RU  UK  EN
Статьи  >  Насолодись  >  Струс мозку замість новокаїну

Струс мозку замість новокаїну

Рукописи стверджують, що в давнину лікарі не тільки видавали мазі та присипки, а й проводили складні операції. Ампутація кінцівок, видалення каменів з жовчного міхура й трепанація черепа потребували полегшення страждань пацієнтів. Тому застосовували для цього всі мислимі та не дуже засоби: алкоголь, корінь мандрагори, магію, жаб, а ще – удари молотком...

Аж до XIX століття наукових чи медичних методів знеболювання не існувало. Хірургічне втручання здійснювалось або «по живому» (в лікарнях навіть встановлювали спеціальні дзвони, які приглушували крики пацієнтів), або із застосуванням альтернативних способів. У Європі середньовічними анестезіологами були аж ніяк не професійні лікарі, а народні цілителі та знахарі. Помолившись духам, прочитавши над хворим заклинання й напоївши його невідомим зіллям, вони сміливо передавали пацієнта до рук хірургів.

З появою інквізиції кількість народних лікарів стрімко скоротилась, і медикам довелося власноруч тамувати біль пацієнтів. Киснева маска та шприци для першого в світі загального наркозу не були потрібні. Щось важкеньке, вміло «прикладене» турботливим доктором до голови пацієнта – і непритомну людину можна було різати як заманеться. Лікування наслідків струсу при цьому мало кого хвилювало. У складних ситуаціях аси медицини не гребували й іншими прийомами. Кровопускання або перетискання сонної артерії краще за лідокаїн знімали біль. Щоправда, іноді це мало незворотний результат.

Більш лояльні способи використовували греки. Найкращим знеболювальним в античні часи вважали відвар, приготований з кореня мандрагори чи блекоти. Збирали й настоювали трави тільки фахівці, адже через неправильну обробку, хоч і рідше, результат теж міг бути непередбачуваний.

А ось давньоєгипетські ескулапи вірили, що жир нільського крокодила неодмінно зніме всі неприємні відчуття, і згодом самі боги допоможуть пацієнтові швидше одужати. Забрати життя у священної тварини можна було тільки, якщо негайне знеболення потрібне було вельможі (бо ж убивство зубастого в стародавньому Єгипті прирівнювалося до вбивства людини).

Китайські способи, як і багато іншого, вигаданого цим народом, поширилися по всьому світу. З цієї країни почалася тріумфальна хода акупунктури, популярної і в наші дні.

Але жоден лікарський мозок за всі роки не вигадав засобів анестезії, які своєю оригінальністю затьмарили б народну мудрість. І хоча зараз, з наявністю новокаїну, до неї не вдаються, в історію «альтернативного» лікування її таки вписано. На Русі, щоб позбутися всіляких неприємних відчуттів, рекомендували з'їсти вошу, добуту неодмінно з голови циган. Можна було вдатися й до інших методів: поцілувати віслюка або відкусити голову живої миші. У Північній Європі болезаспокійливе меню було не менш цікаве. Популярними вважалися страви, приготовані з курячого жиру, меду і заячого мозку, а також жаби, відварені у вині.

Нині, маючи сучасні спинальні, епідуральні та інші види медичного наркозу, до альтернативних способів знеболення звертаються значно рідше. Але у випадках не надто складних хірургічних втручань зараз застосовують гіпноз та аудіоанестезію. Навіювання пацієнтові, що йому вже ввели препарат (а насправді – звичайну глюкозу), практикують у стоматології та при невеликих місцевих операціях. Для того ж використовують інший метод. Звукові сигнали спеціальних частот і діапазону особливим чином впливають на мозок, змушуючи хворого впадати в медитативний транс і забувати про всі хворобливі відчуття.

Автор ілюстрацій: Олександр Задніпряний

Вам это будет интересно:
Рисові поля: Злаки неземної краси
- Чи не хочете покуштувати рису? - таким питанням зустрічають гостей в Китаї. А якщо господарі виявляться ще і фермерами, вони можуть запросити вас на незвичайну екскурсію і покажуть шедевр природного мистецтва. Рис, який ми часто вживаємо в їжу, не замислюючись про його естетику, в момент вирощування нагадує ковдру, виткану з різнокольорових клаптиків...
ВІДЕО: Величний спадок Узбекистану
OUTLOOK пощастило побувати в гостинній країні Узбекистан і сьогодні ми розповімо про унікальне місце - Мавзолей видатного полководця і політичного діяча Амір Темура.
ВІДЕО: Загадка на півдні Франції - печера Шове
У 1994 році в горах на півдні Франції була виявлена печера, всередині якої знаходилося більше тисячі наскельних зображень, що датуються 34 століттям до н.e. На думку експертів, це сліди першої цивілізації на території Європи. Чудовою якістю збережених малюнків печера зобов'язана тому...
Фортеця Масада: остання битва
«Моя хата скраю, першим народ від ворога захищаю» – це українське прислів'я цілком можна вплести в історію ізраїльського народу, тільки замість «хати» використати слово «фортеця». Коли римляни напали на Єрусалим, жителі стояли пліч-о-пліч доти, доки ворожі легіони не відтіснили їх до останньої твердині.
Підземеллями Європи: Париж, Берлін, Прага
Блукаючи мальовничими вуличками старої Європи, ми роздивляємося на всі боки і навіть не підозрюємо, скільки цікавого лежить у нас під ногами. Якщо вам набридли стандартні туристичні тури з черговим марафонським забігом до музеїв та пам'ятників, пропонуємо поглянути на бабусю Європу з іншого ракурсу. Точніше – зазирнути їй «під ноги».
Помпеї: життя під попелом
Людська історія пам'ятає Дрезден, Хіросіму, Нагасакі. Але очолюють цей сумний список древні Помпеї – жителі, якого стали застиглими пам'ятниками не з власної волі. Місто з видом на Везувій, неподалік сучасного Неаполя, було одним з найбільш розвинених не тільки в Римській імперії, але і в Європі. Свідченням цього є те, що Помпеї лежали на торговельному шляху, який з'єднував Рим і Південну Італію.
Departure: Балчик
Якщо вам до душі відпочинок у Болгарії, але не знаєте, в якому містечку зупинитися, відвідайте Балчик. Він підійде тим, хто цінує затишні й недорогі поїздки, без напливу відпочивальників і спустошення гаманця. А древній вік міста і наявність унікальних пам'яток створять чудову альтернативу сонячним і морських ваннам.
Священні тварини інків
Наш «перуанський цикл» продовжується розповіддю про найбільш шанованих тварин у Перу. Вони – як зв'язок піж сьогоднішнім і минулим, грають важливу роль у житті цього народу. Мудрі предки сучасних перуанців, давні інки, жили у повній гармонії з усім живим, що їх оточувало. Мудрі предки сучасних перуанців, давні інки, жили у повній гармонії з усім живим, що їх оточувало.
Великий шовковий шлях по-таджицьки
Зачувши словосполучення «великий шовковий шлях», одразу уявляєш собі відважних мандрівників і нескінченні каравани, повні коштовностей і дивовижних товарів, що перетинають країни та континенти. Сьогодні ми розповімо про таджицькі міста, котрі слугували у давнину найважливішими перевалочними пунктами цієї торговельної артерії.
У Києві відбувся транскордонний молодіжний табір «Європейські цінності та культурна дипломатія: молодіжні зустрічі»
З 5 по 8 листопада 2019 року у рамках проєкту відбулись заходи, до участі в яких долучились студенти та викладачі з Білорусі й України, поважні гості та дипломати​.
Підземний полиск імперії: будапештське метро
Провівши всього годину в польоті, я раптом дізнався, що опинився в місті, де є найстаріше в континентальній Європі метро. І це ще не все, чим примітна будапештська підземка. OUTLOOK вирушає на прогулянку метрополітеном одного з найгарніших міст світу. Спускаємось?
Леніну й не снилося... Вражаючі мавзолеї
Великі й не дуже світу цього змушують голосно говорити про себе не тільки за життя, але й після смерті. А як, власне, можна промовчати, дивлячись на помпезну усипальню того чи іншого діяча, навіть не беручи до уваги єгипетські піраміди. Outlook переконався в тому, що мавзолей Володимира Ілліча на Красній площі – досить скромний притулок на відміну від...
Усім потрібні гроші. Валюти світу
Називають їх скрізь по-різному, проте люблять, напевно, однаково. Ми говоримо, звісно ж, про гроші, а точніше про їхні «другі імена». Адже крім офіційної, у кожної валюти є своя, народна назва, яке не так відома, але дійсно заслуговує на увагу!
Гід по старині: Европейські блошині ринки
Всупереч поширеній думці, європейські блошині ринки мають небагато спільного з секонд-хендом або звичайними торговельними рядами традиційних речових базарів. По суті, ці місця унікальні тим, що своєрідно відображають дух країни, а по непоказних, на перший погляд, товарах можна прочитати її минуле, відчути настрій епохи.
«Пташку шкода!». Пернатий символ Маврикія
Фігурки птиці додо «окупували» всі сувенірні крамниці Маврикію, а її зображення навіть стало національним символом, доповнивши собою герб країни. Та найприкріше, що всю цю славу маврикійський дронт отримав після того, як повністю зник з лиця землі, на що знадобилося менше ста років...
26 жахливих фактів про Голокост
Голокост – одна з найстрашніших трагедій, в котру затягли людство викривлені уявлення про переваги однієї раси над іншою. У скаліченому тілі горів вогонь незламного духу. Хоча свідоцтва про Голокост неможливо читати без сліз і душевного болю, про це необхідно знати – хоча б для того, щоб уникнути подібного у майбутньому.
Яскравіше тисячі смарагдів. У Києві відкрилася виставка, присвячена українці Катерині Десницькій - дружині принца Таїланду
Катерина Десницька - родом з Волині. Втім, в світі її знають, як принцесу Таїланду, дружину принца Чакрабона. Ця незвичайна українка відома своєю безстрашністю і силою духу. Недарма під час російсько-японської війни вона відмовилася від привабливої ​​пропозиції жити в розкоші і багатстві і пішла на фронт працювати медсестрою. Після повернення доля винагородила її за сміливість. А історія її любові до сих пір захоплює любителів щасливих історій.
Слово – не горобець…
Слова, які ми промовляємо кожного дня, здаються нам звичайними і знайомими. Навіть виникає відчуття, що, наприклад, «шофер» був завжди. Ось тільки маленький нюанс: самим автомобілям всього лиш трохи більше ста років... Отже, не все так просто зі щоденним лексиконом. Тож чому б не згадати цікаві історії виникнення й інших слів?
Посольства Болгарії та Ізраїлю відкрили в Києві виставку, присвячену долі євреїв у Болгарії
Посольство Республіки Болгарія та Держави Ізраїль в Україні, а також Департамент культури Київської міської державної адміністрації та Національний історико-архітектурний музей "Київська Фортеця" відкрили виставку, присвячену долі євреїв у Болгарії.
Сила – у миротворчості: День Організації Об'єднаних Націй
Організацію Об'єднаних Націй було створено задля припинення насильства у світі, захисту прав людини і викорінення злиднів. 24 жовтня 1945 року держави-засновники ратифікували договір про створення всесвітнього органу, який отримав назву ООН.
Закрыть
Outlook facebook page