RU  UK  EN
Статті  >  Відвідай  >  Фортеця Масада: остання битва

Фортеця Масада: остання битва

«Моя хата скраю, першим народ від ворога захищаю» – це українське прислів'я цілком можна вплести в історію ізраїльського народу, тільки замість «хати» використати слово «фортеця». Коли римляни напали на Єрусалим, жителі стояли пліч-о-пліч доти, доки ворожі легіони не відтіснили їх до останньої твердині. Зосередившись у фортеці Масада на березі Мертвого моря, повсталі іудеї чинили неабиякий опір римлянам. І, хоча вижити вдалось небагатьом, Масада досі вважається пам'ятником народної мужності.

Єдине письмове джерело, яке зберегло історію Масади для нащадків, – семитомний літопис «Іудейська війна», авторство якого належить Йосифу Флавію. Сам історик замолоду брав участь у Великому єврейському повстанні проти римлян. Але, побачивши на власні очі, як руйнуються найбільш неприступні фортеці та цінності, Флавій вирішив, що боротися проти Риму марно, і почав переконувати співвітчизників здатися. Що це було: грандіозна зрада чи хитромудрий хід, кожен вирішує сам, але відтоді Флавія шанували як відданого громадянина Риму і дарували абсолютну літературну свободу. Не дивно, що саме за його творами нині вивчають найдавнішу культуру Ізраїлю.

За Флавієм, фортеця Масада слугувала головним прихистком цареві Іроду, який і звів мур, сховища, вирубав великі цистерни для дощової води, подбав про спорудження казарм і складу для зброї. У руїнах Масади все ще можна помітити колишню велич і розкішну архітектуру, мозаїчну підлогу з геометричними малюнками, зображення інжиру та гранатових дерев. Ірод – римський ставленик – дбав, щоб іудеї шанували римські закони, і сам усіляко догоджав покровителям, які віддали йому престол. Так оповідають легенди, однак самі історики ставлять під сумнів правомірність переказів. Головним доказом прихильників древньої іудейської історії є монети, знайдені в районі Масади. Їх нібито випускали в період правління хасмонейського царя Александра Яная з династії монархів, які витіснили греків з території Ізраїлю.

... Після смерті Ірода минуло 75 років. Римські володарі підбиралися до скарбів, схованих за стінами Масади, велику частину храмового срібла було вивезено задля імперських потреб. Іудеї піднімають повстання. У районі фортеці укривається групка людей, які іменують себе сикаріями, тобто кинджальниками, бо носили невеликі вигнуті ножі (від лат sica «кинджал»). Після падіння Єрусалиму до них приєдналися зелоти – представники політичної партії, яка виступала за повалення римської влади і збиралася відстоювати власні інтереси у будь-який спосіб. Три роки самовідданої боротьби на пагористому плато – саме стільки повстанці спромоглися не підпускати до Масади десятитисячні римські війська.

Один погляд убік фортеці змушує придивитися уважніше і не виявити нічого незвичайного. Масада нагадує будь-яку іншу гору в іудейських околицях своєю висотою, типовим ландшафтом і залишками колись розкішної фортеці. Але саме тут починаєш відчувати велич і гордість нації. За однією з легенд, оточені ворогами повстанці, більше не маючи надії на щасливе завершення, розпалили вогнища і увійшли в полум’я, продемонструвавши ворогам, що живими їх узяти не вдасться.

За іншою версією, дві жінки, які вижили дивом, розповідали Флавію, як повстанці під керівництвом Елазара бен Яіра підпалили фортецю і вбивали одне одного. 960 чоловіків, жінок і дітей були знайдені мертвими. У літописі збереглася промова ватажка Елазара:

«Давним-давно ми вирішили ніколи не служити римлянам чи будь-кому іншому, окрім Бога, правдивого і справедливого Господа людства. Нині настав час стримати обіцянку. Ми були найпершими з тих, хто підняв бунт, і ми – останні, хто вистояв у битві з ворогом; і я бачу цю можливість, яку Господь дарує нам, – ми все ще маємо силу померти хоробро, будучи вільними».

Як писав Флавій, вогонь охопив усю територію, крім комор з їжею: таким чином іудеї хотіли показати римлянам, що не голод змусив їх вдатися до смерті, а свідоме небажання підкоритись і здатися в полон.

Після того як останній бунтар сконав, римські легіони заволоділи фортецею. А через багато століть, коли до цієї території підібралися історики, вони виявили одинадцять керамічних черепків з викарбуваними іменами ватажків повстання. До речі, саме так підтвердилося існування бен Яіра, про котрого згадував Флавій.

Уперше неприступна Масада підпустила до себе американських дослідників у XIX столітті, потім за її вивчення узялися ізраїльські науковці. Минав час, і 1966 року на територію твердині пустили відвідувачів. Тоді на вершину гори можна було потрапити лише пішки, та за десять років там з'явився фунікулер, здатний досить швидко піднімати туристів на бажану висоту. 2001 року організація ЮНЕСКО включила Національний парк Масада до списку Світової культурної спадщини.

Стрімкі скелі, розписні фрески, улюблені лазні царя Ірода, Північний палац, що стоїть на трьох виступах скелі, Західний палац, де повстанці зберігали безліч зброї, – такою постає Масада перед очима сучасного туриста. Тепер фортеця дихає миром, її більше не оточують ворожі війська. І тільки історичні факти нагадують: від розкоші до кривавої розправи – декілька кроків, і тому так важливо берегти крихку велич своєї країни.

Вам це буде цікаво:
Незвичайні шкільні уроки різних країн світу
На честь сьогоднішнього свята - Дня знань ми вирішили розповісти Вам, які незвичайні предмети належить освоїти учням у різних країнах світу! Гризти граніт науки, осягаючи основи алгебри і геометрії, або запам’ятовувати роки правління монархів, гортаючи підручники з історії, – буденна справа для школярів.
Крилаті символи народів
У кожної держави є свої офіційні символи: прапор, герб і гімн. Але, крім традиційних «розпізнавальних знаків», є і народні – приміром, улюблений птах. Саме про них далі в OUTLOOK. Щоб «задокументувати» народну любов, 1960 року в Токіо на міжнародній конференції із захисту пернатих було введено поняття «національний птах».
Леніну й не снилося... Вражаючі мавзолеї
Великі й не дуже світу цього змушують голосно говорити про себе не тільки за життя, але й після смерті. А як, власне, можна промовчати, дивлячись на помпезну усипальню того чи іншого діяча, навіть не беручи до уваги єгипетські піраміди. Outlook переконався в тому, що мавзолей Володимира Ілліча на Красній площі – досить скромний притулок на відміну від...
Ейлат: Оаза задоволень
Ейлат навалюється на гостя зненацька, немов буря в пустелі. Серед пісків і скель розквітає сад земних задоволень, камені, оплавлені жаром легенд, набувають дару мови, а в стрімкому калейдоскопі веселощів прорізаються паростки мудрості царя Соломона. Блукаючи поглядом по безтурботному плесу вод на березі Ейлатської затоки, кожен стає філософом, а після кількох ковтків пряного коктейлю – навіть поетом!
Усім потрібні гроші. Валюти світу
Називають їх скрізь по-різному, проте люблять, напевно, однаково. Ми говоримо, звісно ж, про гроші, а точніше про їхні «другі імена». Адже крім офіційної, у кожної валюти є своя, народна назва, яке не так відома, але дійсно заслуговує на увагу!
Рисові поля: Злаки неземної краси
- Чи не хочете покуштувати рису? - таким питанням зустрічають гостей в Китаї. А якщо господарі виявляться ще і фермерами, вони можуть запросити вас на незвичайну екскурсію і покажуть шедевр природного мистецтва. Рис, який ми часто вживаємо в їжу, не замислюючись про його естетику, в момент вирощування нагадує ковдру, виткану з різнокольорових клаптиків...
Гід по старині: Европейські блошині ринки
Всупереч поширеній думці, європейські блошині ринки мають небагато спільного з секонд-хендом або звичайними торговельними рядами традиційних речових базарів. По суті, ці місця унікальні тим, що своєрідно відображають дух країни, а по непоказних, на перший погляд, товарах можна прочитати її минуле, відчути настрій епохи.
«Пташку шкода!». Пернатий символ Маврикія
Фігурки птиці додо «окупували» всі сувенірні крамниці Маврикію, а її зображення навіть стало національним символом, доповнивши собою герб країни. Та найприкріше, що всю цю славу маврикійський дронт отримав після того, як повністю зник з лиця землі, на що знадобилося менше ста років...
Незвичайна терапія: дельфіни знімають стрес
Як позбутися стресу й отримати море задоволення? Дельфінотерапія – дієвий засіб проти емоційного болю. Прогулянка разом з цими мешканцями морів здатна принести безмежну кількість емоцій і навіть розширити межі розуму… Принаймні так твердять прибічники цього напрямку. Отже, в які країни найкраще вирушити, щоб лікуватися за методом дельфінотерапії?
Герцлія – сонце з відтінком luxury
Якщо відмотати час, на 8 століть назад, ми б опинилися в Аполлонії – скромному грецькому портовому містечку. Нині ж на цьому місці всього в десяти кілометрах від Тель-Авіва ніжиться курорт, де поєднується теплота середземноморського сонця і туристичні інвестиції. OUTLOOK побував у Герцлії... і радить бронювати квитки вже зараз!
На ходу. Вулична їжа в різних країнах світу. Частина 2
Ви, бува, не зголодніли? Ну й чудово, адже ми продовжуємо нашу розповідь про найпопулярнішу вуличну їжу з усього світу. Налітай, поки гаряче! Почнемо з південно-азійської країни Сінгапур - багаті на вітаміни і мінерали морепродукти займають ключове місце в раціоні жителів ...
26 жахливих фактів про Голокост
Голокост – одна з найстрашніших трагедій, в котру затягли людство викривлені уявлення про переваги однієї раси над іншою. У скаліченому тілі горів вогонь незламного духу. Хоча свідоцтва про Голокост неможливо читати без сліз і душевного болю, про це необхідно знати – хоча б для того, щоб уникнути подібного у майбутньому.
Птахам хочеться тепла. Де зимують птахи
У дитинстві я міг годинами дивитись на небо, розглядаючи вервечки птахів, які відлітали у вирій. Для дитини це було справжньою магією. І нехай сьогодні на моїй книжковій полиці майже не зосталось книжок про чародійство, подорожі крилатих до тепла, в надії перезимувати, не залишають мене байдужим.
ВІДЕО: Величний спадок Узбекистану
Завдяки Посольству Узбекистану в Україні та особисто Надзвичайному і Повноважному Послу Алішеру Абдуаліеву OUTLOOK пощастило побувати в цій гостинній країні. І сьогодні ми розповімо про унікальне місце - Мавзолей видатного полководця і політичного діяча Амір Темура.
Історія однієї вулиці: Дизенгоф
Прогулюючись вулицею Дізенгоф у самісінькому центрі Тель-Авіва, можна спіймати себе на думці, що це не вулиця, а якийсь телепорт, адже тут змішалося все: торгові ряди, практична та лаконічна архітектура баугаус, модні шоуруми, котрі не поступаються міланським. Проте все це нагромадження аж ніяк не надмірне, а цілком природне, тому пройдімося вулицею.
Яскравіше тисячі смарагдів. У Києві відкрилася виставка, присвячена українці Катерині Десницькій - дружині принца Таїланду
Катерина Десницька - родом з Волині. Втім, в світі її знають, як принцесу Таїланду, дружину принца Чакрабона. Ця незвичайна українка відома своєю безстрашністю і силою духу. Недарма під час російсько-японської війни вона відмовилася від привабливої ​​пропозиції жити в розкоші і багатстві і пішла на фронт працювати медсестрою. Після повернення доля винагородила її за сміливість. А історія її любові до сих пір захоплює любителів щасливих історій.
Історія бренду: «Louis Vuitton» – чемоданний прорив
Найбільш пізнаваний бренд у світі й один із найстаріших у Франції «Louis Vuitton» – це символ розкоші, елітарності й аристократизму. Усе розпочалося з якісних валіз, далі – різні види сумок, а тепер бренд виробляє все – і жіночий одяг, і чоловічий, і дитячий, і взуття, і прикраси. Причому «Louis Vuitton» нині діє не тільки в люксовому сегменті, а й розширює свій вплив і на prеt-а-porter.
Підземний полиск імперії: будапештське метро
Провівши всього годину в польоті, я раптом дізнався, що опинився в місті, де є найстаріше в континентальній Європі метро. І це ще не все, чим примітна будапештська підземка. OUTLOOK вирушає на прогулянку метрополітеном одного з найгарніших міст світу. Спускаємось?
ЕКСКЛЮЗИВНЕ ІНТЕРВ’Ю з режисером Дороном Пазом
OUTLOOK вдалося поспілкуватися з ізраїльським режисером Дороном Пазом, котрий представив у Києві свою нову роботу «Єрусалим». Про спосіб пошуку натхнення через заголовки в журнальних статтях, перспективу кінематографу загалом і про причини вельми стриманого ставлення до критиків читайте далі у матеріалі!
ВІДЕО: Загадка на півдні Франції - печера Шове
У 1994 році в горах на півдні Франції була виявлена печера, всередині якої знаходилося більше тисячі наскельних зображень, що датуються 34 століттям до нашої ери. На думку експертів, це сліди першої цивілізації на території Європи. Чудовою якістю збережених малюнків печера зобов'язана тому, що в результаті обвалення каменів вона була законсервована протягом останніх 23 тисяч років. Сьогодні OUTLOOK проведе для вас екскурсію по місцю, куди неможливо потрапити звичайній людині!
Закрити
Outlook facebook page