Історія однієї вулиці: Дизенгоф
Прогулянки по Дізенгоф – настільки популярні та обов'язкові не лише для туристів, а й для жителів Тель-Авіва, що навіть вигадано спеціальне слово, яке на івриті позначає це заняття – «леїздангеф». Узагалі, уявити місто без цієї вулиці, названої на честь одного із засновників міста, його першого мера Меїра Дізенгофа, украй складно. Своїми гамірними й душевними кав’ярнями впереміш із шалено дорогими, модними магазинами та кінотеатрами вона уособлює весь Тель-Авів – динамічний, різноманітний і веселий. Історія вулиці почалася разом з історією самого міста, заснованого фактично в минулому столітті. Дорога, котра набула згодом форми вулиці, спершу поєднувала молодий Тель-Авів із древнім портовим містом Яффою. Після їхнього об'єднання 1950 року в єдиний муніципалітет початкове логістичне призначення вулиці поступово перебрали інші магістралі, а сама Дизенгоф стала променадною і торговельним трикілометровим центром ділової столиці Ізраїлю.
Фото theculturetrip.com
Вулиця є і прихистком для міської богеми, і місцем, де клерки та менеджери можуть відпочити від виснажливої роботи. Цьому сприяє наявність тут великої кількості всіляких барів і шинків, а також загальна приваблива атмосфера, яку доповнюють музиканти, художники і море, яке раз по раз визирає між будинками, нагадуючи, що в Тель-Авіві треба не тільки працювати, а й відпочивати. Сьогодні головні визначні пам'ятки Дізенгоф – це геть різні за своїм призначенням об'єкти, тому на кожному варто зупинитися окремо. Серце вулиці, однойменну дворівневу площу, прикрашає футуристичний водограй «Вогонь і вода», який виграє барвами і співає.
Фото pxhere.com
Його автором є видатний ізраїльський скульптор Яків Агам, котрий нині живе в Парижі. На нижньому рівні площі щовівторка і п'ятниці збирається неймовірна за духом і фактурою барахолка, торгівля на якій іде всіма мовами світу. На прилавках поряд з дешевими дрібничками лежать справжні витвори мистецтва – прикраси, книжки, музичні інструменти, церковне начиння. Від криків і галасу через якийсь час стає зле, тому товчок важливо залишити вчасно, аби прийти до тями і десь неподалік випити щойно вичавленого соку.
А тимчасом можна роздивитися будівлі двох легендарних тель-авівських кінотеатрів – «Естер» і «Хен», буквально просякнутих кіношною атмосферою. Саме вони першими приваблювали на Дізенгоф людей і створювали вулиці променадний образ. З кіно, до речі, пов'язаний ще один цікавий факт: 1979 року знаменитий ізраїльський режисер Аві Нешер зняв документальну стрічку «Дізенгоф 99», присвячену улюбленій вулиці. Другим магнітом за вагомістю після кінотеатрів стало відкриття тут у 1970-х величезного на той час торговельного центру «Дізенгоф». Його ще в 1930-х роках задумував перший мер, мріючи перетворити Тель-Авів на типове західне місто. Саме тому тут буквально розцвів баугаус, а сама вулиця та її околиці нагадують радше швейцарські й німецькі, тільки ще і з морем під боком. До слова, тут навіть є цікавий музей, присвячений цьому напряму архітектури.
Фото layoftheland.online
Сьогодні, як і півстоліття тому, більшу частину будівель і приміщень на Дізенгоф займають всілякі майстерні та крамнички, які доповнилися ще й модними дизайнерськими шоурумами. До речі, кожен другий з них – весільний, тому здається, що тут постійно одружуються, і, як жартують самі місцеві, «якщо закривається весільний салон, значить, на його місці потрібно відкрити новий». Серед інших незвичайних об'єктів можна виділити загадковий Центр Кабали, який, за словами тельавівців, регулярно відвідує Мадонна, і Палац чаю – справжній бутик-музей, присвячений популярному напою. Якщо у вашому графіку знайдеться час для прекрасного, обов'язково відвідайте тутешній театр або концертний зал, один з найкращих у регіоні за акустикою.
І хоча в наші дні в Тель-Авіві є більш розкручені та ошатні вулиці, місцеві обожнюють саме Дізенгоф, адже у кожного з нею пов'язані якісь особливі спогади і враження. Тому нею варто бодай раз прогулятися від початку й до кінця, щоби перейнятися тель-авівським духом і дістатися, нарешті, моря.
Головне фото booking.com