Підземеллями Європи: Париж, Берлін, Прага
Ми гуляємо вигнутими мощеними вуличками Парижа або, скажімо, Рима, милуємося будівлями з вишуканою архітектурою, вдихаємо ароматний запах кави і хрустких круасанів, слухаємо спів пташок і стукіт коліс трамваїв, які проїжджають повз нас. Дивимося праворуч, ліворуч, вгору і навіть не замислюємося над тим, де ступають наші ноги. Тим часом міські підземелля живуть власним захопливим життям, відкриваючи найпотаємніші місцини шукачам пригод.
Я збагнула це декілька років тому, коли з каналізаційного люка на одній з паризьких вулиць посеред білого дня вилізло троє молодих людей – двоє хлопців і дівчина. На них був зручний спортивний одяг, дещоприпорошений, і каски з ліхтариками. У руках вони тримали якісь троси та ксерокопію мапи із заплутаною мережею ходів у катакомбах французької столиці. Моє знайомство з підземним світом почалося того ж таки вечора.
Париж
Паризькі катакомби (Carriersde Paris) утворилися внаслідок видобутку вапняку, з якого і збудовано більшість палаців та особняків міста. Фото pillowfort.social
Столиця стрімко розширювалася, і до XVII сторіччя житлові споруди досягли шахт, через що виникла загроза обвалів ґрунту. Нині підземелля продовжують заливати бетоном. Однак частина маршрутів доступна.
Більше того, місцева влада пристосувала їх для туристичних потреб.Фото wordlesstech.com
Таким є Оссуарій, або підземне кладовище. Некрополь утворився на глибині близько 17 метрів після того, як 1763 року в Парижі з метою дотримання санітарних норм заборонили ховати померлих. Останки, захоронені на цвинтарі Невинних (таму братських могилах лежали в тому числі жертви чуми і Варфоломіївської ночі),дезінфікували і шарами складали в покинутих каменоломнях Томб-Ісуар. Через це в Оссуарії, який налічує 780 метрів галерей, утворилися цілі стіни з людських кісток.
Берлін
Сучасне обличчя Берліна – це висотки, паркінги, торговельні центри і незліченні паби зморем пива і шнапсу. Але на глибині всього декількох метрів під жвавими вулицями німецької столиці досі є підземні тунелі, які залишилися з часів нацистської Німеччини. Потрапити туди можна через одну з станцій метро.Фото adventure.com
Стіни бункерів розписані свастикою та обвішані пропагандистськими плакатами Третього Рейху. За оцінками істориків, у Другу світову берлінські катакомби дали прилисток більш як 800 тисячам осіб.
Хоча з лабіринтів уціліла десь п’ята частина, любителям полоскотати нерви є на що подивитися. На підлозі можна знайти залишки гашеного вапна, за допомогою якого знищували трупи, а в деяких кімнатах – металеві гаки, котрі використовували для тортур. Ще одна особливість – фосфоричні стіни, які освітлюють приміщення навіть без електрики.Фото adventure.com
Крім нацистських катакомб, під Берліном прокладено 30 тунелів часів холодної війни, що сполучали західну тасхідну частини міста.
Прага
Підземний світ Праги – це підвали старого міста. Ставлення до них було трепетним, оскільки це єдине, що залишалося від помешкань після частих пожеж. Усі цінні речі – золото, коштовності, домашнє начиння –міщани зберігали нижче рівня землі.Фото prague.eu
З підвалу будинку на вулиці Haštalská, 1 відкривається вхід до тунелю, де, за легендою, жив і працював алхімік Лев. Тут туристові відкривається таємна лабораторія з піччю, зібраною з осколків, котрі датуються XVI століттям.
Старе місто також зрите підземними ходами з романо-готичними склепіннями. Найвідомішим маршрутом є траса С, яка пролягає на глибині близько 30 метрів. На Карловій площі була скарбниця каплиці Божого тіла. Це місце Карл IV хотів зробити найбільшим центром паломництва, деб зберігалися головні реліквії Центральної Європи. Одначе каплицю, що заважала містобудівному процесу, знесли. За переказами, в її фундаменті залишилися незліченні багатства, які ще можуть бути виявлені при подальших реконструкціях вулиці.
Головне фото commons.wikimedia.org