Історія однієї вулиці: Янг-Стріт
... він виявить: довжина зачарованої вулиці під назвою Янг – 1896 кілометрів. А якщо ви виявите ще трохи допитливості і вирішите почитати історію найдовшої вулиці на світі, вас чекає захоплююча подорож у світ індіанців, європейських завойовників і зіткнення культур. Отже, починаємо…
Від індіанських казок до легендарного Джона Сімко
Злившись із шосе 11 (Highway 11), ця вулиця тривалий час носила назву найдовшої на всій земній кулі. Утім, з появою траси Пан-Американ (завдовжки 48 тисяч кілометрів) першість Янг-Стріт піддано сумнівам.
Розповідають легенди і про те, що в давні часи Янг-Стріт була індіанською стежкою, і по цій території ходили північноамериканські аборигени. Коли на землі, що зараз належить Канаді, прийшли європейські колонізатори, вони виявили: «червоношкірі» індіанці готові до спротиву. Відгомін збройового дзвону донісся і до наших днів, ось і кажуть, що багато воєнних сутичок відбувалося на вулиці Янг-Стріт. Імовірно, найбільш браві воїни отримували бойове хрещення саме в цих краях. На жаль, майже не лишилося джерел, що увічнили історію життя індіанців до європейської колонізації. Тому всі свідоцтва про роль вулиці Янг-Стріт лишилися в легендах про боротьбу за сокровенну землю.Фото tripsavvy.com
Ішли роки, проносилися цілі століття. Наприкінці XVIII сторіччя побачило світло місто Йорк, прародич сучасного Торонто. Засновник Нью-Йорка Джон Грейвс Сімко був першим губернатором. Прослуживши на державному посту п’ять років, цей політичний діяч вирішив усі законодавчі питання і запровадив британську модель влади. Саме Джон Сімко надав вкритій пилюкою протоптаній стежці той вигляд, котрим зараз славиться Янг-Стріт. Засновник Йорка назвав вулицю іменем свого друга Джорджа Янга. Саме так звали іменитого англійця, члена британського парламенту і військового міністра. До речі, цього року Джорджу Янгу виповнилося б 285 років.
Янг ніколи не ходив знаменитою вулицею, та й взагалі не бував у Канаді. Та він не раз казав, що йому припали до душі розмірено-лінійні риси римських шляхів, котрі почасти нагадувала Янг-Стріт.
Не проходьте мимо!
Найдовшу вулицю у світі задумували як стратегічно важливий об’єкт з військової точки зору. Здавалося, дорога прагнула підкорити собі всі неходжені стежки і, змітаючи все на своєму шляху, 1796 року наблизилась до озера Сімко (Lake Simcoe). Джон Грейвс Сімко боявся вторгнення американців, а тому покладав на Янг-Стріт великі надії. Дорога мала стати надійним оплотом для британських військ, котрі повинні були рухатися із півночі на південь країни.Фото urbantoronto.ca
Продовжуючи подорож віхами історії, перенесемося на півтора століття вперед. Перший канадський метрополітен також пов'язаний з Янг-Стріт. Після відкриття метро 1954 року поїзди пересувалися по лінії Янг від Юніона до Еглінтона. 1963 року до метрополітену додали гілку Юніон – Сайнт Джордж, а через три роки перші пасажири почали їздити від вулиці Блур до проспекту Данфорт. Через десять років з’явилася лінія Спадіна – гілки метро намагалися перехопити ініціативу в автомобільного руху, але їм не вдалося здійснити підступний задум. Недарма з моменту заснування вулиця Янг-Стріт вважається проїжджою частиною міста.
Темні часи
Автомагістраль Янг-Стріт, що раніше мала популярність, наприкінці 1970-х років отримали погану славу. У її околицях з’являються заклади куди приходять чоловіки у пошуках дешевих розваг і одностатевих зв’язків, стріп-клуби і бари, що мають сумнівну репутацію. Фото strata.ca
Настав «темний» період в історії Янг-Стріт, поступово згущалися хмари, і якось вдарив грім. Жорстоке вбивство молодого чоловіка, котрий працював чистильником взуття, шокувало громадськість. А справа була ось у чому. Такий собі Емнуель Жак щодня чистив взуття багатих клієнтів, проводячи дні на Янг-Стріт. Але нещасливого дня 28 липня 1977 року він отримав пропозицію попрацювати вантажником і перенести фотообладнання, отримавши за працю 35 доларів. Спокусившись на легкі гроші, Емануель Жак переступив поріг квартири… Усе, що сталося далі, нагадувало нічний жах. Хоча злочинців вдалося знайти і заарештувати, ця страшна історія нагадала про те, що віднині місто в небезпеці. У результаті влада зайнялася моральним обличчям вулиці і знищила всі кубла.
Трохи приємних сюрпризів
Жителі Канади порівнюють Янг-Стріт із вулицями Мейн, Робсон, Буррард і Гренвіль разом взятими. Тут чудово розмістився фінансовий район Торонто, EatonCenter, один із найбільших супермаркетів Канади, котрий містить 230 відділів і ресторанів, причому кількість відвідувачів сягає мільйона на тиждень. Там же розташовані дві площі – Янг і Дундас, де відбуваються безкоштовні концерти і кінопокази для всіх охочих.Фото strata.ca
На цьому місці влаштували перший пішохідний перехід, котрий можна перетинати по діагоналі. У Канаді така дорога називається pedestrianscramble. Незважаючи на скепсис з боку іноземців і деяке нерозуміння того, як це працює, місцеві пішоходи не відчувають труднощів, перетинаючи вулицю. До речі, саме слово scramble (у перекладі – «пробиратися», «протискатися») натякає на те, що цей перехід створено для всіх, хто куди-небудь запізнюється і перебуває у вічному поспіху.
Вулицю Янг-Стріт тривалий час вважали найдовшою у світі, причому цей факт підтверджувався Книгою рекордів Гіннеса, але 1999 року знаменита вулиця Торонто втратила цей титул. Утім, вона ніколи не втратить свій неповторний дух, в якому витають давні історії і гострота минулих подій.
Головне фото expedia.com