У Посольстві Узбекистану пройшла зустріч Ambassador's Spouses Club Kiev
У заході, організованому Посольством Узбекистану в Україні та Ambassador's Spouses Club Kiev, взяли участь дружини керівників дипломатичних представництв іноземних держав, співробітники міжнародних організацій і журналісти. Серед них також були поширені інформаційні матеріали, що відображають багатий культурно-туристичний потенціал Узбекистану.
Гостям була представлена велика експозиція національних костюмів і тканин, виконаних за старовинними ескізами і традиціями. Дружина Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Узбекистан в Україні Гулноза Абдуаліева постаралася максимально продемонструвати культуру і творчість узбецького народу.
На заході гостей ознайомили з узбецьким принтом тканини «ІКАТ», а також вокальним мистецтвом «МАКОМ», які були включені в список нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО в грудні 2017 року.
За словами пані Гулнози "ІКАТ" можна порівняти з джазовою імпровізацією, коли в фон відомих мелодій, вплітаються нові теми, часом змінюють основну канву твору до невпізнання, наповнюючи її іншими фарбами. Ікат - це стильний візерунок одного майстра з відомою геометрією тільки йому одному, в якому химерно переплітаються лінії і кольору, породжуючи хитросплетіння образів і фігур. Ви ніколи не знайдете два однакових візерунка, тому що кожне полотно унікальне, зроблене і забарвлене вручну і іноді навіть сам майстер не знає кінцевого результату своєї роботи.
Вона зазначає, що Ікат іноді називають іншим ім'ям - хан-атлас, адрас, бухарські шоі. Під час презентації пані Гулноза розповіла про красиву легенду створення «Хан-Атласу». Згідно з легендою одного разу один з правителів Маргилан вирішив одружитися в п'ятий раз. Він побачив юну дочку ткача, закохався і вирішив, що п'ятою дружиною стане саме вона. Ткач засмутився, дізнавшись про намір хана, прийшов до палацу і попросив не чіпати його дочка. Тоді Хан сказав, що відмовиться від наміру тільки в тому випадку, якщо майстер створить до наступного ранку щось більш прекрасне ніж його дочка.
Ткач не міг їсти і не міг заснути всю ніч, на світанку він пішов до струмка. Засмучений він присів у роздумах на березі струмка подивився в нього, а в ньому відбивалася веселка. Художник заплакав і коли сльози падали в струмок, то веселка розійшлася брижами представивши йому чудовий малюнок. Він зрозумів, у чому його порятунок, і виткав надзвичайну тканину за образом побаченого - легку, як хмара, прохолодну, як гірське повітря, і яка відображає всі фарби веселки.
До ранку, майстер приніс своє творіння хану. Той був вражений красою тканини і велів назвати її "хан-атлас" ( "ханський шовк"), а дочку ткача віддав в дружини своєму улюбленому синові.
За інформацією пані Абдуаліевой в сучасному світі мотив «ІКАТ» надзвичайно популярний - його активно використовують виробники текстилю, шпалер, порцеляни, дизайнери інтер'єру і модельєри. «Узбецький принт» і національні мотиви широко використовується на світових подіумах. Яскравість, етнічність і жвавість національних узбецьких тканин підкорили і надихнули дизайнерів одягу і інтер'єру не тільки Узбекистану, а й світу, і ознаменували початок XXI століття періодом розквіту ІКАТ. Узбецький орнамент - трендсеттер колекцій Louis Vuitton і Christian Dior, Etro і інших світових брендів, котрі використовували «узбецький принт» в своїх колекціях.
Поряд з витворами узбецьких майстрів, в ході виставки відвідувачі мали можливість ознайомитися з роботою ткацького верстата з виробництва ІКАТ і порцелянового посуду, на який також були нанесені малюнки з узбецького принта «Ікат».
Дружина Посла Узбекистану ознайомила присутніх з жанром МАКОМ, який популярний у багатьох країнах Сходу таких як, Туреччина, Азербайджан, Таджикистан і інші, але за її словами узбецький МАКОМ трохи відрізняється своєю манерою виконання.
Незабутнє враження на присутніх справив виступ народної артистки Узбекистану Муножат Йулчіевой, яка виконала в узбецькому класичному музичному жанрі маком, яка здобула всесвітню славу як виконавиця маком.
Бурхливе захоплення у гостей викликав вихід ансамблю дутаристок «Істіклол кізларі» під керівництвом Рузі Ходжаєва, які віртуозно виконали національні мелодії і пісні.
На завершення заходу пані Гулноза пригостила гостей знаменитим узбецьким пловом, самсою, смаженими пельменями й іншими стравами національної кухні.