Все у ваших руках. Чому корисно бути амбідекстром
Спробуйте взяти в кожну руку по олівцю і намалювати симетричні фігури. Якщо у вас це вийшло, привітайте себе: ви – потенційний амбідекстр і у вашому мозку приховані унікальні задатки. Рівномірно задіюючи і праву, і ліву півкулю, можна працювати набагато ефективніше. Це вже сповна вдалося таким особистостям, як Барак Обама, Володимир Путін, Том Круз, Кіану Рівз, Марія Шарапова і навіть Святослав Вакарчук. Серед знаменитих амбідекстрів минулих років: Джимі Гендрікс, Андрій Сахаров, Нікола Тесла, Володимир Даль, Лев Толстой, Олександр Пушкін, Леонардо да Вінчі.
Фото assets.rebelcircus.com
Людей, які вільно володіють і тією, й іншою рукою, у світі мало – всього близько 4,7%. Для порівняння, лівш налічується біля 8%. Наділені цим талантом можуть не просто виводити симетричні лінії, але й однаково добре писати, їсти, лагодити, точити, обертати, тримати будь-які предмети обома руками, цілитися як правим, так і лівим оком. І ноги, до речі, теж у ділі. Футболіст з такими навичками добре подає і правою, і лівою. У побуті амбідекстрам вдається вправно підхопити річ з долівки будь-якою ногою.
Але важливіша, звісно, суть самого явища: обидві півкулі мозку функціонують рівнозначно, домінування однієї над іншою відсутнє. Ліва частина, що керує правою стороною тіла, відповідає за мовні здібності, запам’ятовування фактів, імен, дат і раціональну діяльність. З правою ж пов’язана уява, інтуїція й абстрактне мислення. За допомогою неї ми можемо, наприклад, розпізнавати обличчя, обробляючи інформацію в цілому, а не послідовно, що властиво для аналітичної лівої півкулі. Отже, людина, яка розвиває обидва напрямки, сприймає світ повніше. Вона здатна, спираючись на аналіз, реалізувати творчий потенціал, створювати нове, умовно кажучи – бачити красу математичної формули і насолоджуватися при цьому фугою Баха. Найцікавіше, що повноцінної роботи мозку можна досягти незалежно від того, яка з його частин бере у вас гору спочатку!
Тренуючи «неробочу» руку, ви одночасно розвиваєте і відповідну півкулю. Для цього слід просто вчитися писати або виконувати інші звичні дії, наприклад вигулювати собаку. Але найбільш ефективним способом часто є оволодіння музичним інструментом. До речі, Альберт Ейнштейн, який теж належав до амбідекстрів, був не лише геніальним фізиком, але й непогано грав на скрипці. Зараз, на жаль, важко сказати, були його здібності вродженими або ж сформувалися у результаті тренувань.
Фото kirov-portal.ru
А тим часом вчені дедалі більше уваги приділяють виявленню амбідекстрів ще в дитячому віці. Справа в тому, що наш світ праворукий. І правші часто стають такими суто під впливом оточення, а не через природні схильності. Крім того, як показали недавні дослідження, у школі лівшам і амбідекстрам доводиться набагато складніше у зв’язку з непідхожими для них навчальними програмами. При цьому відомо, що спроба перевчити дитину, яка однаково добре володіє обома руками, тільки негативно позначається на її здібностях. Такі дані наводить німецький портал schulpsychologie.de, посилаючись на результати досліджень серед 2600 шкіл Берліна. Це питання піддавалося серйозному вивченню протягом останніх десяти років. І на першому ж етапі з’ясувалося, що до п’ятилітнього віку майже третина дітей є амбідекстрами. Пізніше рівноцінність півкуль мозку у них зникає під впливом виховання і навколишнього середовища. Це означає, що обдарованих від природи людей народжується набагато більше, ніж ми думаємо. Можливо, в далекому дитинстві ви теж мислили як геній. Ніколи не пізно про це задуматися.
Заглавное фото cdn.skim.gs