10 фактів про ПАР

Південно-Африканська Республіка в наші дні – це справжнісіньке джерело демократії і толерантності. Подумайте тільки, у країні офіційно зареєстровано одинадцять державних мов. І кожна з них має і всебічні програми підтримки, і ЗМІ, і по кілька мільйонів носіїв. Подейкують, що в найближчі роки ще парочка діалектів отримає статус загальнонаціональних. До речі, найбільш поширені мови – англійська і так звана африканська – суміш голландської і німецької.
Всупереч поширеній думці, столиця держави – не гігантський мегаполіс Йоганнесбург і навіть не мільйонник Кейптаун, а маловідоме іноземцям місто Преторія, де зосереджені всі адміністративні інститути. Хоча, безумовно, всі три міста грають важливу роль в житті п’ятдесятимільйонної країни. Окрім трьох основних міст на території ПАР розташована ще одна з держав-анклавів, котрих у світі всього три – Лесото.
Читайте також: 10 фактів про Лесото
Дерева Жакаранда. Преторія. Фото africannewsagency.com
Понад 90% жителів ПАР мають автомобільні права, а машин у країні приблизно стільки ж, скільки і жителів. Тому викрадення трапляються щохвилини. Щоб бодай якось із цим боротися, законодавство дозволяє використовувати широкий арсенал засобів від сигналізації до… вогнеметів. Так що звичайна спроба викрадення авто дуже часто перетворюється на голлівудський бойовик прямо на вулицях – за своє майно тут борються до останнього.
Вугільні пласти у ПАР залягають на глибині всього 7-10 метрів, що дає змогу не заганяти шахтарів надто глибоко і робить здобич максимально безпечною і дешевою. І зайве дивуватися, що навіть бензин південноафриканські спеціалісти навчилися робити з вугілля. А взагалі, як люблять жартувати тамтешні геологи, «де в нас не вугілля, там золото і алмази». Щоправда, за коштовними каменями частенько доводиться серйозно зариватися. Деякі алмазні шахти розташовані на глибині 5 кілометрів.
У кулінарії місцеві жителі перевагу віддають м’ясу. Його південноафриканці можуть їсти тричі на день, особливо «білтонг» – різновид в’яленого м’яса, найчастіше з яловичини. Рецепт приготування завезли ще голландці в сімнадцятому столітті, а вдосконалили його місцеві кухарі, щедро використовуючи різноманітні спеції. А ще тут можна спробувати стейк із мавпи.
Хоч Африку і вважають не надто екологічно упорядкованим місцем для життя, у ПАР з чистотою все гаразд. Вода з крану тут не просто питна, її вважають третьою у світі за всіма санітарними нормами.
Кейптаун. Фото ganintegrity.com
Не надто тямущих людей у цій країні прийнято називати «бабун» – від різновиду мавпи-бабуїна.
У провінції Лімпопо розташований відомий на весь світ Big Baobab Pub – шинок у природній порожнині величезного баобаба, якому понад шість тисяч років. Місце це культове, туди у буквальному сенсі ходять «за записом», бо дерево хоч і гігантське, та більш як 15 відвідувачів бар не вміщує.
Наприкінці дев’ятнадцятого століття на південноафриканській залізниці, поблизу Кейптауна, працював сигнальником Джеймс Уад, котрий внаслідок нещасного випадку лишився без обох ніг. Та він продовжував виконувати свої обов’язки, оскільки йому допомагав домашній павіан на прізвисько Джек, котрого господар навчив тонкощам своєї професії. Коли на співробітника державної компанії надійшла скарга, мовляв, на такій відповідальній посаді хазяйнує павіан, влаштували спеціальну перевірку, котру Джек із честю пройшов. І керівництво не просто не покарало Уада за халатність, а й зачислило тварину у штат! Кажуть, що павіан працював до самої смерті і не припустився жодної помилки.
Країна багата національними парками і заповідниками, котрих понад два десятки. А якщо порахувати, то на одному квадратному кілометрі полів ПАР збережено більш ніж тридцять видів і підвидів рослин – абсолютний рекорд планети.Фото dronestagr.am
Біля ріки Ваал знайдено слід від падіння на Землю найбільшого метеорита. Кратеру понад два мільярди років.
На території країни розташований найдовший у світі винний маршрут. А одним із перших молоде і маловідоме на той час вино для себе відкрив Уолт Дісней.
-5° для південноафриканців – це аномальний холод, тому що клімат дуже теплий. Умовна зима триває з червня до серпень. А снігопади трапляються тут вкрай рідко. Востаннє сніг ішов 1994 року в гірських областях на кордоні з Лесото.
Багато вчених вважають, що саме на території ПАР міститься «колиска людства» – найдавніше поховання людей. Існує теорія, що саме з цих територій і «пішло людство».
Головне фото medium.com