві кажуть, що саме тут подають те пиво, через яке вино шанують, але не п'ють.Фото capegrace.com
Як ми вже згадували, природа дуже постаралася в цьому місці, що й підтверджує дивовижний науково-популярний центр «Світ метеликів». У ньому зібрано рідкісні види з усього світу. Великий критий павільйон створено спеціально для того, щоб відвідувачі парку могли насолодитися життям барвистих красенів. Умови для мешканців ідеальні – вологість така висока, що в туристів запотівають об'єктиви на фотоапаратах, тому важливо не тільки знімати, але й насолоджуватися цим тендітним, дивовижним пурхаючим світом.
Не менш цікаве ще одне місце – ферма Ле Бонер, де вирощують крокодилів. Для того, щоб випите вино миттєво «випарувалось», а по шкірі пробігся холодок навіть у такому спекотному кліматі, достатньо провести декілька годин у безпосередній близькості до грізних хижаків. Захисникам тварин ферма може не сподобатися, а от модникам – навпаки, адже на її території працює елітний шопінг-центр, де можна придбати чоботи, сумки та інші аксесуари зі шкіри мешканців ферми.
Матеріали за темою: Ця дика Африка... Частина 2
Загалом від Стелленбоша як від міста залишається післясмак, як від доброго вина, адже він не перевантажений пам'ятниками та об'єктами історичної спадщини, які турист «просто зобов'язаний» побачити, а потім клястиме через нескінченну біганину. При цьому там справді є на що подивитися, неспішно прогулюючись білосніжними вулицями і відкриваючи для себе неповторне поєднання Африки з Голландією, від якої тут не тільки назва, а й щось невловиме в цьому п'янкому морському повітрі.
Корисна інформація:
Сомельє і знавці особливо рекомендують тамтешні червоні вина Каапзіхт. А ще в Стелленбоші вміють робити найкращі у світі купажі, змішуючи «непоєднуване», скажімо, Шираз і Каберне Совіньйон;
«Винний маршрут» звучить заманливо, одначе перед тим як вирушити, варто серйозно подумати, адже дегустації протягом усього дня на тридцяти різних фермах не кожен витримає;Фото afristay.com
Не відмовте собі у задоволенні зупинитися не в готелі, а саме на одній з місцевих винокурень – зазвичай це такі милі сімейні виробництва, де вечорами можна почути більше дивовижних історій, ніж за все життя. А ще саме там прийнято влаштовувати весілля;
Традиційні закуски – південноафриканські барбекю і смажені сосиски.
Головне фото rusthuiz.co.za