RU  UK  EN
Статьи  >  Дізнайся  >  Сила – у миротворчості: День Організації Об'єднаних Націй

Сила – у миротворчості: День Організації Об'єднаних Націй

Організацію Об'єднаних Націй було створено задля припинення насильства у світі, захисту прав людини і викорінення злиднів. 24 жовтня 1945 року держави-засновники ратифікували договір про створення всесвітнього органу, який отримав назву ООН.

Прототип організації запропонував ще філософ Іммануїл Кант, який вбачав порятунок Європи в об'єднанні народів і спільному здійсненні миротворчих місій. Після Першої світової війни, 1920 року, було створено Лігу Націй, на яку поклали священний обов'язок запобігати кровопролиттю у світі. Але вона виявилася безсильною перед обличчям Другої світової. Ось чому по війні, яка втягла 53 країни в криваву бійню, було офіційно створено Організацію Об'єднаних Націй.

За Статутом ООН, діячі різних держав сприяють примиренню та посередництву, а якщо це не принесе результату, застосовують санкції і традиційні військові засоби.

Розгорнувши першу миротворчу місію на Близькому Сході 1948 року, відтоді ООН провела понад 70 операцій по розв’язанню суспільно-політичних конфліктів. На жаль, часто миротворці віддають життя в ім'я миру в усьому світі. Так, 2005 року загинуло 124 вояки із 46 країн. При цьому під час місії зброю використовують тільки для самозахисту у виняткових випадках, бо від дії одного спостерігача залежить результат цілої операції. У своїй небезпечній, проте благородній справі миротворчі сили ООН сповідують принцип: для залагодження конфлікту слід скласти зброю і постаратися прийти до хоч якоїсь згоди.

Значущу роль ООН зіграла під час Берлінської кризи 1948–1949 років, коли країни-переможці у Другій світовій розділили Німеччину на чотири зони впливу. СРСР, США, Велика Британія та Франція, раніше об'єднані спільною справою – боротьбою з фашизмом, тепер мали власні інтереси. За допомогою окупованої території країни маніпулювали одна одною, прагнучи виграти в геополітичній розстановці сил у Європі. Америка, яка спочатку не планувала надавати Німеччині економічну допомогу, провела грошову реформу. У відповідь радянські війська, бажаючи таким чином закликати сторони до переговорів, блокували Західний Берлін і перекрили шляхи сполучення із західнонімецькими зонами. В той момент, коли Берліну загрожувала гуманітарна катастрофа, в хід подій втрутилася ООН. Зрештою було розроблено «Окупаційний статут», який надавав США, Великій Британії та Франції контроль над Західною Німеччиною. Так з'явилася ФРН. Радянський Союз, у свою чергу, ініціював створення НДР.

Була в історії ще одна подія, а саме карибська ракетна криза 1962 року, яку завдяки втручанню ООН було подолано.

Саме тоді Радянський Союз розмістив на Кубі ракети з ядерними боєголовками, а американський президент Кеннеді запровадив військово-морську блокаду острова. Ніколи ще ядерна війна не здавалося настільки ймовірною. Рятуючи світ від термоядерної трагедії, Генеральний секретар ООН організував радянсько-американські переговори. Результат не забарився: СРСР вивіз зброю з території Куби, а США відкликали з військової бази Гуантанамо введені війська.

Один з наймасштабніших конфліктів, який ООН прагнула врегулювати протягом десятиліття, з 1965 до 1975 року, виник на Близькому Сході й вилився у протистояння між арабськими радикалами на палестинських територіях та Ізраїлем.

Війна, яку Ізраїль назвав боротьбою за незалежність, палестинці охрестили катастрофою. Уперше конфлікт вийшов на поверхню 1945 року, коли Єврейське агентство, котре представляло інтереси Палестини, заявило про необхідність створення єврейської держави. Йому не поступалося населення арабського походження, яке вважало важливим зберегти етнос у межах однієї країни. ООН запропонувала два варіанти подолання протиріччя: створити дві незалежні держави, об'єднані однією економічною моделлю, або єврейсько-арабську федерацію. Саме другий план схвалили всі, крім Ліги арабських держав і Вищої арабської ради, які пообіцяли зробити все від них залежне, щоб перешкодити розділу Палестини. Це вилилося у війну 1948 року, зупинити яку вдалося завдяки ООН: на початку 1949 року було укладено угоди про припинення вогню. Як наслідок, Ізраїль окупував 112 населених пунктів, відведених арабській державі, тоді як араби отримали контроль над 14 поселеннями, що належали євреям. А після укладення перемир'я було встановлено Зелену лінію, котра позначила припинення вогню.

І, нарешті, югославська трагедія, коли успішна країна з високими економічними показниками потонула в міжусобицях громадянської війни. Етнічні протиріччя в кожній з республік свідчили: розпад держави неминучий. З приходом до влади Мілошевича конфлікт між сербами та албанським населенням Косова поглибився і призвів до того, що албанці втратили всі права на територіальну автономію. Не розв’язавши проблеми дипломатичним шляхом, косовари вступили в партизанську боротьбу. Теракти, самосуди над югославськими чиновниками і неможливість упоратися з опором – такий вигляд мала Югославія в очах Заходу.

Тож реакція була нищівна: бомбардування НАТО стерли з лиця землі цілі райони, півмільйона албанців зосталося без даху над головою. Найбільше жертв, що й не дивно, було серед мирних жителів, тих, хто опинився в неправильний час в неправильному місці. Як наслідок, югославські війська було виведено з Косова, а саму республіку віддано під контроль ООН. Тому з 1999 року Місія Організації Об'єднаних Націй у справах тимчасової адміністрації в Косові стежить за виконанням законодавства, відновлює зруйноване і керує політичними процесами.

Як показує історія, політики, розв'язуючи війни, рідко беруть відповідальність за скоєне, зате народ, який повірив у «гарні» ідеї, поповнює лави «втраченого покоління». Утім, політики рано чи пізно миряться: з цим доводиться якось жити і дивитися в очі тим, кого ще вчора вважали ворогами. У цьому контексті особливого змісту набувають слова, якими починається Статут ООН: «Ми, народи Об’єднаних Націй, сповнені рішучості позбавити прийдешні покоління нещасть війни, яка двічі в нашому житті принесла людству невимовне горе, і знову утвердити віру в основні права людини, у гідність і цінність людської особистості, у рівноправність чоловіків та жінок і в рівність прав більших та малих націй, та створити умови, за яких можуть дотримуватися справедливість і повага до зобов’язань...»

Іллюстрація: AlbertoArni

Вам это будет интересно:
Рисові поля: Злаки неземної краси
- Чи не хочете покуштувати рису? - таким питанням зустрічають гостей в Китаї. А якщо господарі виявляться ще і фермерами, вони можуть запросити вас на незвичайну екскурсію і покажуть шедевр природного мистецтва. Рис, який ми часто вживаємо в їжу, не замислюючись про його естетику, в момент вирощування нагадує ковдру, виткану з різнокольорових клаптиків...
ВІДЕО: Величний спадок Узбекистану
OUTLOOK пощастило побувати в гостинній країні Узбекистан і сьогодні ми розповімо про унікальне місце - Мавзолей видатного полководця і політичного діяча Амір Темура.
ВІДЕО: Загадка на півдні Франції - печера Шове
У 1994 році в горах на півдні Франції була виявлена печера, всередині якої знаходилося більше тисячі наскельних зображень, що датуються 34 століттям до н.e. На думку експертів, це сліди першої цивілізації на території Європи. Чудовою якістю збережених малюнків печера зобов'язана тому...
Фортеця Масада: остання битва
«Моя хата скраю, першим народ від ворога захищаю» – це українське прислів'я цілком можна вплести в історію ізраїльського народу, тільки замість «хати» використати слово «фортеця». Коли римляни напали на Єрусалим, жителі стояли пліч-о-пліч доти, доки ворожі легіони не відтіснили їх до останньої твердині.
День вишиванки 2020! Дипломати іноземних посольств підтримують святкування
Котрий рік поспіль українці у всьому світі, одягнувши національне вбрання на роботу, для прогулянки містом або просто для фотографії, відзначають День вишиванки. Цьогоріч святкування припало на 21 травня і до нього долучились представники іноземних посольств, акредитованих в Україні.
Не тільки нафта і туризм: сафарі від африканських роботодавців
У світі безліч варіантів професій, які може опанувати людина. Північна Америка дала поштовх стартапам та банківскому сектору, Азія - високим технологіям, Європа - медицині... А ким же працюють люди на найбільш сонячному континенті - давайте дізнаємось!
Гетто світу: Маре - Париж по-еврейські
Свіжі і хрумкі піти, намолені синагоги, кошерні ресторани і милі люди з пейсами і добрими очами – щоб побачити все це не конче летіти до Ізраїлю. Досить просто зазирнути у паризький квартал Маре, розповідь про який і продовжує нашу рубрику про національні гетто.
Підземеллями Європи: Париж, Берлін, Прага
Блукаючи мальовничими вуличками старої Європи, ми роздивляємося на всі боки і навіть не підозрюємо, скільки цікавого лежить у нас під ногами. Якщо вам набридли стандартні туристичні тури з черговим марафонським забігом до музеїв та пам'ятників, пропонуємо поглянути на бабусю Європу з іншого ракурсу. Точніше – зазирнути їй «під ноги».
Визначено переможців 24 загальнонаціональної програми «Людина року-2019»
Вища Академічна Рада загальнонаціональної програми «Людина року» підвела підсумки стосовно визначення володарів титулу «Людина року-2019» в національних номінаціях.
Помпеї: життя під попелом
Людська історія пам'ятає Дрезден, Хіросіму, Нагасакі. Але очолюють цей сумний список древні Помпеї – жителі, якого стали застиглими пам'ятниками не з власної волі. Місто з видом на Везувій, неподалік сучасного Неаполя, було одним з найбільш розвинених не тільки в Римській імперії, але і в Європі. Свідченням цього є те, що Помпеї лежали на торговельному шляху, який з'єднував Рим і Південну Італію.
Departure: Балчик
Якщо вам до душі відпочинок у Болгарії, але не знаєте, в якому містечку зупинитися, відвідайте Балчик. Він підійде тим, хто цінує затишні й недорогі поїздки, без напливу відпочивальників і спустошення гаманця. А древній вік міста і наявність унікальних пам'яток створять чудову альтернативу сонячним і морських ваннам.
Священні тварини інків
Наш «перуанський цикл» продовжується розповіддю про найбільш шанованих тварин у Перу. Вони – як зв'язок піж сьогоднішнім і минулим, грають важливу роль у житті цього народу. Мудрі предки сучасних перуанців, давні інки, жили у повній гармонії з усім живим, що їх оточувало. Мудрі предки сучасних перуанців, давні інки, жили у повній гармонії з усім живим, що їх оточувало.
Kiss me. Незвичайні факти про поцілунки
У День святого Валентина OUTLOOK поділиться фактами й цифрами, яких ви, можливо, і не знали про поцілунки! А крім того, порадить 3 небанальних місця, де мало хто стримається, щоб не сказати «kiss me».
Володарем міжнародної премії «Людина року – 2019» за значний внесок в розвиток партнерських, дружніх та економічних відносин з Україною стане Посол Туреччини в Україні
Для України, яка невідворотно обрала своїми пріоритетами демократичні цінності, особливого значення набувають увага і підтримка світового співтовариства, вагомий особистий внесок відомих діячів міжнародного масштабу у розбудові України як суверенної демократичної держави.
«Людина року: натхнення перетворень» Визначені лауреати 24-ї загальнонаціональної програми «Людина року – 2019»
2019 рік був насичений важливими і доленосними подіями в житті нашої країни, що знайшло безпосереднє відображення в підсумкових результатах 24-ї загальнонаціональної програми «Людина року».
Старт конференції «Туркменістан та міжнародні організації: співпраця заради миру і розвитку»
14 січня 2020 року в Ашхабаді розпочалась Міжнародна конференція «Туркменістан і міжнародні організації: співпраця заради миру і розвитку», присвячена святкуванню в 2020-му році 25-річчя постійного нейтралітету Туркменістану під гаслом «Туркменістан - батьківщина нейтралітету».
Люксембург: встигнути все
Сучасна інфраструктура, лояльна податкова та юридична система зробили Люксембург однією з найбільш привабливих країн для ведення будь-якого виду бізнесу. Щоб досягти такого добробуту, герцогству знадобилося менше ніж півстоліття...
Великий шовковий шлях по-таджицьки
Зачувши словосполучення «великий шовковий шлях», одразу уявляєш собі відважних мандрівників і нескінченні каравани, повні коштовностей і дивовижних товарів, що перетинають країни та континенти. Сьогодні ми розповімо про таджицькі міста, котрі слугували у давнину найважливішими перевалочними пунктами цієї торговельної артерії.
У Києві відбувся транскордонний молодіжний табір «Європейські цінності та культурна дипломатія: молодіжні зустрічі»
З 5 по 8 листопада 2019 року у рамках проєкту відбулись заходи, до участі в яких долучились студенти та викладачі з Білорусі й України, поважні гості та дипломати​.
Підземний полиск імперії: будапештське метро
Провівши всього годину в польоті, я раптом дізнався, що опинився в місті, де є найстаріше в континентальній Європі метро. І це ще не все, чим примітна будапештська підземка. OUTLOOK вирушає на прогулянку метрополітеном одного з найгарніших міст світу. Спускаємось?
Закрыть
Outlook facebook page