Заклиначі: Як змусити змію танцювати
Що це за загадкове ремесло, майстри якого споконвіку балансують на межі життя і смерті?
Заклиначі змій, вони ж факіри чи беде, – один із символів колоритної і самобутньої Індії. Та виникла ця професія ще в Стародавньому Єгипті. У наш час її вважають зникаючою – число сучасних майстрів ледве налічує мільйон людей. А колись їхня робота була культовою справою…
Через особливості клімату у спекотних країнах водиться дуже багато цих видів рептилій. Вони зустрічаються мало не на кожному кроці і можуть заповзати у будинки. Тому споконвіку заклиначі змій були шанованими і потрібними спеціалістами. Люди, приміром, зверталися до них, щоб позбавити свою оселю від цих небезпечних гостей. Із часом ремесло «приручення плазунів» розвинулося у видовищне мистецтво. І тепер ласі на екзотику туристи готові щедро платити за подібні перформанси.Фото staticflickr.com
Факіри передають традиції своєї майстерності з покоління у покоління. Скажімо, в Індії і дотепер існують цілі села потомствених беде, наприклад, поселення Сепарагон. Там у кожній сім’ї тримали близько п’яти змій. І тільки недавно в Індії набув чинності закон про захист дикої природи, котрий забороняє полювання і утримання цього виду в неволі. Тому тепер факірам доводиться несолодко. Та це почасти і добре, адже «мистецтво управління зміями» не має нічого спільного ні з дресируванням, ні з містикою. У його основі часом жорстоке поводження з тваринами і брудні прийоми.
У селі Хадаітала (воно розташоване в ста кілометрах віз Калькутти) щороку проводять Конференцію заклиначів змій. Таким чином вони вшановують індуїстську богиню-покровительку змій – Манасу. У програмі незвичайні номери: змії, що обвивають тіла факірів, видавлювання і ковтання отрути з язика змії і, звісно, традиційні па під звуки флейти.
Танець змії – це не мистецтво, а скоріше дресировка, часом вельми жорстока. Існує кілька способів змусити змію звиватися в такт музиці.
Заклинач змій може натренувати тварину за допомогою побиття флейтою. Він ловить змію, саджає у плетений кошик, котрий стає її довічною в’язницею. Під час тренування б’є по ємності і відкриває її кришечку – збурена і роздратована звуками інструмента змія вилізає з неї в надії вибратися на волю, та отримує удар по голові. І так при кожному її русі. У підсумку: під час вистави нещасна тварина просто намагається ухилитися від флейти в руках факіра.
Досвідчені заклиначі можуть створювати ілюзію танцю плазуна навіть із щойно спійманою змією. Найбільш спритні беде демонструють це, витягуючи на публіку змій прямо з їхніх нір. Тут секрет – у знанні особливостей їхнього характеру і фізіології, а також хуткості й уважності заклинача. Змії практично не мають слуху від природи, тому сама музика на них ніяк не впливає. Зате вони наділені особливою чутливістю шкіри – вона сприйнятлива до коливань повітря, для того щоб рептилія могла убезпечити себе, якщо до неї хтось наближатиметься. Ці коливання створюються, наприклад, від кроків по землі. Так що звуки флейти, створюючи подібні коливання, збуджують змію. При цьому під час перформансу змія слідує за рухами факіра. Саме в цьому полягає його талант – розтривожена звуками флейти змія налаштована захищати себе, та рухи руки вмілого факіра збивають її з пантелику – так, готуючись до атаки, рептилія насторожено стежить за ритмічними рухами. Ця монотонність вимотує тварину і, врешті-решт вводить у стан сонливості.
Та найголовніше і найстрашніше – видалення отрути зі змій. Цього можна домогтися кількома шляхами: Виривання отруйних зубів у змії; Перед виставою примусити змію кусати тканину – таким чином її отруйні мішечки спустошуються. Це тривале і виснажливе заняття як для тварини, так і для факіра, та воно дає короткотривалий ефект – мішечки невдовзі наповнюються новою отрутою; Відтак найбільш жорстокі йдуть ще далі – і зашивають рот змії за допомогою звичайної нитки і голки. У підсумку – ниток не видно, язик змія висунути може – ідеально для видовища. Та внаслідок цього змія помирає голодною смертю.
Фото travelphotospirit.com
Для того, щоб убезпечити себе, заклиначі вдаються й до інших хитрувань. Роблять собі щеплення від укусу змії – щоправда, стовідсоткового захисту воно не дає. Або ж змащують тіло зміїним жиром – таким чином вони нібито набувають специфічного зміїного запаху і сприймаються ними як свої.
Найбільш знаменитий представник цієї професії Шейх Мусса із Луксора в наш час став справжньою легендою. Мусса славиться неймовірними трюками. Наприклад, кобри, котрих він заклинав, поступово наближались до нього і покірно клали прямо голову на долоню. Потім він складав їх в окреслене на піску коло, і тварини лишалися там до того часу, поки Шейх на дозволяв його покинути. Та, за іронією долі, незважаючи на такі неймовірні уміння, Мусса врешті-решт помер від укусу одного з цих плазунів…
Головне фото fr.wikipedia.org