Рожевий настрій
У моєї мами є свій трояндовий садок, який під час цвітіння нагадує мені казку Андерсена про Кая і Герду, злу чарівницю, котра зачарувала дівчинку, і гордеси, що допомогли героїні вибратися на волю. Зазвичай опівдні я наливаю у філіжанку каву, виходжу у двір і милуюся тим, як сонце підфарбовує квіти, а бджоли копошаться в бутонах, збираючи солодкий нектар. Я повільно втягую їхній наполегливий, медовий запах і уявляю себе тією самою маленькою Гердою. Зриваю кілька пелюсток, кладу під язик і насолоджуюся гіркуватим присмаком…Особливо апетитні пелюстки червоних та рожевих троянд. Укладені тонким шаром на злегка підсушений білий хліб, вони ідеально підходять до ранкової кави або міцного чорного чаю. Ними можна посипати спагеті, їх подають до страв з птиці, додають у мед і вино, в пелюстках троянд у Франції засмажують каплуна. Та найбільше цінуються серед гурманів трояндові десерти – джеми, мармелад, пудинги, тістечка.
Вчені стверджують, що вживати пелюстки червоних та рожевих троянд навіть корисно. Вони містять у собі вітаміни групи B, C, K. Також у них є калій, мідь, кальцій, йод, залізо, цинк, магній, марганець, хром, кремній, селен, ванадій і молібден.
Помилуватися смачними, красивими, ароматними, оспіваними поетами і піднесеними в деяких релігійних культах до статусу божественної квітки трояндами можна і в Києві. У Національному ботанічному саду ім. М. Гришка зібрано до чотирьохсот їх сортів. Великі, дрібні, пишні, оксамитові, пласкі, кучеряві й повзучі, вони займають площу, ідентичну п'яти футбольним полям.Навіть із зав'язаними очима, тільки по запаху, може розпізнати своїх колючих вихованців провідний науковий співробітник Олена Рубцова. Вона виросла серед квітів. Свого часу її батьки теж працювали в парку і часто брали доньку з собою, коли підсапували рослини або виривали бур'яни в ботсаду. Тоді й почався роман Олени з природою. Тепер вона по-хазяйськи походжає між кущами і з гордістю демонструє унікальні грандеси. Деякі з них пахнуть ірисом, інші – фіалкою, гвоздикою, персиком, яблуком, малиною, цитрусом, мигдалем. Є й такі, що віддають клопами або взагалі не мають запаху. Особливе ставлення в Олени до красунь, виведених місцевими селекціонерами. Гордість саду – сорт «Хортиця» – жовта троянда, яку не потрібно вкривати на зиму. До того ж її стороною обходять всілякі шкідники та хвороби.
За словами Олени, на троянди існує мода. Якщо зовсім недавно всі шукали схожі на келихи бутони, то тепер популярними стали розетковидні квіти. Їх відмінна риса – численні короткі пелюстки, злегка приплюснуті зверху. Як правило, у таких центіфолій є кілька серцевин. Це середньовічні сорти, що дійшли до наших часів практично в первозданному вигляді. Серед популярного нині ретро – білий «Альберик Барб'є» із соковитим блискучим листям, кремовий «Маршал Ніель», виведений не так давно сорт під старовину «Алхіміст».Однак у таких грандес є один недолік – обмежений спектр фарб. Здебільшого це білі, рожеві, малинові, пурпурні квіти. Серед них немає жовтих, абрикосових, помаранчевих. Втім, вони мають велику кількість відтінків, якій можуть позаздрити сучасні сорти. Якщо рожевий колір – то найчистішого фарфорового тону. Якщо пурпурний – то чорнильний, аж до фіолетового.
Безперечна перевага старовинних сортів над сучасними – їхній дивовижний аромат. У давнині центіфолії вирощували в медичних цілях, для отримання дорогоцінного атару, олії і трояндової води, котру люди раніше цінували як засіб від усіх хвороб.
Зуміли використати природний шарм цієї квітки такі країни, як Еквадор, Болгарія і Марокко. Ідеальним для вирощування гарних, витривалих, а віднедавна навіть таких, що світяться у темряві, бутонів вважається поєднання тропічного клімату та гірського повітря. Тож недаремно третина сучасного «рожевого» ринку належить саме еквадорцям. Болгари та марокканці хоч і живуть у країнах, які не мають таких кліматичних особливостей, та все одно досягли успіхів у цьому «бізнесі». Їхні ефірні олії, парфуми і косметичні засоби широковідомі у всьому світі. А в Марокко ще й навчилися виготовляти з колючих квітів унікальну олію-афродизіак, здатну, як запевняють експерти, за короткий час заспокоїти думки та емоції. Також вважається, що вона якнайкраще впливає на жінок, вселяючи в них впевненість і підвищуючи їх чуттєвість.
Троянди у фактах
Археологи стверджують, що ці квіти існують на землі близько 25 мільйонів років.
Французькі парфумери найбільше цінують троянди, які ростуть поблизу міста Грасса, а також на плантаціях Болгарії у Долині Троянд.
Люди, які постійно користуються трояндовою олією, викликають симпатію з першого погляду своєю світлою, рівною аурою, доброзичливістю і ненав'язливістю.
Молодий китайський дизайнер Ксяо Фан подарував своїй дівчині сукню з 9999 троянд, а заодно запропонував руку і серце. Вбрання "в'язали" кілька кравців протягом доби.
Фото Олени Расенко
Головне фото