RU  UK  EN
Статьи  >  Уяви  >  Гульнути в... Пакистані!

Гульнути в... Пакистані!

OUTLOOK вивчив найяскравіші пакистанські свята. Не даремно ж кажуть: як народ гуляє, так він і живе. Дивовижна гра історії. Пакистан на політичній карті світу з’явився порівняно недавно, але назвати цю державу «молодою» язик не повертається.

Адже її населяють нащадки однієї з найдавніших цивілізацій. Сьогодні це друга за чисельністю мусульманська країна, у якій проживає близько 190 мільйонів осіб зі своїми традиціями і звичаями.

За роки в Пакистані багато чого трансформувалося, та давні звичаї збереглися донині. Невеликий дардський народ калаші, сусідуючи там здебільшого з ісламізованим населенням, і в наші дні сповідує язичництво. Прості в звичках, але мудрі в життєвих питаннях, ці люди з особливою старанністю оберігають самобутність своєї культури. Любов калашів до танців та музики породила велику кількість свят. Найяскравіший з них – Джоші. Він відзначається 14 і 15 травня і знаменує собою прихід весни. У ці дні будинки прикрашають живими квітами, чоловіки вдягають нове вбрання, а жінки – ще й яскраві важкі аксесуари. Під час фестивалю прийнято доїти велику рогату худобу, після чого обмінюватися з сусідами і друзями молочними продуктами. Увечері все плем’я вирушає на схили пагорбів для продовження торжества.

Поруч з язичницькими прекрасно уживаються і сучасні свята. Зокрема, фестиваль поло на перевалі Шандур. Проводиться турнір в перший тиждень липня з 1936 року. Традиційно в ньому беруть участь дві команди – з долин Читраль і Джилгіт. На час події на березі озера Шандур виростають довгі торгові ряди і наметове містечко. Продавці наполегливо пропонують туристам найрізноманітніший товар у надії наварити прибуток на багатих іноземцях. Дістатися до Шандура досить складно – не кожен витримає дводенний шлях гірським серпантином, зате прекрасні пейзажі і захоплююча гра в поло стануть гідною винагородою.Shandur-Polo-Festival-pakistan.jpgФото paktourtravel.com

Ми вже згадували, що практично все населення Пакистану сповідує іслам. Не дивно, що релігійні свята тут особливо шанують. Один з них – Ід-уль-Аза, або Курбан-байрам, відзначають на згадку про жертвоприношення пророка Ібрагіма. Готуватися до нього починають заздалегідь, аби все встигнути: купують козлів, чіпляють на них розкішні дзвіночки, наряджають стрічками, гарненько відгодовують і дають нагулятися. А от коли настає Ід-уль-Аза, їх приносять у жертву. Причому роблять це скрізь: на тротуарах і площах, у дворах і парках. Чоловіки з величезними ножами бігають у закривавлених фартухах, на деревах висять туші, звідусіль чуються крики тварин.

Це триває протягом всього дня, а надвечір вулиці наповнюються манливим ароматом смаженого м’яса. Пакистанці вдягають свої найкращі вбрання і всією родиною збираються на трапезу. Свято триває три дні – золотий час для бідних і жебраків, які злітаються звідусіль. Місцеві злидарі знають, що в Ід-уль-Аза прийнято накривати столи для тих, хто не може собі цього дозволити. Біля багатих будинків розбивають шатра, у яких вони можуть розраховувати на наїдки.Молитва під час Курбан-байрама в мечеті Сунехри на Саддар-роуд у Пешаварі

Ще одне мусульманське торжество – Ід аль-Фітр, на честь закінчення Рамадану, відзначають з особливим розмахом. В останні кілька днів священного місяця пакистанці відправляються в рейд по магазинах за подарунками близьким, продуктами для святкового столу і обновками. Найбільшою популярністю користуються торти – попит на них просто зашкалює, в кондитерських збираються довгі черги. Прикрашені блискучими яскраво-зеленими, жовтими і синіми браслетами, куполами і фресками мечетей, торти для Ід аль-Фітр більше нагадують витвори мистецтва, аніж їжу. Напередодні події Пакистан перетворюється на величезний мурашник, де кожен займається своєю справою. На вулицях встановлюють світлові декорації, накривають столи для вечірнього розговіння – скрізь панує святкова метушня.21a88210c1d24538aa12d2f34738fc21_8.jpgФото aljazeera.com53d88a8ea2615.jpgФото dawn.com

Якщо ж ви опинитеся в Пакистані наприкінці лютого або на початку березня, то радимо не пропустити національне шоу коней та великої рогатої худоби Сіндх. Традиційно воно проводиться в торговому центрі Fortress Stadium, у другому за величиною місті країни Лахор. Крім учасників виставки, сюди приїжджають місцеві жителі й численні туристи, щоб подивитися на цей парад тварин. Родзинка шоу – танці на конях і верблюдах, водевіль за участю акторів-каскадерів і виступ військового оркестру.

І наостанок кілька слів про торжество весни Холі. Хоча його вважають традиційним індійським святом, у Пакистані він також є одним з найулюбленіших. Фестиваль кольорів, як його ще називають, символізує закінчення зими і пробудження природи після сплячки. На два дні вулиці перетворюються на різнобарвні плями. Західній людині, яка опинилася в Пакистані під час Холі, може здатися, що вона потрапила на карнавал – барвисті колони людей, які рухаються під звуки барабанів і пісень, посипаючи один одного фарбувальними порошками, справляють сильне враження. Свято настільки яскраве й захопливе, що його перейняли і європейські країни, а навесні 2013-го Холі вперше провели у Києві.5.jpgФото pakistantourntravel.comHoli-Festival-19-HD-Wallpaper.jpgФото parhlo.com

Головне фото patelbros.com

Вам это будет интересно:
Де «запалюють» зірки
Мало що може зрівнятися з яскравим зоряним небом під акомпанемент тиші. Саме про зірки OUTLOOK і розповість, а точніше про місця, де на них відкривається найкращий вид. У Європі дивитися на зірки радять не де-небудь , а... в Словенії. Справа в тому, що ця невелика країна – одна з найчистіших у світі, а отже, й атмосфера тут не настільки забруднена смогом.
Колоритний континент. Красиві племена Африки
Повсякденне життя африканських племен може видаватися дивним навіть для мешканців цього континенту. І тільки природа і допитливі мандрівники лишаються наодинці з колоритом і незвичністю побуту етносів за межею мегаполіса.
Смачна Японія: скуштувати країну на зуб
Морозиво зі смаком конини, мариновані комахи, риба зі смертельною отрутою – японській кухні є чим дивувати, вражати й шокувати. І чесно кажучи, перелік цих страв не завжды сприяє апетитові. Але ми не женемося за екзотикою. Істинний гастротуризм – це спроба збагнути менталітет і відчути національний колорит через традиційну кухню...
Амазонки з племені мосо: Заповідник фемінізму в затінку Гімалаїв
Автори антиутопій пророкують сотні бід людям майбутнього, яким знову і знову забороняють грати весілля, та, схоже, не все так страшно. У китайській провінції Юньнань, коло самісінького підніжжя Гімалаїв, живе матріархальне плем'я мосо, якому поняття шлюбу зовсім не знайоме.
Йодль – музика австрійських гір
В Австрії з'явився незвичайний маршрут, його вибирають любителі вокального стилю йодлем. Бредуть туристи долиною Циллерталь, широка стежина звужується, відкриваючи шлях тільки для найзавзятіших, і звивиста доріжка веде вгору. Зазирають мандрівники до хижки, яка має форму дзвіночка, обходять стороною найбільший ріг, прямуючи туди, де альпійські пастухи вели неквапливі музичні бесіди зі своїм стадом.
Ваш сніданок, сер! Або як починають свій день у різних країнах світу
Маленький тост, шматочок сиру і ковток міцної кави. «Це вам не шведський стіл!» – обурено пробурчить офіціант, дивлячись на незадоволене обличчя туриста. Щедрій українській душі не збагнути, як таким можуть наїстись місцеві. Тому перед подорожжю до нової країни варто знати точно, де звечора приготувати собі бутерброди...
Зимові забави Василя та Маланки: карнавал по-українськи
Новий рік в Україні не завжди розпочинався з ялинки, а замість Діда Мороза і Снігуроньки в гості чекали пустунку Маланку і моторного парубка Василя, та й не самих, а з почтом. Усі навіженості сходили з рук: витівки ряджених несли в собі сакральний зміст, продиктований логікою міфу про поєдинок весни і зими.
Ніч перед Різдвом і після
Різдво приходить, накидаючи теплий кожух на плечі. Ввечері воно приносить із собою м’яке світло першої вечірньої зірки, а зранку будить білим, але теплим сонцем. Якби про відчуття Різдва хтось запитав у бабці моєї прабабці, то, гадаю, її слова були б ідентичні моїм. Бо разом із мисочкою куті із рук у руки українські покоління передають і свої традиції.
Новий рік у Стамбулі: гранат замість «Олів’є»
За стереотипами, Новий рік у Стамбулі – це сірість без снігу, а, отже, нудьга. OUTLOOK на власному досвіді перевірив, чи так це насправді, і тепер ділиться своїми враженнями. Звісно, якщо ми скажемо, що це свято відзначають у Туреччині так само, як і в Європі або Північній Америці – це буде перебільшенням.
Глінтвейн: зігріваємось правильно
Вітамінчики, загартовування, правильний режим дня... Це все добре і корисно, особливо в холоди, ось тільки іноді треба себе і побалувати й одночасно убезпечити від мікробів і застуди. У такий час найкращий засіб – глінтвейн.
Ескімоські іглу. Що нам варто із снігу дім збудувати!
Крихітка-син до батька прийшов і пропонує втекти від мами і бабусі на Північний полюс? Тільки не треба трагічних промов про люті морози, суцільну темряву полярної ночі і голодних білих ведмедів! Змовницьки підморгніть сміливцю й запропонуйте справжню чоловічу справу – навчитися будувати іглу для ночівлі в краю вічної мерзлоти під час зимових канікул.
Дивовижна Лапландія: країна чудес за полярним колом
Що ближче зимові свята, то голосніше всенародний плач за втраченими чарами новорічної ночі. Дощі, тумани і банальна втома стали на заваді рухові радості у місто, і казка відступила на північ, в далеку Лапландію. Тремтлива заграва полярного сяйва вкриває плоттю стародавні сказання і здуває з листівок золочений пил...
Не зламай язика. Найбільш складні діалекти світу
Кажуть, чим простіше, тим краще, але чи так це? Ми знаємо, що не всі народності сповідують цей принцип. OUTLOOK знайшов найбільш дивніі, складні і важко вимовляючі мови світу і хоче поділитися цим з читачами.
Що вони їдять: кухня Риму
OUTLOOK часто розповідає про кухні народів світу, але, коли йдеться про Італію, писати про країну загалом було б злочином. Кожен з її двадцяти регіонів – це окремий світ зі своїми тонкощами і спеціалітетами. І нехай звання гастрономічної столиці Італії носить Болонья, її офіційній столиці Риму теж є чим похизуватися.
Кабукі: тернистий шлях квітки
Традиційний японський театр кабукі завжди лишався загадкою для європейського менталітету: зрозуміти спектакль без підказок гіда може хіба що спеціаліст з культури Країни вранішнього сонця. Слово «кабукі» у перекладі значить «майстерність пісні і танцю». Чому не оперета? Суть постановки не зводиться до музичної вистави...
Священні тварини інків
Наш «перуанський цикл» продовжується розповіддю про найбільш шанованих тварин у Перу. Вони – як зв'язок піж сьогоднішнім і минулим, грають важливу роль у житті цього народу. Мудрі предки сучасних перуанців, давні інки, жили у повній гармонії з усім живим, що їх оточувало. Мудрі предки сучасних перуанців, давні інки, жили у повній гармонії з усім живим, що їх оточувало.
"Made in Slovenia". Відкриття виставки сучасного словенського дизайну
З 5 по 15 листопада пройде виставка "The Future of Living" ("Майбутнє життя"), організована у співпраці Посольства Республіки Словенія в Україні з Центром креативності Республіки Словенія та Музеєм історії міста Києва.
Несповідимі шляхи щастя: де загадувати бажання в Латвії?
Мандрівка в Латвію обриває ланцюг повсякденності, впускаючи у світ потаємні фантазії, котрим немає виходу в коловороті буднів. Блукаючи у вікових соснах, свіжий балтійський бриз млосно перебирає струни очікування чогось незвичного. Мрії справді збуваються – тільки треба знати, де загадувати бажання.
Килимами вистелена дорога до Азії
Килими вішають на стіни як символ достатку, стелять на підлогу для створення затишку і підносять як дорогий подарунок. А роздивлятися химерні малюнки у вигляді ромбів і зірочок на них, вгадуючи їх значення, – справа вельми цікава. Поширені по всьому світу килимові традиції були запозичені у східних народів, які першими навчилися робити пряжу і тканини з волокнистих матеріалів.
Замурзані аристократи
Професія сажотруса нещодавно увійшла до рейтингу найбільш рідкісних спеціальностей світу. А ще якихось сто років тому практично кожен житель Європи міг розповісти чимало цікавого про цих хлопців-замазур. Ми не винайшли машини часу, однак факти про представників такого вимираючого ремесла все ж роздобули.
Закрыть
Outlook facebook page