10 фактів про Казахстан

Розташований одночасно і в Європі, і в Азії Казахстан – дев’ята за величиною країна світу, відразу з трьома часовими поясами. При цьому в неї немає виходу до світового океану. На її території проживають понад 120 народів і етносів, а загальна кількість жителів – 17,5 млн людей. Назва держави дослівно перекладається як «земля казахів».
Казахи століттями вели кочовий спосіб життя, здобувши славу сміливих і відважних людей, завжди готових вирушити в дорогу. Саме тут і, звичайно, для цих потреб уперше людиною було одомашнено коня. Ці тварини і досі у нащадків кочівників мають велику повагу. Що стосується родинних зв’язків, вони і сьогодні дуже важливі: практично будь-який казах може легко назвати всіх своїх предків до сьомого коліна.
Степи і пустелі, що становлять величезну частину території Казахстану – не лише символ цієї країни, але й важливий ресурс, оскільки вони надзвичайно багаті корисними копалинами, без яких неможливо займатися багатьма сферами людського життя. Серед таких галузей, наприклад, космонавтика: перший і найбільший у світі космодром «Байконур» було збудовано саме в Казахстані. Свого часу звідси запустили на орбіту перші супутники і ракету з Юрієм Гагаріним на борту. Комплекс успішно функціонує і сьогодні, він вносить свій значний внесок в освоєння людиною космосу. А саму країну вважають промисловою державою з розвиненими металургією, газовою та урановою промисловістю.
Через свій степовий і пустельний клімат казахам доводиться витримувати всі примхи погоди. Мало в якій іншій країні світу можливі такі перепади температур, як тут. Літні +45, що змінюються взимку на -50 – це норма для тутешніх жителів. При цьому Казахстан – найбільш північна територія на планеті, куди прилітають рожеві фламінго. Ці красиві птахи облюбували знаменитий Коргалжинський заповідник, внесений у список ЮНЕСКО. Серед рідкісних тварин, котрих можна тут зустріти – дикі коні і верблюди.
Ще одна природна гордість місцевих – друге за своїми розмірами солоне озеро, що не пересихає – Балхаш. Науковці досі не змогли розгадати його головний феномен: як одна половина води може бути солоною, а інша – прісною?
Не так давно, 1998 року, казахи перенесли столицю із старовинного міста Алмати у молоду Астану, котра розвивається просто семимильними кроками, перетворюючись прямо на наших очах із провінційного містечка на сучасний мегаполіс. Що цікаво, ще задовго до всіх цих подій, у 1920-х, столицею Казахстану було російське місто Оренбург.
1977 року в одному із казахстанських зоопарків стався випадок, що назавжди увійшов в історію спостережень за тваринами. Один із слонів з гордим іменем Батир, що перекладається з казахської як «богатир», на подив присутніх, заговорив розбірливими звуками, наслідуючи людей, собак і своїх сусідів по зоопарку. Після цього тварину світове наукове співтовариство піддало ретельному вивченню. Розроблені в ті часи аудіовізуальні записи вражають, адже слон явно порушує багато законів науки, імітуючи людську мову.
Формально Казахстан останнім вийшов із Радянського Союзу, проголосивши свою незалежність тільки 16 грудня 1991 року. Відтоді в країні так і не змінився президент – Нурсултан Назарбаєв, один із головних політичних довгожителів планети.
Казахи дуже шанують чай, вживаючи в середньому близько 1,2 кг цього напою на людину в рік. Особливо популярний тут здавна ширчай – національний вид чаю, спроможний втамувати не тільки спрагу, але й голод. Його придумали кочівники, заварюючи разом із молоком, борошном і навіть курдючним салом, щоб підживлювати себе під час довгих переїздів.