Антиядерні ініціативи Казахстану
Представники 17-ти країн та співробітники більш як 20-ти світових громадських організацій, серед них лікарі, дослідники, громадські та політичні діячі, з'їхалися в Казахстан, щоб підтримати ідею без'ядерного світу. Форум також було присвячено Міжнародному дню дій проти проведення ядерних випробувань, проголошеного ООН 29 серпня 2009 року з метою активізувати зусилля держав світу, міжурядових і неурядових організацій задля припинення ядерних випробувань як невід’ємної умови створення безпечного світу.
Відтоді, як майже 70 років тому в американському штаті Нью-Мехіко на полігоні Аламогордо було проведено перше в історії ядерне випробування, за розробку подібної зброї взялися і в СРСР. Для її тестів потрібна була віддалена від залізниці та аеропорту місцевість площею не менше 200 км. Найпридатнішою виявилася велика степова територія поблизу казахського міста Семипалатинська, де і було створено перший у Радянському Союзі ядерний полігон.
Перший вибух прогримів наприкінці серпня 1949-го і був потужнішим за американський, а шкоди здоров'ю людей завдав не меншої, ніж у Хіросімі та Нагасакі. При нормальній дозі радіації до 20 мікрорентгенів на годину тамтешня доза становила аж 200. Населення про майбутні випробування не попереджали, тож ніякої евакуації не проводили. За наступні два роки ще декілька вибухів сталися за тим-таки сценарієм. Про безпеку людей тодішня влада замислилася тільки 1953 року, вирішивши вивозити населення на час випробувань, та майже одразу всіх знову повертали додому.
Випробування атомної зброї біля Семипалатинська проводили майже півстоліття. Загальна кількість ядерних вибухів за весь час існування полігона становить 465! І згубний вплив радіоактивних речовин, які виділялися в результаті наземних, підземних і повітряних випробувань, спричинив катастрофічні наслідки для здоров'я населення і довкілля Східно-Казахстанської області. Високі дози опромінення отримали сотні тисяч людей.
1989 року казахський письменник і громадський діяч Олжас Сулейманов, занепокоєний рівнем смертності поблизу Семипалатинська, створює рух «Невада–Семей» проти ядерних випробувань на полігоні. Понад два мільйони казахстанців поставили тоді свої підписи під антиядерною відозвою. Велелюдні марші та демонстрації із закликом позбутися найстрашнішої зброї прокотилися світом. А рішення першого Президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва про закриття полігона 1991 року і відмова від атомної зброї поклали початок міжнародному руху за без'ядерний світ. Тож завдяки цим діям було врятовано безліч людських життів. Після припинення випробувань у Семипалатинську вщухла діяльність і полігонів на Новій Землі в Росії, в американському штаті Невада, на французькому полігоні на атолі Муруроа й поблизу озера Лобнор у Китаї.
І хоча нині у світі ставлення до цього питання набагато відповідальніше, забувати про вже заподіяну шкоду не можна, вважають організатори конференції "25 років Міжнародному антиядерному руху "Невада–Семей". Казахстан, будучи однією з провідних країн, що виступають проти ядерної зброї, організував низку заходів, покликаних укотре нагадати громадськості про цю проблему.
Так, 14 серпня з міста Семея до Астани вирушив велопробіг студентів-медиків Міжнародної організації лікарів, які прагнуть запобігти ядерній війні – ІPPNW (International Physicians for the Prevention of Nuclear War).
А на медичній конференції ІPPNW, яка відбулася в астанинському Палаці незалежності, виступили імениті вчені. Вони ще раз закликали уряди ядерних держав, а також усіх причетних до виготовлення атомної зброї відмовитися від її виробництва та використання. Доповідачі з Фінляндії, Литви, Кенії та інших держав висловлювали занепокоєння через недостатнє усвідомлення небезпеки, яку несе атомна зброя, та закликали світ припинити інвестувати у військову промисловість. Багато промовців супроводжували свої презентації свідченнями очевидців, котрі живуть з ядерною спадщиною.
Наступним етапом великої програми форуму було відвідання казахських міст Семея та Курчатова, близьких до Семипалатинського полігона.
Дарія Карякіна, яка вирушила зі своїми українськими колегами в цю поїздку, розповість про її важливість:
«Ми мали щільний графік. Серед запланованих заходів у Семеї було покладання квітів до пам'ятника Абаю, зустріч із молоддю міста в головному корпусі КазГЮІУ і переліт на гвинтокрилі до міста Курчатова.
Важливим пунктом нашої програми було відвідання історико-краєзнавчого музею Семея з експозиціями, що демонструють традиції та побут Східно-Казахстанської області. Одну із зал присвячено ядерній історії не тільки Семипалатинського полігона, а й пам'яті про Хіросіму та Нагасакі.
Генеральний секретар організації «Мери за мир» і голова Фонду культури міста Хіросіми Ясуоші Комізо після побаченого зазначив:
«Ми відчули на собі всі наслідки атомної зброї, тож упевнені в її небезпечності. Ми мусимо позбутися ядерної зброї, щоб наші нащадки ніколи не знали, яких страждань вона може заподіяти».
Головною подією поїздки стала міжнародна конференція. Відкрив захід засновник організації «Невада–Семей» Олжас Сулейманов. У вітальній промові він розповів про ідеї і результати діяльності цього руху.
Сьогодні основна мета організації – врятувати десятки тисяч життів. «Невада–Семей» проводить уроки миру в школах, коледжах і вишах, здійснює заходи щодо захисту і відновлення довкілля та надає допомогу жителям регіонів, де проводили ядерні випробування. За неабиякі заслуги рух визнано у світі і включено до реєстру ЮНЕСКО «Пам'ять світу».
Конференція зібрала в одному місці представників з Німеччини, США, Індії, Данії та багатьох інших країн для обговорення актуальних для всього світу питань.
Нам випало поспілкуватися з координатором ООН у Казахстані Стівеном Туллом. Він висловив глибоку підтримку ініціативам цієї країни:
«29 серпня – міжнародний день, визнаний ООН. 4 роки тому генеральний секретар Організації Пан Гі Мун відвідав Семей. Він досі згадує про свої враження, які справив на нього Казахстан з його активною позицією у питаннях роззброєння».
Також захід підтримав своєю присутністю екс-посол США в Казахстані Джон Ордвей:
«Мене надзвичайно вразила сумна історія Семипалатинського полігона і її жахливі наслідки. Ми знаємо, ще багато треба зробити для безпеки мешканців регіону».
У поїздці в Семей нас супроводжував художник з Караганди Карипбек Куюков, який є послом проекту АТОМ (ред. – це міжнародна ініціатива, розпочата 2012 року й покликана інформувати світову громадськість про загрози і наслідки випробувань ядерної зброї для довкілля і всього людства). На жаль, на своєму власному прикладі чоловік знає, як це бути жертвою ядерних випробувань. Карипбек, чиєю батьківщиною є саме Семипалатинська область – інвалід з народження без рук, крім того, єдиний з 10-ти членів своєї родини, хто вижив. Тому і присвятив життя, щоб донести людям, яку страшну загрозу несе ядерна зброя.
Картини художника, котрі він пристосувався писати без допомоги рук, просякнуті пережитими стражданнями. Задля втілення своєї головної мрії – світу без ядерної зброї – Куюков бере участь у міжнародному проекті АТОМ, закликаючи всіх жителів планети об'єднатися в ім'я припинення атомних випробувань.
Завершенням поїздки було відвідання монумента «Сильніше за смерть», де відбулася акція, присвячена 25-річчю руху «Невада–Семей».
Сотні доводів, свідчень експертів і десятки історій очевидців не залишають байдужими. Коли трагедія далеко від тебе, ти по-людському співчуваєш, коли ж завдяки одній поїздці вона стає ближчою – ти вже усвідомлено співпереживаєш. Увесь день мені не йшло з голови: а ну ж, якби тоді 1991-го все це не припинилося, яка б була статистика людських страждань сьогодні? Та, на щастя, ініціативі «Невада–Семей» 25 років, і ця цифра не тільки кількісний, але і якісний показник та вимірювач сили руху за мир. Побувавши в Казахстані й осягнувши всю масштабність ядерних проблем, розумієш, що вже просто не можеш залишатися осторонь і бути байдужим».
Редакція інтернет-видання про світ THEOUTLOOK.COM.UA висловлює особливу подяку за організацію поїздки в Казахстан співробітникам Посольства Казахстану в Україні та особисто Надзвичайному і Повноважному Послу Казахстану в Україні Заутбекові Турисбекову.
Більше фото дивіться в нашій галереї!