Монмартр Белграда
Скадарлія, або вулиця Скадарська, знаходиться у центрі Белграда, столиці Сербії.Вона є вулицею-побратимом паризького Монмартру. Це пішохідна зона, з обох боків якої розташовані різноманітні кафани (особливе явище балканської кухні, поєднує в собі атрибути ресторану, кафе, корчми, кабака), антикварні магазини, картинні галереї та житлові будинки, розписані реалістичними зображеннями додаткових арок, дверей, балконів, вікон.
Яскравих барв додають квіти та плющ, який в’ється майже біля кожного будинку. Вдень на Скадарлії панують тиша та гармонія. Прокидається вона ввечері – наповнюється людьми та живою музикою. Оживає богемне минуле вулиці...
Цей район виник у 30-х роках XIX століття – за міськими стінами в покинутих траншеях селилися цигани. Пізніше замість халуп ромів починають з’являтися цегляні будинки ремісників, торговців та дрібних клерків. До 1872-го вулиця називалась Циганським кварталом, потім її перейменували на Скадар – на честь середньовічної столиці Сербії (нині місто Шкодер в Албанії).Фото myguidebelgrade.com
Дешевизна апартаментів у центральній частині Белграда спричинила значний наплив письменників, поетів та акторів. Скадарлія стає богемно-культурним осередком міста. Трохи пізніше в кварталі побудували великий пивоварний завод, фабрику з виробництва головних уборів, кілька продуктових магазинів та ремісничі майстерні.
Вулиця має свій кодекс правил поведінки, метою яких є збереження Скадарлії як єдиного цілого в духовному плані, а також свої символи (капелюх, гвоздика, тростина) і стяг, який демонструють публіці раз на три місяці. Починаючи з 1993 року офіційне відкриття літнього сезону в Скадарлії відзначається підняттям «богемного прапора», флагшток якого знаходиться перед кафаною «Златні бокал». На церемонії завжди присутні знаменитості, зокрема естрадні та оперні співаки, актори та художники. А раніше влітку вулицею походжав актор, який бив у барабани, та переодягнута в циганку актриса, котра ворожила перехожим.
І хоча Белград на початку минулого століття налічував всього 60 тисяч жителів, це не завадило відкрити там понад 300 кафан. Близько десяти з них розміщувалися на Скадарлії. Саме у цих закладах багато відомих місцевих і закордонних персон «свої найкращі дні – проживали вночі». Хроніки розповідають: «Вони сиділи тут до світанку, вони жили тут, вони творили, жартували та плакали... тут актори та актриси працювали над своїми ролями, тут хорватські поети та письменники стали справжніми белградцями...»Фото djaunter.com
Кожен з них обирав собі кафану по духу. Відомий «Бандист» відвідували наймолодші та найгамірніші; «Бродяги» славилися своєю кухнею, «найкращою в межах Белграда та поза межами Белграда»; на початку вулиці в кафані «Вук Караджич» подавали лише коньяк, зате як на столі, так і під столом. Кафани «Три шешира» («Три капелюхи»), «Два йелена» («Два олені»), «Златні бокал» («Золотий кубок») існують і понині. Якщо відвідувачі не мали грошей, щоб розрахуватись, їх записували у спеціальну книгу, аби заплатили, коли зможуть. Можливо, тому Скадарлію також називають «вулицею багатих бідних».
Після Другої світової її хотіли перебудувати, однак групі творчих людей вдалося відстояти право на існування Скадарлії. Більше того, затишну місцину навіть відреставрували та додали кілька вартих уваги деталей. Серед них пам’ятник Джурі Якшичу, відомому сербському поетові. Тепер його будинок став місцем проведення поетичних зустрічей «Скадарлійські вечори». Подейкують, що інколи люди залишають біля пам’ятника келих з вином. Така традиція.Фото img.theculturetrip.com
На початку та в кінці Скадарську вулицю прикрашають два фонтани. Вода в них питна, тож в один зі спекотних днів, які в Белграді бувають частенько, вони можуть стати мандрівнику в нагоді. Нижній фонтан отримав назву Себіль. Це точна копія джерела, розташованого в Сараєво, в районі Башчаршія. Вгорі – не менш витончений фонтан Міліци Рібнікар.
Дослідивши всю Скадарлію, пропонуємо вам повернутись на її початок. Там ви побачите вказівник напрямків до подібних кварталів в інших країнах: Monmartre, Grinzing, Old Arbat… А увінчує його спрямована вгору стрілка з написом Moon.
Головне фото tumbral.com