RU  UK  EN
Статьи  >  Уяви  >  Slowlife: встигнемо все

Slowlife: встигнемо все

Автор: 22.12.2016 | суспільство
Либонь, кожній людині, що живе в нашу стрімку добу, яка час від часу прискорюється, слід зупинитися, щоб зітхнути і перезарядити сили. Особливо часто подібні паузи необхідні жителям великих міст, оскільки там буквально весь довколишній простір ніколи не спить. Щоб знайти всередині себе заповітну кнопку «стоп», а потім і натиснути її, ми пропонуємо вам розповідь про молоду, але дуже цікаву філософію життя, котра отримала назву Slow life, що перекладається як «повільне життя».

Прийнято вважати, що точкою відліку і часом народження нової філософії став 1986 рік, коли неподалік від однієї з центральних площ Рима – площі Іспанії – «Макдональдс» вирішив відкрити своє чергове кафе. Незважаючи на те, що до того моменту мережа вже завоювала весь світ, зокрема й Італію, римські інтелектуали і патріоти вирішили, що фастфуду в їхньому багатовіковому місті і так вистачає, і відкриття ще одного ресторану в історичній частині міста – явний перебір. Протестну групу очолив шанований італійський публіцист й інтелектуал Карло Петріні. Протягом кількох місяців його невелика команда не давала забудовникам приступити до роботи. Поступово до них стали приєднуватися не тільки друзі і знайомі, але й пересічні італійці, котрим сподобалася висунута Петріні концепція захисту національної кухні. Як казав у той час сам журналіст, він не проти «Макдонадльдсу», він проти того, що все стає «Макдональдсом» – швидким, універсальним й одноманітним. І все ж корпорація перемогла, оскільки і земля під новий ресторан була орендована законно, і муніципалітет вирішив не роздувати з цієї ситуації велику подію і став на її бік, тому кафе все-таки відкрили, і воно продовжує працювати і в наші дні. Однак ця ситуація – зовсім не поразка Петріні і компанії, а радше їхня перемога, оскільки їм вдалося не лише показати, що власні традиції можна захищати навіть відносно малими силами, але й у процесі боротьби виробити цілу філософію, покликану повернути людство до більш спокійного й осмисленого життя.

Однодумцями Карло Петріні стали Гейр Бертелсен і Карл Оноре, що створили цілий Інститут Повільності, символом якого став равлик, і написали засадничі праці з «уповільнення», пропонуючи людям особливий вид дауншифтингу, котрий не потребує переїздів до Індійського океану, оскільки задоволення від життя можна отримувати тут і тепер. Наприкінці 1980-х – на початку 1990-х слоулайфери ставали в Європі все популярнішими, а їхня діяльність почала виходити на практичний рівень. Члени співтовариства почали налагоджувати безпосередній контакт з муніципалітетами, кафе, магазинами, університетами і навіть великими компаніями, доводячи реальними цифрами, що спокійна і не загнана, немов кінь, людина і щасливіша, і здоровіша, й ефективніша за сучасного міського жителя з повною головою дедлайнів, турбот і справ.

Спочатку вдавалося «уповільнити» тільки Італію, оскільки місцеві жителі залюбки погодилися з тим, що поспішати у принципі нікуди, потрібно жити розмірено, уникаючи стресу і вічного браку часу. Тим більше, що нормальне уповільнення – це зовсім не лінь, а природна потреба і голови, і тіла, тому соромитися не варто. Середземноморська кухня, котру пропонували в тутешніх ресторанах, стала символом боротьби зі швидкою їжею, тому виробився цілий напрям «Слоу Фуд». Його прибічники пропонують смакувати їжу, перетворюючи її споживання в цілу подію, а не їсти тільки для того, щоб наїстися. Члени співтовариства – певним чином антиглобалісти: їм хочеться, щоб у світі ставало дедалі менше однотипних ресторанних мереж, котрі вбивають, на їхню думку, унікальність кожної кулінарної традиції. Окрім їжі ще одним важливим напрямком роботи Інституту Повільності стала сфера, що отримала назву «Повільне місто». Сьогодні близько200 міст по всьому світу приєдналися до руху. У рамках своєї роботи місцева влада за допомогою активістів намагається поліпшити комфорт містян, борючись із шумом, брудом і трафіком. Дуже важливим завданням цієї діяльності вважають створення якомога більшої кількості зелених зон, оглядових майданчиків, скверів та інших затишних і спокійних місць, де кожен містянин має змогу відпочити від метушні і, що називається, «повтикати». Більше того, члени руху стежать за тим, щоб у містах також створювали адекватні умови праці на робочих місцях, щоб чітко виконували розпорядок дня, і у людей не було переробітку.

Звісно, з боку може здаватися, що Слоулайф з усіма її трактатами, статтями і маніфестами – це утопія і доля якихось маленьких міст, що потребують піару, та насправді це не так. Як запевняє той же Бертелсен, більшість метушні й хаосу довкола себе людина створює сама. Дослідник запевняє, підтверджуючи свої висновки цифрами, що за розміреного й усвідомленого життя ти навпаки встигаєш більше, оскільки безперервні дедлайни не відволікають психіку і мозок від роботи, а продуктивність праці зростає на 15-18 відсотків. Незважаючи на відносно невеликий вік філософії, з кожним днем її прибічниками стає дедалі більше і більше людей на всіх континентах. Навіть у Китаї і США, котрі за своїм ритмом життя взагалі не схожі на маленькі європейські, а особливо італійські містечка, де прийнято годинами пити каву на п’яцах і спілкуватися, вже з’являються численні активісти цього руху, котрий має стати патичком-рятівничком людства у XXI столітті.

Він уже так чи інакше входить у всі сфери людського життя, оскільки вже є «Повільна мода», спрямована на виробництво універсального одягу, котрий не треба міняти кожного сезону, влаштовуючи шопінги. У скандинавських країнах дедалі більшу популярність має концепція «Повільного телебачення», де спокійні і розмірені телепрограми протиставляють звичному для нас кліповому монтажу і кривавим новинам. Там же, у Швеції, недавно ухвалили рішення про перехід на 6-годинний робочий день, оскільки продуктивність праці не падає, а навіть росте, що було з’ясовано шляхом експерименту. І це Швеція, на секундочку. Одна з найуспішніших країн планети, жителів якої ніяк не прийнято називати ледарями. Більше того, буквально недавно виробили концепцію «Повільного відпочинку», коли тобі не треба з язиком на асфальті бігати протягом уїк-енду довкола всіх пам’яток міста – достатньо приділити час парочці об’єктів, зате пройнятися ними по повній. Подібні екскурсії вже пропонують «повільні гіди». Отже, уповільнюйтесь і встигайте все, насолоджуйтесь життям, адже за всім однаково поспіти, так навіщо брати участь в апріорі програшних перегонах?  

Фото: i.wallpic.net, 4.bp.blogspot.com, www.foto.basov.com.ua, thaispasnow.files.wordpress.com

Вам это будет интересно:
День вишиванки 2020! Дипломати іноземних посольств підтримують святкування
Котрий рік поспіль українці у всьому світі, одягнувши національне вбрання на роботу, для прогулянки містом або просто для фотографії, відзначають День вишиванки. Цьогоріч святкування припало на 21 травня і до нього долучились представники іноземних посольств, акредитованих в Україні.
Не тільки нафта і туризм: сафарі від африканських роботодавців
У світі безліч варіантів професій, які може опанувати людина. Північна Америка дала поштовх стартапам та банківскому сектору, Азія - високим технологіям, Європа - медицині... А ким же працюють люди на найбільш сонячному континенті - давайте дізнаємось!
Гетто світу: Маре - Париж по-еврейські
Свіжі і хрумкі піти, намолені синагоги, кошерні ресторани і милі люди з пейсами і добрими очами – щоб побачити все це не конче летіти до Ізраїлю. Досить просто зазирнути у паризький квартал Маре, розповідь про який і продовжує нашу рубрику про національні гетто.
Визначено переможців 24 загальнонаціональної програми «Людина року-2019»
Вища Академічна Рада загальнонаціональної програми «Людина року» підвела підсумки стосовно визначення володарів титулу «Людина року-2019» в національних номінаціях.
Kiss me. Незвичайні факти про поцілунки
У День святого Валентина OUTLOOK поділиться фактами й цифрами, яких ви, можливо, і не знали про поцілунки! А крім того, порадить 3 небанальних місця, де мало хто стримається, щоб не сказати «kiss me».
Володарем міжнародної премії «Людина року – 2019» за значний внесок в розвиток партнерських, дружніх та економічних відносин з Україною стане Посол Туреччини в Україні
Для України, яка невідворотно обрала своїми пріоритетами демократичні цінності, особливого значення набувають увага і підтримка світового співтовариства, вагомий особистий внесок відомих діячів міжнародного масштабу у розбудові України як суверенної демократичної держави.
«Людина року: натхнення перетворень» Визначені лауреати 24-ї загальнонаціональної програми «Людина року – 2019»
2019 рік був насичений важливими і доленосними подіями в житті нашої країни, що знайшло безпосереднє відображення в підсумкових результатах 24-ї загальнонаціональної програми «Людина року».
Старт конференції «Туркменістан та міжнародні організації: співпраця заради миру і розвитку»
14 січня 2020 року в Ашхабаді розпочалась Міжнародна конференція «Туркменістан і міжнародні організації: співпраця заради миру і розвитку», присвячена святкуванню в 2020-му році 25-річчя постійного нейтралітету Туркменістану під гаслом «Туркменістан - батьківщина нейтралітету».
Люксембург: встигнути все
Сучасна інфраструктура, лояльна податкова та юридична система зробили Люксембург однією з найбільш привабливих країн для ведення будь-якого виду бізнесу. Щоб досягти такого добробуту, герцогству знадобилося менше ніж півстоліття...
Незвичайні шкільні уроки різних країн світу
На честь сьогоднішнього свята - Дня знань ми вирішили розповісти Вам, які незвичайні предмети належить освоїти учням у різних країнах світу! Гризти граніт науки, осягаючи основи алгебри і геометрії, або запам’ятовувати роки правління монархів, гортаючи підручники з історії, – буденна справа для школярів.
Баджо: морський народ Південно-Східної Азії
Нечисленні народи завжди цікавили вчених і художників, котрі шукали в їхньому способі життя натхнення для своєї творчості. Один із найпопулярніших етносів сьогодні - баджо, кочовий народ мореплавців, котрих формально можна співвіднести з Малайзією.
Усім потрібні гроші. Валюти світу
Називають їх скрізь по-різному, проте люблять, напевно, однаково. Ми говоримо, звісно ж, про гроші, а точніше про їхні «другі імена». Адже крім офіційної, у кожної валюти є своя, народна назва, яке не так відома, але дійсно заслуговує на увагу!
Маленькі улюбленці великих міст
Німці заводять не лише німецьких вівчарок, а в Бостоні можна побачити не тільки бостонських тер’єрів. Люди вибирають собак, спираючись на особисті вподобання. Та часом тяжіння місцевого населення до певної породи занадто помітне й інколи стає особливістю певної місцини. Цьому можуть сприяти природні умови, мода і навіть менталітет.
Вік живи, вік учись: найцікавіші кампуси світу
Напередодні початку нового навчального року ми просто не могли не надихнути як нинішніх, так і майбутніх студентів найбільш вражаючими університетськими містечками і кампусами. Напевно і ті, хто вже має освіту, теж будуть в захопленні від них і замисляться, чи не отримати ще одну, адже в таких місцях гризти граніт науки, вочевидь, можна з більшим апетитом.
Нагородження переможців 23 загальнонаціональної премії «Людина року-2018»
23 березня 2019 року в залі Національної опери України відбулася ХХІІІ урочиста церемонія нагородження переможців загальнонаціональної програми «Людина року-2018» та володарів міжнародних та спеціальних премій програми.
26 жахливих фактів про Голокост
Голокост – одна з найстрашніших трагедій, в котру затягли людство викривлені уявлення про переваги однієї раси над іншою. У скаліченому тілі горів вогонь незламного духу. Хоча свідоцтва про Голокост неможливо читати без сліз і душевного болю, про це необхідно знати – хоча б для того, щоб уникнути подібного у майбутньому.
Примарні міста: Детройт, Орадур-сюр-Глан, Прип'ять, Ченгун
Американський Детройт ще не так давно був відомий як центр машинобудування, але сьогодні про нього куди частіше говорять в контексті вимирання і відтоку населення. Outlook вирішив розібратися, чому з’являються міста-примари.
Без кліше
Ви можете собі уявити німця, котрий запізнюється? Або ж японця, що сидить в офісі в робочий час і плює у стелю? Ну або ж хоча б іспанця, який у поті чола працює з ранку до ночі? Навряд, оскільки виною тому стереотипи, які закріпилися за тим чи іншим народом. Сьогодні ми не тільки говоритимемо про них, а й спробуємо ці кліше спростувати.
Все у ваших руках. Чому корисно бути амбідекстром
Амбідекстри демонструють унікальні здібності мозку, своїм прикладом підтверджуючи приховану людську геніальність. Найцікавіше, що її можна тренувати буквально руками. Як показали останні дослідження, людей, які від народження однаково вправно керують обома верхніми кінцівками, більше, ніж ми думаємо, і, можливо, ви – один з них.
ЕКСКЛЮЗИВ: Посли 29-ти країн взяли участь у соціальному проекті OUTLOOK до Міжнародного дня толерантності. ВІДЕО
Проект OUTLOOK, зближуючи народи й культури, прагне зробити світ добрішим, а його представників уважнішими один до одного. Ми щиро віримо, що взаємна повага – це ключ до подолання багатьох негараздів, конфліктів і непорозумінь сьогоднішнього світу.
Закрыть
Outlook facebook page