Хто поскаче зі Стокгольма на Бронзовому Коні цього року?
Не тільки кіномани, а й пересічні люди бодай раз у своєму житті чули про Канський кінофестиваль чи Берлінале, котрі разом із Венеціанським оглядом є найпопулярнішими подіями у світі кіно, за винятком «Оскара». Про них відомі легенди і красиві історії. Утім, названими урочистостями життя не обмежується – у світі налічується не менш ніж 20 найголовніших кінофестивалів, серед яких і Стокгольмський.
Матеріали за темою: До Берліна за ведмедем
Якщо копнути глибше і не брати до уваги червоні доріжки, скандали і смокінги, за кожним по-справжньому солідним кінофорумом криється потужна індустріальна складова. І саме її наявність для професіоналів не менш важлива, ніж власне кіноогляди і вечірки, і саме її статусом і визначається реальна «крутість» заходу. Якраз своєю індустріальною секцією, корисною і продуманою, може похизуватися Стокгольмський кінофестиваль, котрий, незважаючи на свій відносно молодий вік, є дуже важливою і значущою подією для будь-якого кіношника планети.
Фото: vimooz.cоm
"Stockholmsfilmfestival" вперше відбувся 1990 року, а його «батьками-засновниками» вважають Ігнара Шейніуса, Кіма Кляйна і Гіта Шейніуса (останній, до речі, зараз – директор фестивалю). Ці ентузіасти дійшли думки, що Швеції, країні з потужними кінематографічними традиціями, батьківщині Інгмара Бергмана, неодмінно потрібен свій серйозний кінофорум. На ідею цього тріо 27 років тому відгукнулися ще близько 200 кінолюбителів, серед яких були і волонтери з міської адміністрації, і представники приватного бізнесу, що надали фінансову підтримку в організації такої масштабної події.
Матеріали за темою: "Кіно з вокзалу": зародження кінематографа
Карти і зірки зійшлися вдало, процес пішов. Більше того – як картину-відкриття вдалося привезти у шведську столицю вже легендарний фільм «Дикі серцем» культового американця Девіда Лінча. Загалом тоді протягом чотирьох днів було переглянуто понад 40 фільмів з усієї планети, найкращі з яких були нагороджені Бронзовими конями – статуетками-символами, котрі вручають і дотепер.
Фото: stоckholmfilmfestival.se
Після такого потужного і впевненого старту Ігнар і Гіт Шейніуси і Кім Кляйн почали працювати ще більше і домоглися важливої у світі кіно ініціації – акредитації фестивалю Міжнародною федерацією асоціацій кінопродюсерів. Саме потрапляння в цей ряд оглядів дає кінофестивалю змогу залучати найбільш цікаві й нові кіно роботи провідних авторів у свої програми, а також проводити важливі індустріальні події – пітчинги проектів, панельні дискусії, кіноринки, освітні заходи. Додав шведському огляду значущості і його концепт: окрім «хітів» поважних режисерів, організатори всіляко намагаються відкривати нові імена, не соромлячись показувати дебютні стрічки, часто навіть доволі радикальні – саме тут свого часу помітили, наприклад, Квентіна Тарантіно, Ларса фон Трієра і Гаспара Ное. Це дуже важливо, оскільки потрапити в основну програму того ж Канського фестивалю чи Берлінале часто просто неможливо, адже в ній демонструють всього 15-20 фільмів і практично всі вони запрошуються туди заздалегідь за домовленістю з їхніми відомими авторами. Саме ця націленість на нове і молоде, що може «вистрілити» завтра, дає змогу «Stockholmsfilmfestival»вважати таким сміливим і яскравим.
Матеріали за темою: Хрещене кіно
Тому навіть сьогодні, після майже 30 років роботи, за час якої тут було показано понад 3000 фільмів, а серед гостей і учасників побували такі метри, як Енг Лі, Девід Кроненберг, Роман Поланський, Денніс Хоппер і багато інших, шведський кінофестиваль хоч і став респектабельним, та, як і раніше, лишається новаторським і яскравим. Оголошена програма 2017 року також інтригує, адже окрім вже крім фільмів, що вже отримали розголос, зокрема «Дволичний», «Засновано на реальних подіях», «Свавілля 3», можна буде побачити чимало відкриттів і знахідок шведських відбірників зі всіх куточків планети. Не може не тішити і той факт, що тут же буде представлено й український фільм «Стрімголов»/Стремглав / Falling Марини Степанської, котрому ми бажаємо бути поміченим і привезти додому щонайменше одну Конячку.
Фото: i.ytimg.cоm
Головне фото: stockhоlmfilmfestival.se