Яскравіше тисячі смарагдів. У Києві відкрилася виставка, присвячена українці Катерині Десницькій - дружині принца Таїланду
1 чеврня в Національному музеї імені Тараса Шевченка за підтримки Консульства Королівства Таїланд в Україні відкрилася виставка «Катерина Таїландська. Виставка про долю і любов Каті Десницької». Відкриття виставки ознаменувалося презентацією книги видавництва "Pinzel" про долю легендарної українки.
З віхами життя Катерини Десницької українську громадськість познайомив Почесний консул Королівства Таїланд в Україні Михайло Радуцький. Вітальне слово також взяли Голова департаменту культури КМДА Діана Попова, Директор Національного музею імені Тараса Шевченка Дмитро Стус.
Початок XX століття. Каті Десницькій - п'ятнадцять років. Їй ще невідомі життєві тяготи. Вона проводить щасливі дні з мамою і старшим братом. Поки ніхто не зміг похитнути її впевненість: так буде завжди. Але безхмарне щастя не триває вічно. Помирає мати, і діти приймають рішення про переїзд - так Катя та Іван потрапляють в Петербург. Дівчина вступає до училища і закінчує курси сестер милосердя. Саме в цей період вона говорить про те, що її призначення - допомагати людям. Вона має намір відправитися на фронт, і тяготи військового життя не лякають її. Але одного разу на світській вечірці з нею знайомиться принц Таїланду, і ця зустріч стає доленосною.
Говорили, сіамський принц закохався в Катю Десницьку з першого погляду. Запропонував руку і серце. Але у дівчини були інші плани, і, не дивлячись на взаємнц любов,що вспалахнула, Катя поїхала на фронт.
Принц Чакрабон кожен день писав їй листи, благав повернутися. Попереджав про небезпеку, боявся, що чийсь зрадницький постріл обірве життя його коханої. Але доля розпорядилася інакше. Катя Десницкая дійсно повернулася, з трьома заслуженими нагородами «за безстрашну хоробрість». Принц зробив пропозицію, і щасливі молодята приїхали в Таїланд. Але там їх чекало нове випробування.
Батьки принца були вражені. Їхній син порушив традиції вікової давнини, відмовився від прийнятого в тому середовищі багатоженства і не побажав одружитися з жінкою з королівського роду. Вибір Чакрабона був сприйнятий як особиста образа. Ще б пак, заради красуні-українки він не послухався батьків, пішов проти їх волі ... а тому втратив можливість претендувати на престол. Але минуло кілька років. Добра вдача і м'яка натура Каті Десницкой зробили неможливе. Батьки полюбили дівчину і зізналися: насправді, вони схвалюють вибір сина.
У свою чергу, Катя рахувалась з традиціями Таїланду. Вона погодилася взяти друге, екзотичне ім'я - На Пітсанулок. Вивчила тайську мову, прекрасно спілкувалася з дипломатами різних країн англійською, німецькою та французькою. Її ерудиція і здатність вирішити будь-яку проблему викликали непідробний захват і захоплення. Але всьому приходить кінець, і любов - не виняток.
Принцеса дізналася про зраду чоловіка і подала на розлучення. Далі події розвивалися катастрофічно швидко. Королівська родина подбала про те, щоб син Каті і Чакрабона залишився в Таїланді. Десницькій довелося виїхати. А через рік після розлучення в 1920 році принц загинув.
Історія Каті Десницької надихала письменників, серед яких були Костянтин Паустовський, Віктор Шкловський, Лев Тоні ... А моменти життя знаменитої українки обіграються в багатьох літературних творах.