Посол Нурберди Аманмурадов провів прес-брифінг з нагоди 22-ї річниці нейтралітету Туркменістану
Брифінг почався показом фільму про сьогоднішній Туркменістані, його зовнішню політику і місце в системі міжнародних відносин в умовах нейтралітету.
Надзвичайний і Повноважний Посол Туркменістану в Україні Нурберди Аманмурадов докладно розповів про те, що міжнародно-правовий статус постійного нейтралітету Туркменістану визнаний на рівні Співтовариства Націй шляхом одноголосного прийняття 12 грудня 1995 року спеціальної резолюції на ювілейній 50-й сесії Генеральної Асамблеї ООН, за яку проголосувало 185 держав світу. «У цьому році буде відзначатися 22-та річниця нейтралітету Туркменістану. Україна, поважаючи вибір, зроблений туркменським народом, твердо підтримує політику позитивного нейтралітету, проведену Туркменістаном, і однією з перших виступила співавтором резолюції Генеральної Асамблеї ООН про нейтральний статус Туркменістану », - підкреслив Посол.
Як зазначено в Резолюції про проголошення Міжнародного дня нейтралітету, національна політика нейтралітету може сприяти зміцненню миру і безпеки у відповідних регіонах і на глобальному рівні, і може відігравати важливу роль у розвитку мирних, дружніх і взаємовигідних відносин.
За роки нейтралітету ефективну співпрацю з ООН і вагомий внесок у зусилля світового співтовариства щодо розв'язання актуальних питань сучасності є одним з пріоритетних напрямків реалізованої зовнішньополітичної стратегії Туркменістану.
З ініціативи Президента Туркменістану Гурбангули Бердимухамедова у 2007 році в Ашхабаді був заснований офіс Регіонального центру ООН по превентивній дипломатії для Центральної Азії (РЦ ПДЦА).
Туркменістан проявляє незмінну прихильність своєму міжнародно-правовому статусу, на ділі підтверджуючи, що нейтралітет, миролюбність і добросусідство складають базову основу його зовнішньої політики.
Сьогодні Туркменістан є членом восьми комісій, комітетів і рад ООН, в рамках яких здійснює, відповідну міжнародну діяльність, а також членом понад сорока міжнародних організацій, з якими здійснює активну співпрацю, в тому числі, з ОБСЄ, Організацією Економічного Співробітництва, Ісламською конференцією, в рамках СНД, будучи асоційованим членом.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш, будучи в Туркменістані з візитом в червні 2017 року, високо оцінив допомогу, яку надає Туркменістан Афганістану. Він зазначив, що захоплений ініціативами Туркменістану з надання допомоги багатостраждальному народу Афганістану, в числі яких будівництво залізниці та соціальні проекти.
За роки нейтралітету Туркменістан досяг своєї головної мети - продовольчої безпеки і був удостоєний спеціальної нагороди за досягнення в цій галузі.
Крім цього ведеться активна робота щодо подальшого зміцнення геополітичного становища країни шляхом створення транснаціональних транспортних комунікацій, освоєння нових родовищ і виведення вуглеводневих і мінеральних ресурсів на світові ринки. В якості успішного прикладу формування нового економічного середовища можна привести проект створення Національної туристичної зони «Аваза» і транспортного коридору «Північ - Південь».
Президент Туркменістану Гурбангули Бердимухамедов дав чіткий орієнтир на формування розвинутої транспортної інфраструктури та створення міжнародних транспортних коридорів. Ключовим компонентом розвитку логістичної системи є будівництво Міжнародного морського порту в місті Туркменбаши. Активно втілюється в життя будівництво залізничного шляху Туркменістан - Афганістан - Таджикистан.
Сьогодні держава дотримується принципу «Держава для людини». В країні на розвиток соціальної сфери направляється більша частина бюджетних коштів. Для громадян державою визначені мінімальні розміри оплати житлово-комунальних та транспортних послуг. Як ніде, в Туркменістані з високим рівнем ефективності вирішуються проблеми охорони здоров'я.
Нейтральний Туркменістан демонструє показовий приклад розвитку в самих різних сферах, в тому числі в галузі культури і освіти. Система освіти прагне вийти на рівень найбільш розвинених держав світу. Україна стала першою державою, з якою Туркменістан підписав угоду про взаємне визнання документів про освіту, наукові ступені і вчені звання.
Стало чудовою традицією проведення Днів культури України в Туркменістані та Днів культури Туркменістану в Україні, які проходять з великим успіхом. Взаємний інтерес, який виявляють до культури дружнього народу, є відображенням прагнення зберігати і розвивати дружні і духовні зв'язки. В даному аспекті дуже важливим є стимулювання, розвиток спорту і зміцнення в суспільстві принципів здорового способу життя.