Чудний Чад. 10 фактів про країну
Напевно, про державу мало хто знає, тому що саме слово «Чад» в першу чергу асоціюється з гігантським озером, розташованому в Сахарі, хоча якщо судити про його розміри, доречніше говорити про нього як про море. Саме на честь цього водного дива природи серед тисяч кілометрів піску і була названа країна, яка отримала від Франції незалежність тільки в 1958 році.
Хоча за самостійність була не просто боротьба, а й відразу кілька громадянських воєн, незалежність звалилася на голови жителів Чаду дуже несподівано. Це підтверджує той факт, що після отримання статусу незалежної країни у місцевої влади навіть не було проекту національного прапора, тому перші кілька років вони використовували французький як основний, поки не вигадали власний. Він дуже схожий на румунський, через що їх часто плутають. Жовтий колір символізує пустелю, синій - небо, а червоний - пролиту за свободу кров. Фото stаtic.panoramio.com
Що стосується державних мов, то їх дві - французька та арабська. При цьому у багатьох племен є власні діалекти, настільки своєрідні, що жителі різних частин країни не розуміють одне одного, тому їм простіше спілкуватися якоюсь з державних мов.
Чадські жінки досі дотримуються старовинного звичаю деформувати свої частини тіла, особливо обличчя, вставляючи в губи різні предмети, будь то тарілки або пластини. У них це вважається дуже гарним, та й взагалі - краса тут цінується, адже Біта Келлі, одна з найкрасивіших жінок цієї країни, навіть була удостоєна честі розміщення портрету на купюри поряд з правителями і видатними громадськими діячами.
Дивіться також: Колоритний континент. Красиві племена Африки
Фото luаnnecadd.com
Туристам і мандрівникам, що збираються в Чад, добре б дізнатися хоча б трохи про місцевий менталітет, щоб не потрапити в неприємну ситуацію. Відмінності, особливо з європейцями, просто величезні. Наприклад, дуже поганим тоном тут вважається дивитися співрозмовнику прямо в очі під час розмови, це може навіть викликати агресію. Також чадці дуже забобонні - навіть якщо людина лівша, йому ні в якому разі не можна їсти лівою рукою, це дуже погана прикмета.
Не менш цікаві уявлення місцевих жителів про погоду. Їх вираз «гарна погода» відноситься до того часу, коли йде дощ. А ось сонячні дні - однозначно погані. Що ж, напевно, багато хто так би думав, живучи по суті в пекучій Сахарі. Таке становище ускладнюється ще й тим фактом, що Чад - одна з небагатьох країн у світі без виходу до світового океану. Саме тому на вже згадане нами озеро, головне джерело води і свіжості, тут так моляться, що називають на його честь державу.
Фото ethnomir.ru
Через складні кліматичні умови, низький рівень життя і часті спалахи хвороб, зокрема, ВІЛ, яким хворіє близько 4-7% населення, тривалість життя тут одна з найбільш коротких на планеті - всього 47 років у чоловіків і відповідно, 49 у жінок.
Чад - аграрна країна, близько 80% населення зайнято в сільському господарстві. Хоча останніми роками тут були знайдені серйозні запаси нафти, проте технічна відсталість поки не дозволяє серйозно займатися її розробкою. Тому сьогодні 70% доходу дає продаж бавовни. Його, як і плодоносні дерева, місцеві дуже поважають, тому іноземцям радять не задивлятися на них і не нахвалювати, оскільки це виглядає підозріло.
Дивіться також: Не тільки нафта і туризм: сафарі від африканських роботодавців
У 1986-1987 роках Чад воював з Лівією через невеликої ділянки на кордоні між країнами. Здавалося б, нічого незвичайного, проте саме цей конфлікт увійшов в історію як перший, що названий на честь певного бренду. Toyota War - звучить як якась чорна реклама, але саме так у всьому світі донині прийнято називати те протистояння, яке Чад виграв багато в чому тому, що уряд Франції надав місцевій армії 400 позашляховиків Toyota з встановленими на них кулеметами і протитанковими комплексами... Фото public-domаin-image.com
Оскільки навіть місцеві жителі втомлюються від дуже спекотного і сухого клімату, найкращим часом для відвідування країни туристами є зимові місяці, коли температура хоча трохи опускається. А подивитися тут дійсно є на що: взяти хоча б столицю - Нджамену - цікавий африканський мегаполіс, заснований французами, або нагір'я Тібесті, що вражає великою кількістю вулканічних конусів. Про саме озеро навіть не говоримо - це диво світу, справжній must visit об'єкт планетарного масштабу.
Головне фото qz.com