Все, що потрібно знати про Азіаду
Олімпійські ігри не тільки вельми престижний турнір, виступити на якому мріє будь-який спортсмен, а й досить консервативний, оскільки деякі його правила було введено ще в Стародавній Греції. В епоху високих технологій, котрі дозволяють з точністю до тисячних мілісекунд фіксувати рекорди, задіявши відеоповтори, а також нових гібридних видів спорту громадськість і професіонали знову і знову обговорюють різні варіанти реформування Олімпійських ігор, чемпіонатів світу з футболу та інших популярних змагань, щоб вони стали ще привабливішими для глядачів та учасників. Але поки одні функціонери тільки обережно говорять, інші організовують змагання в дусі нашого часу, максимально використовуючи досягнення техніки. Одним з таких найбільш прогресивних турнірів вважаються Азійські ігри, або Азіада, які своєю чергою поділяються на Літні, Зимові, Пляжні та в приміщеннях, адже кожному виду спорту властива своя стихія.
Цей відносно молодий турнір, який зародився в середині 20 століття, проводять під егідою Олімпійської ради Азії. Ця організація славиться тим, що не боїться експериментувати і тасувати види спорту на догоду видовищності. Саме тому час од часу на Азіаді можна поряд з класичним спортом, як-от плавання чи боротьба, спостерігати й битви з крикету, джиу-джитсу або навіть кіберспорту. Задуманий одразу після Другої Світової війни з ініціативи індійців турнір своїм надзавданням ставив об'єднання азійських спортивних федерацій для зміцнення дружби між народами, що було особливо актуально після такої жахливої війни. При цьому індійці ще 60 років тому вважали, що спорт вимагає серйозних реформ, адже багато його видів, наприклад, пінг-понг або східні єдиноборства, незаслужено оминають увагою на догоду традиційно західним видам, котрі домінують на більшості турнірів. Ба більше, перші міжнародні змагання з ухилом саме в азійські види спорту між японцями, китайцями, філіппінцями та іншими націями відбулися ще 1913 року. Тому, попри свою прогресивність і високу технологічність, Олімпійська рада Азії твердо стоїть на ногах і спирається на багатющу спадщину.
ВІДЕО: Азіада-2017 Туркменістані
Неофіційне гасло «Спорт поза політикою» найкраще відображає факти з історії, коли на цих турнірах зустрічалися південнокорейські та північнокорейські спортсмени, китайці й тайванці, індійці та пакистанці. Історія навіть знає випадки, коли представники офіційно ворогуючих держав виходили під одним прапором, що складно переоцінити, якщо ми говоримо про миротворчу місію спорту. Неабиякі надії в цьому плані покладаються і на Ігри з бойових мистецтв і змагань у приміщеннях, які відбудуться в Туркменістані у вересні. Вони є своєрідним «камерним» відгалуженням Азіади, оскільки всі змагання проводять у спеціальних залах і на аренах, обладнаних під такі рідкісні та не всюди визнані, однак вельми ефектні види, як-от: баскетбол три на три, боулінг чи боротьба на поясах. Серед інших цікавих і рідкісних змагань особливо виділяються Кураш – узбецька боротьба, якій понад 3500 років, кілька видів більярду і футзал, який уже давно і поки безуспішно прагне потрапити на Олімпійські ігри, адже його популярність стрімко зростає.
Майбутній турнір буде другим за ліком в історії, перший відбувся 2013 року в південнокорейському місті Інчхоні. Нинішній же його господар – столиця Туркменістану Ашгабад – зараз активно готується до найбільш грандіозного спортивного заходу у своїй історії, адже в програмі заявлено 21 вид спорту, в якому візьмуть участь представники 62-х національних олімпійських комітетів Азії та Океанії. Ашгабад очікує прибуття тисяч спортсменів і журналістів з усієї планети, тому місто перебуває нині на фінальній стадії організаційних робіт – практично щодня вводяться в експлуатацію нові спортивні об'єкти, готуються волонтери та відповідальні працівники, прибувають міжнародні організатори. Детальніше про все це читайте в нашому наступному матеріалі, в спецрубриці, присвяченій проведенню Туркменістаном Ігор-2017.
Фото з сайту ashgabat2017.gov.tm